Zakažte mikroplasty v kosmetice i hnojivech, žádá Evropská agentura pro chemické látky

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) navrhla zakázat záměrné přidávání mikroplastů do produktů, jako je kosmetika, detergenty a zemědělská hnojiva. Drobné části plastů, které znečišťují řeky a oceány, stále více vyvolávají obavy vědců z jejich vlivu na mořské ekosystémy, napsala agentura Reuters.

O stanovisko agenturu požádala Evropská komise, návrhy ECHA se mají stát součástí její strategie v oblasti plastů. Podle odhadů Komise se do životního prostředí každým rokem dostane 70 tisíc až 200 tisíc tun mikroplastů. „Cílem návrhu ECHA je snížit tento objem o 30 tisíc tun ročně,“ uvedl mluvčí agentury Matti Vainio na konferenci v Helsinkách.

Místopředseda Evropské komise odpovědný za pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen na konferenci uvedl, že zákaz v Evropské unii by mohl stanovit standard pro průmyslová odvětví po celém světě. „Evropská unie je na světě první, kdo v oblasti plastů zahájil komplexní strategii, která se zaměřuje také na snížení mikroplastů,“ řekl Katainen.

Do roka se uvidí

ECHA předloží oficiální návrh během jednoho roku a podle Katainena by ho Evropská komise mohla schválit do konce roku 2020. Mluvčí agentury varoval, že bez zákazu se bude používání mikroplastů prudce zvyšovat.

Agenturu překvapilo, že největším uživatelem mikroplastů je zemědělství. Široce totiž využívá technologii zapouzdření zemědělských hnojiv do malých plastových obalů, z nichž se do půdy pomalu uvolňují, a mikroplasty v zemi zůstávají.

Navrhovaný zákaz se nemá týkat některých výrobků, jako jsou léky nebo barvy.