Poškození čínských vlajek na Evropské: Policie kauzu odložila

Pražští policisté odložili případ poškození čínských vlajek před návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Podle policejního mluvčího Jana Daňka se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání. Škoda způsobená na vlajkách přesáhla 130 tisíc korun. 

Poničené čínské vlajky
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Neznámý pachatel v noci na 26. března poškodil tmavou barvou přes padesát čínských vlajek, které byly po Praze rozmístěny v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta. Výzdoba byla poničena na Evropské třídě a v okolí Pražského hradu. Čína to tehdy označila za ultrapravicovou politickou kampaň.

Vlajky byly vyvěšeny na sloupech veřejného osvětlení vždy v páru – česká a čínská. Zadavatelem vyvěšení vlajek byla Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, která stihla poškozené makety ještě před příjezdem prezidenta opravit.

Policisté v minulosti zveřejnili video s mužem, který poškozoval vlajky před vstupem do metra na Dejvické. Tehdy uvedli, že mu za poškození cizí věci hrozí až roční vězení. Na místě se podle policie pohybovali dva muži. „V případě, že pominou důvody odložení, bude trestní stíhání zahájeno,“ dodal Daněk. 

Náklady na bezpečnostní opatření při březnové návštěvě čínského prezidenta v Česku se vyšplhaly zhruba na 16 milionů korun a o bezpečnost státníka se každý den staralo kolem tisícovky policistů. Policie čelila kvůli některým svým zásahům proti projevům nesouhlasu s čínskou politikou kritice. Dva policisté, kteří přišli na půdu FAMU kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám, čelí kárnému řízení.