Život s Rusy za humny. Štáb ČT natáčel v ostřelovaném Pokrovsku

Nahrávám video

Ruské síly dál zvyšují tlak ve směru na strategicky klíčový Pokrovsk, který je označován za bránu do Doněcké oblasti. V troskách jsou obytné domy, průmyslové objekty i silniční most na hlavním tahu. Pětina obyvatel ve městě zůstává i přesto, že chybí pitná voda a často i elektřina. Situaci v ostřelovaném městě mapoval štáb České televize.

Ruská armáda východoukrajinský Pokrovsk nešetří, zvuky války šířící se ulicemi jsou každodenním znamením, že se blíží. Její útoky srovnaly se zemí vše včetně školky i univerzity. „Dělostřelecká palba je stále horší. Je nebezpečné ve městě zůstávat,“ říká policejní paramedička Doněcké oblasti Irina.

Budova technické univerzity se stala terčem ruského útoku opakovaně. Pokrovsk je důkazem toho, jak Ukrajina může rychle změnit tvář. Když štáb ČT ve městě natáčel v únoru, zkáza nebyla tolik viditelná. Teď ruské údery pomalu mažou Pokrovsk z mapy.

Výzvy k odchodu

Z původních 60 tisíc tu navzdory útokům, výpadkům proudu i chybějící pitné vodě zůstává pětina obyvatel. Zima vše ještě zhorší a úřady nabádají k evakuaci. „Nechceme, aby lidé riskovali své životy, ani svých blízkých. Je potřeba odjet,“ varoval šéf městské vojenské správy Serhij Dobrjak.

Někteří civilisté to ale odmítají. Patří mezi ně i Nina Fjodorovna, která pečuje o zdejší toulavé psy. Shodou okolností její vnučka žije v Praze. „Našla mi byt v Oděse. Ale já nepojedu. Nenechám je tu (psy), jsou jako moje děti,“ konstatovala obyvatelka.

Fronta je přitom necelých sedm kilometrů daleko. Paramedici štábu ČT dovolili se pohybovat jen ve čtvrtích, které od ní leží dál. Neustále při tom kontrolovali, jestli se neblíží nebezpečí. „Náš přístroj ukazuje, že je od nás deset kilometrů dron,“ hlásil policejní paramedik Andrij.

Město ohrožuje i dělostřelectvo, rakety S-300 a klouzavé bomby. Jedna udeřila i na místním sídlišti. Řada lidí přiznává, že má strach. „Bojíme se, plánujeme odjet, ale máme ještě čas,“ míní další z obyvatel města Alexej Alexandrovič.

Příliš času ale ve skutečnosti nezbývá. S každým dnem se zima blíží, stejně jako ruské jednotky, které postupují pomalu vpřed. A jak tvrdí místní paramedici, nejlepší je město opustit okamžitě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Noc hrůzy v Kyjevě.“ Po velkém ruském útoku hlásí ukrajinská metropole přes dvacet mrtvých

Rusko v noci na čtvrtek podniklo masivní útok na Kyjev a další ukrajinská města. Při úderech na metropoli zahynulo podle místních úřadů přes dvacet lidí, stovka dalších utrpěla zranění. V Dněpropetrovské oblasti zabil ruský útok dítě, další člověk zemřel při náletu okupantů v Charkovské oblasti. Nejvyšší ukrajinští představitelé vyzvali západní spojence k posílení ukrajinské protivzdušné obrany. Ukrajina v noci zasáhla ropnou rafinerii v ruské Nižegorodské oblasti.
1. 7. 2026Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoVatikán exkomunikoval šest biskupů z ultrakonzervativního bratrstva

Vedení katolické církve sáhlo k výjimečnému opatření a exkomunikovalo šest biskupů z ultrakonzervativního Bratrstva svatého Pia X. Dva z nich bez souhlasu a přes varování papeže Lva XIV. vysvětili čtyři zbývající, což římská kurie považuje za čin narušující jednotu církve. Stejný postih hrozí i dalším věřícím, kteří se k bratrstvu formálně hlásí. Bratrstvo založené v roce 1970 kontroverzním francouzským arcibiskupem Marcelem Lefebvrem má na 600 tisíc stoupenců v desítkách zemí. Odmítače reforem druhého vatikánského koncilu, kteří dodnes uznávají liturgii pouze v latině, exkomunikoval už Jan Pavel II., také kvůli vysvěcení biskupů bez jeho souhlasu.
před 4 hhodinami

Mezi berlínskými gangy „letí“ nelegální zbraně z Česka

V ulicích německé metropole se mnohem víc střílí. Vyšetřovatelé případy spojují s tureckými kriminálními gangy, které bojují proti sobě a vydírají místní podnikatele. Do Berlína se dostává i velké množství nelegálních zbraní z Česka.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoSamozvaní polští domobranci se vydávali za vojáky a kontrolovali cizince

Polské úřady zasáhly proti skupině samozvaných domobranců ze skupiny BPG, kteří se vydávali za vojáky a na vlakových nádražích po nocích kontrolovali cizince. Své činy hájili bojem proti migraci. Členové skupiny jsou napojení na polskou krajní pravici. Premiér Donald Tusk je označil za chuligány.
před 5 hhodinami

Alijev tvrdí, že deset států EU již dováží ázerbájdžánský plyn a další mohou následovat

Ázerbájdžán je největším obchodním partnerem Evropské unie na jižním Kavkaze, uvedl prezident země Ilham Alijev během setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Dodal, že Baku usiluje o rozšíření spolupráce s EU v oblasti energetiky, dopravy a obnovitelných zdrojů energie.
před 9 hhodinami

Starmer se omluvil za roli státu v nucených adopcích dětí svobodných matek

Britský premiér Keir Starmer se omluvil za roli státu v oddělování desítek tisíc svobodných matek od jejich dětí a v nucených adopcích. Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž tato praktika přetrvávala až do konce sedmdesátých let minulého století. Starmer označil nucené adopce za skvrnu na historii Británie.
před 9 hhodinami

V Polsku obvinili dva lidi podezřelé ze špionáže ve prospěch Běloruska

Polská prokuratura obvinila jednoho občana Běloruska a jednoho Poláka z náboru osob v Polsku za účelem provádění činností ve prospěch zahraniční zpravodajské služby, uvedly ve čtvrtek úřady.
před 10 hhodinami

Rusové infiltrovali „pevnostní město“ Kosťantynivku, bojuje se tam

Rusům se podařilo infiltrovat Kosťantynivku, první ze čtyř měst takzvaného pevnostního pásu v ukrajinské Doněcké oblasti, uvádějí analytici a obránci. Podle nich je z města „šedá zóna,“ kterou nekontroluje ani jedna strana a o kterou se bojuje. Situace v Kosťantynivce tak je složitější, než vyplývá z některých oficiálních ukrajinských prohlášení. Není ale zároveň tak katastrofální, jak ji vykresluje ruská propaganda, podle níž je město už téměř celé obsazené. Analytici i někteří ukrajinští vojáci nicméně připouštějí, že do konce podzimu by mohlo padnout.
před 10 hhodinami

Evropský pohled