Umělé inteligence začínají hlídat Facebook. Sledují náznaky terorismu

Dění na Facebooku začínají sledovat umělé inteligence. Budou pátrat po všech projevech spojených s potenciálním terorismem.

Společnost Facebook ve čtvrtek informovala o svém novém pokusu odhalovat ve své sociální síti účinněji obsah nesoucí známky terorismu. Reagovala tak na rostoucí tlak ze strany evropských institucí, které poukazují na zneužívání sítě k verbování teroristů a islamistické propagandě. Facebook dnes používá 1,9 miliardy lidí.

Podle manažera firemní protiteroristické politiky Briana Fishmana bude největší světová sociální síť k potírání teroristického obsahu používat prvky umělé inteligence. Bude to například srovnávací technika, při níž se fotografie nebo video umístěné na sociální síti srovnávají s obsahem, který publikují teroristé. Facebook rovněž hodlá analyzovat obsah textů podporujících teroristy, aby vytvořil signální databázi, která při kontrole obsahu v budoucnu vypomůže.

Už nyní podle činitelů Facebooku polovinu účtů s teroristickým obsahem odhalili sami pracovníci firmy. „To dokazuje, že chceme z Facebooku skutečně pro teroristy udělat nepřátelské území,“ řekla novinářům Monica Biskertová, ředitelka firmy pro globální politické řízení.

Britské ministerstvo vnitra kroky Facebooku uvítalo, ale upozornilo, že je třeba jít dál. „Je třeba zasahovat dřív, než je teroristický obsah široce rozšířen, a především znemožnit, aby se vůbec na síť dostal,“ konstatoval mluvčí ministerstva. Londýn v minulosti hrozil, že udělí Facebooku pokutu, nebude-li obsah na síti důsledněji kontrolovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Američtí vojáci se už nemusí očkovat proti chřipce. Vojenští lékaři vidí rizika

Každoroční očkování proti chřipce již pro americké vojáky není povinné, uvedl minulý týden americký ministr obrany Pete Hegseth ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Tento krok poté kritizovala řada odborníků.
před 11 hhodinami

Změny klimatu a extrémní počasí zdražují potraviny i pojištění, píše Bloomberg

Extrémní výkyvy počasí v důsledku změn klimatu, například v podobě vln veder a sucha, devastují produkci potravin, poškozují kritickou infrastrukturu a vedou k prudkému nárůstu cen pojistného, uvedla v analýze agentura Bloomberg. Ekonomové a centrální bankéři varují, že cenové šoky nemusejí být jen dočasné, ale že se stávají trvalou hrozbou pro stabilitu trhu.
včera v 16:13

V Černobylu je nejhůř zamořený Červený les. Po invazi si tam ale Rusové udělali zákopy

O zkušenostech s Černobylem, kde před čtyřiceti lety došlo k jaderné havárii, vypráví muž, který má toto místo prochozené křížem krážem. Andrej Pastorek se dostal i do míst, která okupovali ruští vojáci při invazi na Ukrajinu.
včera v 13:31

Česko zasáhlo sucho, situace se jen tak nezlepší. Na Slovensku je ještě hůř

Kvůli nedostatku srážek a stále vyšším teplotám se ve střední Evropě prohlubuje půdní sucho. Na některých místech už odborníci varují před závažnými dopady na zemědělství.
29. 4. 2026

Štíři mají klepeta vyztužená železem. Jako by je vyrobil špičkový kovář, říká studie

Organismy na Zemi umí využívat zdroje ze svého okolí, včetně prvků, jako je železo, mangan nebo zinek. Konkrétně štíři si z nich staví své zbraně. Vědci teď poprvé detailně popsali, jak to tito tvorové dělají.
29. 4. 2026

V Evropě přibylo rostlin, které upřednostňují dusíkatou půdu. Reagují tak na člověka

Během posledního půlstoletí v Evropě výrazně přibylo rostlinných druhů, které mají rády půdu bohatou na živiny s vysokým obsahem dusíku. Mírně přibylo i druhů tolerujících stín. Vyplývá to z výsledků dosud nejrozsáhlejšího vegetačního výzkumu v Evropě, který provedl tým vědců ze Zemědělské univerzity v Praze (ČZU) pod vedením botanika Gabriela Midola. Rostliny jako kopřiva, ostružiník nebo svízel se tak objevují v krajině stále víc.
29. 4. 2026

Evropa se otepluje nejrychleji z kontinentů

Evropa je podle nové zprávy o klimatu nejrychleji se oteplujícím kontinentem na Zemi. Dopady se projevují ve vlnách veder, nedostatku vody v řekách, častějších požárech, ale také v mizení ledovců. Dohromady to podle vědců ohrožuje evropskou biodiverzitu.
29. 4. 2026

Nákladní člun se s keporkakem zvaným Timmy vydal do Severního moře

Tým dobrovolníků na severu Německa se v úterý pustil do dalšího pokusu o záchranu velryby, která zde v březnu uvázla na mělčině. Podařilo se ji dostat na speciální nákladní člun, který se následně vydal na cestu z Baltského do Severního moře. Pokusy o záchranu keporkaka zvaného Timmy poutají velkou pozornost médií a veřejnosti v Německu i v zahraničí.
28. 4. 2026Aktualizováno28. 4. 2026
Načítání...