Zprávu o dohodě zástupců Izraele a Palestinců ohledně snahy zmírnit napětí narušují vládní vyjádření

Zástupci Izraele a Palestinské autonomie se na bezpečnostní schůzce v Jordánsku dohodli, že se budou snažit zmírnit izraelsko-palestinské napětí a zabránit dalšímu násilí. Znovu setkat se hodlají v Egyptě, a to do měsíce, než začne muslimský postní měsíc ramadán. Během něj se v Izraeli zostřuje napětí, obzvlášť pokud se stejně jako letos kryje se židovským svátkem pesach. Někteří ministři ale už zpochybnili informace ohledně zmrazení procesu schvalování nových osad. A i v neděli pokračovaly násilnosti.

Podle prohlášení jordánského ministerstva zahraničí Izrael slíbil, že nebude schvalovat nové židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu po čtyři až šest měsíců. Deník Haarec ale s odkazem na svůj zdroj napsal, že slib se netýká legalizování devíti židovských osad z tohoto měsíce ani schválení výstavby sedmi tisíc bytových jednotek v židovských osadách z tohoto týdne.

Krátce po oznámení výsledků jednání ale ministr financí a šéf krajně pravicové strany Náboženský sionismus Bezalel Smotrič prohlásil, že žádné zmrazení výstavby osad nebude. Smotrič dostal tento týden široké pravomoci nad civilní správou na Západním břehu, což znamená, že může zasahovat i do legalizace židovských osad či výstavby nových. „Nevím nic o tom, co řekli či neřekli v Jordánsku. Ale jednu věc vím jistě: žádné zmrazení osad nebude. Ani na jeden den,“ napsal na Twitteru Smotrič.

Závazek na zmrazení výstavby na Západním břehu popřel i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Výstavba a schvalování v Judeji a Samaří bude pokračovat podle původních plánů a podle harmonogramu, bez jakýchkoli změn,“ uvedl na Twitteru s použitím biblických označení pro území Západního břehu.

Podobně se na Twitteru vyjádřil i ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir. „Co se stalo v Jordánsku (pokud se to stalo), zůstává v Jordánsku,“ napsal Gvir, který je též pro rozšiřování židovských osad na Západním břehu. Po legalizaci devíti osad v polovině února, za což Izrael kritizovaly USA i další země, řekl, že „území Izraele náleží izraelskému lidu“ a že chce osad „mnohem víc“.

Reakce izraelských ministrů po oznámení výsledků jordánských jednání kritizoval opoziční lídr Jair Lapid. „Tohle není vláda, to je nebezpečný chaos,“ uvedl Lapid. „Nemůže se stávat, aby Izrael poslal vysokou oficiální delegaci na schůzku podporovanou Spojenými státy, tam se na něčem dohodl a pak ministři vlády psali tweety, které tomu odporují,“ uvedl Lapid.

Schvalování židovských osad na Západním břehu, na němž chtějí mít Palestinci společně s Pásmem Gazy a východním Jeruzalémem svůj stát, považuje většina mezinárodního společenství za nelegální. A mnozí, včetně současné americké vlády či generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, to označují za překážku mírového procesu.

Aktuálního jednání v jordánské Akabě se zúčastnil ředitel izraelské bezpečnostní služby Šin Bet Ronen Bar a šéf národní bezpečnostní rady Cachi Hanegbi, šéf palestinské tajné služby Madžíd Faradž a také americký koordinátor národní bezpečnosti pro Blízký východ Brett McGurk a bezpečnostní činitelé Jordánska a Egypta.

Společná bezpečnostní skupina

Podle serveru The Times of Israel se izraelští a palestinští zástupci dohodli, že zřídí společnou bezpečnostní skupinu, která zváží obnovení izraelsko-palestinské bezpečnostní spolupráce. Ta byla přerušena před měsícem po razii izraelské armády proti palestinským radikálům na okupovaném Západním břehu Jordánu v Džanínu, při níž zemřelo deset Palestinců.

Obě strany se v Jordánsku nyní také dohodly, že se sejdou do měsíce v Egyptě, aby zhodnotily „pokrok“ ve své snaze o zmírnění napětí.

Ovšem i v neděli došlo na násilnosti. Poté, co palestinský radikál na Západním břehu zastřelil dva židovské osadníky, začaly večer desítky židovských osadníků útočit na Palestince a jeden byl zastřelen, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví. Nebylo jasné, zda stříleli osadníci, nebo izraelské bezpečnostní složky.

Server The Times of Israel přinesl večer záběry, na nichž hoří auta v blízkosti domů Palestinců na okupovaném Západním břehu v obci Huvára u Nábulusu. Podle palestinských zdravotníků byla zraněna stovka lidí při střetech s osadníky, kteří napadli i tři sanitky. Dvacet lidí skončilo v nemocnici poté, co se nadýchali kouře. Policie se snažila dav rozehnat slzným plynem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 2 mminutami

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 1 hhodinou

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.
05:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Kyjevě se ozvala série výbuchů, píší agentury

Série silných výbuchů se v sobotu v brzkých ranních hodinách ozvala v ukrajinském hlavním městě Kyjevě. S odvoláním na místní úřady o tom informovaly agentury Reuters a AFP. Ve městě byla aktivovaná protivzdušná obrana. Úřady varovaly před ruskými raketami a drony i mimo ukrajinskou metropoli. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...