Průměrný ministr financí v době hospodářského růstu, tak hodnotí analytici Andreje Babiše

Načasování zřejmě nemohlo být lepší. Když Andrej Babiš (ANO) nastupoval v lednu 2014 do funkce ministra financí, nacházela se česká ekonomika na startu růstové fáze makroekonomického cyklu. Analytici tedy přičítají následující zlepšení ekonomické situace - na rozdíl od části veřejnosti - spíše štěstí nového ministra než jeho schopnostem. Ty pak hodnotí zejména podle jeho souboje s daňovými úniky, podle velikosti deficitů/přebytku státního rozpočtu a podle obsluhy státního dluhu. Výsledný výkon Babiše, jehož ve středu nahradil ve funkci Ivan Pilný (ANO), vyznívá v hodnocení dotázaných expertů celkově jako: Průměrný.

Lepší výběr daní, potažmo boj proti daňovým únikům, bylo velké téma Andreje Babiše. Před volbami i po nich. 

„Co se týče zlepšení vlastního daňového výběru, v letech 2014 a 2015 patrné nebylo, loni do jisté míry ano. Projevil se totiž efekt zavedení kontrolního hlášení,“ domnívá se hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Na zhodnocení dalšího výrazného opatření, elektronické evidence tržeb (EET), je podle něho ještě brzy.

Hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář si myslí, že v boji proti daňovým únikům šel ministr cestou vyšší represe a zatím žádnou dramatickou změnu ve výběru daní to podle něj nepřineslo. Zásadní změny či reformy veřejných financí Babiš neprovedl, soudí Sklenář. 

Hlavní vlajkovou lodí zůstalo zavádění EET, které ale doprovázela řada zmatků a změn na poslední chvíli. Mediální obraz byl podstatně větší než realita“.
Petr Sklenář
hlavní ekonom J&T Banky

Andreji Babišovi spadla do klína rychle se rozjíždějící ekonomika a propad výnosů státních dluhopisů, přičemž ani první, ani druhé není žádná zásluha ministra a jeho ministerstva, dodává ředitel investičního fondu Sirius Martin Burda. Dosažené výsledky by podle něj z 90 procent nastaly, i kdyby na ministerstvu seděl kdokoliv jiný. Opatření jako kontrolní hlášení či EET měla podle něho jen malý celkový dopad.

Analytik finančních trhů společnosti Next Finance Jiří Cihlář pak hodnotí EET i z jiného pohledu: „Pro celou podnikatelskou sféru zůstane Andrej Babiš tím, kdo zavedl podle exotického Chorvatska šikanózní opatření zvané EET.“ To podle Cihláře výrazně zvýšilo napětí podnikatelů, zejména těch malých. „Přitom dobré nastavení psychologie v podnikatelském prostředí je klíčové pro dlouhodobý zdravý chod ekonomiky,“ zdůrazňuje.

Jak na rozpočet

Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler hodnotí Babišovo působení na ministerstvu financí spíše pozitivně. A to jednak v kontextu předchozích minstrů financí, tak v kontextu levicově orientované vlády, „která má obecně tendence být ve výdajích štědřejší“. 

Seidler připomíná, že ministr předkládal deficitní rozpočty v situaci, kdy ekonomika solidně rostla, a hospodaření státu tak mohlo být plánováno ambiciózněji. Dodal, že výsledky rozpočtu byly vždy lepší než původní plán, a „ministerstvo financí tak pravděpodobně záměrně tvoří rozpočet poměrně konzervativně“. 

Vývoj salda státního rozpočtu (v mld. Kč)
Zdroj: Ministersto financí

Kovanda z Cyrrusu je ostřejší a považuje návrh deficitního rozpočtu pro rok 2018 (ve výši 50 miliard korun) za „šmouhu na Babišově loučení.“ Dává to do souvislosti s jedním z jeho klíčových slibů, tedy alespoň vyrovnané hospodaření rozpočtu. 

Burda pak ještě připomíná, že pod Babišovým vedením „znatelně vzrostly běžné výdaje na platy, dávky a důchody“. To pak dává do konfrontace s tím, že „růstové výdaje na investice či vědu paběrkovaly“. Skutečnost, že i v dobách silného růstu ekonomiky předává Babiš rozpočet v deficitu, hodnotí ředitel fondu Sirius jako rizikový faktor pro případ zpomalení hospodářství. Rozpočet by pak byl podle něho zranitelný. 

Babiš - legislativní návrhy
Zdroj: ČT24

Dobrá sebeprezentace

Sklenář považuje za chybu to, že ministerstvo financí nevyužilo prostředí nízkých až záporných sazeb ke zlepšení dlouhodobé struktury státního dluhu. Podle něj se více zaměřilo na mediálně zajímavé vydávání krátkodobých dluhopisů se záporným výnosem. „Tím vzrostla rizikovost státního dluhu (snížila se splatnost) ve střednědobém výhledu,“ dodává analytik. 

Naopak v sebeprezentaci, zdůrazňování svých úspěchů či někdy až domnělých zásluh patřil Babiš podle Sklenáře k nejschopnějším ministrům financí.

Cihlář k tomu doplňuje, že část lidí si bude Babiše pamatovat jako ministra financí, kterému se v roce 2016 podařilo dosáhnout přebytku rozpočtu přes 60 miliard korun. „To byl nejlepší výsledek za mnoho let. Jenže my se ptáme, co k tomu vedlo. Bylo to způsobeno výrazným propadem investic. A to není nic, čím by se dalo chlubit,“ uvedl analytik.

11 minut
Události ČT: Ministerstvo financí má nového šéfa. Prezident jmenoval Ivana Pilného
Zdroj: ČT24

Dlouhý: Medaili za EET, kritiku za úlitby odborům

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý uvedl v pořadu Devadesátka ČT24, že Andrej Babiš si zaslouží medaili za zavádění EET. Vedení komory v obecné rovině podpořilo - někdy i proti vůli svých členů - elektronickou evidenci tržeb jako nástroj, který vyrovná konkurenční prostředí tam, kde bylo dosud vychýleno ve prospěch nepoctivých podnikatelů. 

Co naopak Dlouhého mrzelo bylo to, že ve vládě, která je pod velkým vlivem odborů, se hnutí ANO proti tomu sice rétoricky vymezovalo, ale - hlavně z volebních důvodů - když došlo na lámání chleba, tak tomu čelilo velmi slabě. Dlouhý zmínil v této souvislosti růst mandatorních výdajů (povinné prostředky, které musí vláda vynaložit).

Také uvedl, že podle jeho informací v některých případech místní finanční úřady přitvrdily tak, že se to „někdy dostává až do roviny zvůle“. V tom čeká nápravu od nového ministra financí Ivana Pilného

61 minut
V. Dlouhý v pořadu Devadesátka ČT24
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 10 hhodinami

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
11. 4. 2025

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025
Načítání...