Příští týden udeří v Česku nezvyklé mrazy, pak se oteplí

Z nadcházejícího měsíce bude nejchladnější příští týden. Maximální denní teploty se budou pohybovat jen kolem minus čtyř stupňů, v noci spadnou ojediněle až k minus osmnácti. V dalších týdnech se oteplí. Srážkově bude celé období průměrné až podprůměrné, uvádí meteorologové v dlouhodobé předpovědi.

První týden bude teplotně výrazně podprůměrný. Přes den se teploty nedostanou nad nulu. Minimální noční teploty pak budou klesat na minus pět až minus deset stupňů Celsia, ve druhé polovině týdne na minus deset až minus 15 stupňů, ojediněle bude až kolem minus 18 stupňů. V závěru týdne se pak mrazy zmírní.

V dalších týdnech by průměrné teploty měly mít stoupající trend. „Poslední týden období se jeví jako nejteplejší. Průměrná týdenní maximální teplota vzduchu by se měla pohybovat v rámci Česka kolem 4 stupňů Celsia a průměrná týdenní minimální teplota kolem -2 stupňů Celsia,“ uvedli meteorologové.

Dlouhodobá průměrná teplota v ČR od 16. ledna do 12. února je minus 1,1 stupně Celsia. Nejchladnější byl rok 1963, kdy průměr spadl na minus 9,5 stupně. Naopak nejtepleji bylo v roce 2002, průměrně 3,8 stupně Celsia.

„Srážkově očekáváme období průměrné až podprůměrné. První týden bude srážkově průměrný až podprůměrný s průměrným týdenním úhrnem kolem 5 milimetrů. Ostatní týdny by měly být průměrné s úhrnem kolem 8 milimetrů,“ dodali meteorologové.