Vládní legislativci odmítli zákon o neziskových nemocnicích – Němečkovu prioritu

Legislativní rada vlády odmítla návrh zákona o neziskových nemocnicích, podle kterého by zařízení nemusela danit svůj zisk a peníze by mohla použít například k nákupu nového vybavení. Není ale jasné, z jakého důvodu – právníci teprve v příštích dnech vypracují stanovisko. Konečné slovo však bude mít kabinet a pak poslanci. Na přijetí zákona tlačil hlavně ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který ale z vlády odchází.

„Legislativní rada vlády doporučila vládě tento zákon neschválit,“ uvedl bez dalších podrobností Jiří Souček z kabinetu ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD).

Vláda měla tento zákon v koaliční smlouvě a ministr Němeček ho označoval za svou prioritu. A chtěl ho ve sněmovně protlačit i silou. Oba koaliční partneři totiž měli vůči zákonu výhrady. Nelíbí se jim, že by nemocnice měly daňové úlevy, i automatická garance smluv s pojišťovnami.

Ministestvo zdravotnictví si naopak od zavedení neziskových nemocnic slibuje zjednodušení a méně byrokracie při jejich řízení. A taky zvýšení motivace k tomu, aby fungovaly lépe. Nová právní forma by jim totiž měla umožnit, že nebudou zdaňovat svůj případný zisk, ale použijí ho ke zlepšování služeb.

Fakultní nemocnice by se změnily na univerzitní  

Pod statut neziskové nemocnice by mohla přejít všechna zařízení, která zřizuje stát. Fakultní nemocnice by se podle návrhu přeměnily v takzvané univerzitní, kde by se kromě poskytování zdravotní péče odehrávala i výuka budoucích zdravotníků a vědeckovýzkumné projekty.

Ostatní včetně soukromých nemocnic budou moci o zařazení požádat. Konečné slovo by mělo mít ministerstvo zdravotnictví. V současnosti jsou mnohé nemocnice příspěvkovými organizacemi.

Norma by měla také sjednotit odměňování zaměstnanců nemocnic tak, že platy se budou podobně jako u učitelů a jiných státních zaměstnanců řídit tarifem, o kterém rozhodne vláda.