Hollande nepřiletí do Prahy kvůli útoku v Nice

Francouzský prezident Francois Hollande zrušil svou středeční návštěvu Prahy. Důvodem je čtvrteční útok v Nice, při němž zahynulo 84 lidí. Francouzské velvyslanectví o zrušení návštěvy informovalo prezidentskou kancelář.

Francouzský prezident Francois Hollande
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Nasser Berzane

Hollande se měl ve středu zastavit v Praze v rámci své třídenní cesty po pěti evropských zemích, jejímž cílem mělo být posílení evropské spolupráce po britském referendu o odchodu z Evropské unie. Měl jednat s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Zavítat měl také do Portugalska, Rakouska, na Slovensko a do Irska.

Zeman se s Hollandem sešel v září 2014 při své návštěvě Paříže, kdy francouzského prezidenta pozval do Prahy. Sobotka se s Hollandem setkal letos v březnu.

Ke změně plánů francouzského prezidenta v následujících dnech vedl čtvrteční masakr v Nice, kde řidič kamionu najel při oslavách státního svátku do davu. Přinejmenším 84 lidí zahynulo a přes 200 bylo zraněno. Pět desítek raněných je stále v kritickém stavu.

Kvůli útoku, k němuž se dosud nepřihlásila žádná teroristická organizace, se sejde v Elysejském paláci bezpečnostní rada státu a poté celá francouzská vláda. Do pondělí bude Francie držet státní smutek.