Zatčení policisté elitní jednotky dodávali Krejčířovi informace

Johannesburg – Dva příslušníci jihoafrické speciální jednotky pro boj s organizovaným zločinem Hawks (Jestřábi), kteří byli v úterý zatčeni, dodávali Radovanu Krejčířovi informace o vyšetřování jeho aktivit. Podle vyšetřovatelů mu navíc pomáhali při únosu a přípravě vraždy. Podle deníku The Star si jeden ze zatčených žil na vysoké noze a vlastnil několik automobilů.

Podle The Star má jeden z policistů přezdívku Saddám. Dostal ji kvůli své pověsti zlého hocha. Bydlel na několika adresách a po zatčení u něj policie zabavila stříbrný mercedes a terénní vůz Nissan Navara. Kromě nich po Johannesburgu jezdil v rudém ferrari, maserati a range roveru. V hodnosti poručíka měl přitom roční plat pouze 161 115 randů (319 000 Kč), tvrdí deník.

„Je to opravdu zlý hoch. Na policejní výplatní listině byl tři nebo čtyři roky, ale dělal pro gangstery. Zatčen měl být už dávno,“ prohlásil o „Saddámovi“ soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který se dlouhodobě zaměřuje na Krejčířovy aktivity v Jihoafrické republice.

„Saddáma“ a jeho kolegu zatkla jihoafrická policie v souvislosti se stejným případem, kvůli kterému už v pátek zadržela Krejčíře. Toho podezřívá z pokusu o vraždu a z únosu, jichž se měl dopustit letos v červnu. Mluvčí zvláštní jednotky uvedl, že podezření proti oběma detektivům se týkají pouze případu únosu, podle mluvčího jihoafrické policie jsou ale vyšetřováni i kvůli možnému zapletení do pokusu o vraždu.

„Skandál postupuje. Zatím byli zatčeni dva policisté, nicméně místní policejní inspekce mluví o tom, že se bude zatýkat v i řadách prokuratury, na daňovém úřadu a některých státních institucích,“ uvedl redaktor ČT Jiří Hynek, který sleduje události kolem Krejčíře přímo v Johannesburgu.

Jihoafrický list Times Live a další deníky tvrdí, že oba muži dodávali Krejčířovi informace o policejním vyšetřování jeho aktivit. Policejní mluvčí Solomon Makgale však popřel, že by kvůli tomu byli zatčeni. Podle jihoafrických serverů by se dnes měli objevit před soudem, Makgale to ale nepotvrdil. Žádný termín údajně zatím stanoven nebyl.

Výbuch u Krejčířova obchodu
Zdroj: Themba Hadebe/ČTK/AP

Krejčířův přítel má mít prsty v bombovém útoku

Kromě této dvojice skončil v úterý v policejní cele i další muž spojovaný s Krejčířem. Jednašedesátiletý Němec Willi Breuer je podle serveru Gobal Times podezřelý z podílu na bombovém útoku na Krejčířův podnik v Johannesburgu, při němž tento měsíc zahynuli dva lidé a pět bylo zraněno. Mezi mrtvými byl i český podnikatel Jan Charvát.

Jihoafrická média o Breuerovi píší jako o Krejčířově blízkém příteli. Měl prý styky i s prezidentem JAR Jacobem Zumou, kterému slíbil realizovat v zemi milionové investice. Z nich ale sešlo. V Jižní Africe Breuer pobýval osm let nelegálně a tamní úřady už zahájily řízení, které mělo vést k jeho vyhoštění zpět do Německa.

Global Times v této souvislosti poznamenaly, že už v pondělí jihoafrický ministr policie Nathi Mthethwa bez bližších podrobností prohlásil, že do Česka bude vyhoštěn i Krejčíř poté, co byl shledán odpovědným za zločiny jako únos, těžké ublížení na zdraví a pokus o vraždu.

Krejčíř je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy přicestoval s falešným pasem ze Seychel. České policii unikl za podezřelých okolností v roce 2005 při domovní prohlídce. V Česku byl později nepravomocně odsouzen k jedenácti letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. České úřady se opakovaně neúspěšně snažily o jeho vydání z Jihoafrické republiky, kde podnikatel požádal o azyl. Nyní pobývá v nemocnici, kam byl v pondělí převezen kvůli údajně vážným zdravotním problémům po zatčení.

Soud opět odložil jednání o údajné přípravě vraždy Krejčíře

Soud o další den odložil projednávání případu Brendana Harrisona, který čelí obvinění z přípravy vraždy Krejčíře. Odklad si vyžádala prokuratura, ale konkrétní důvody neuvedla. Harrisonův obhájce průtahy považuje za signál, že státní zastupitelství si není jisté tím, že má proti Harrisonovi dost silné důkazy.

Jednačtyřicetiletý Harrison byl pokladníkem v Krejčířově výkupně zlata Moneypoint v johannesburské čtvrti Bedfordview. S Čechem se prý setkal v roce 2009, v roce 2011 ale podle místních médií dostal práci od Michaela Arsiotise, bývalého Krejčířova spolupracovníka. Pak údajně začal dostávat výhrůžky, proto veškeré vazby na Krejčíře a jeho spolupracovníky přerušil a odešel do Svazijska, kde spustil vlastní podnikání.

Harrisona letos v červenci, kdy byl v JAR na služební cestě, zatkli a obvinili z podílu na přípravě vraždy jeho šéfa, kterou podle vyšetřovatelů chystal loni v září. Soud v srpnu odmítl jeho žádost o propuštění na kauci kvůli obavám, že jeho život by byl na svobodě v nebezpečí. Harrison je tedy nyní ve vazbě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pod mezinárodním tlakem Čína zavřela tábory pro Ujgury, píše český vědec

Čína se prezentuje jako imunní vůči mezinárodnímu tlaku, především v otázce lidských práv. Praxe ale ukazuje, že Peking je ve skutečnosti na mezinárodní tlak citlivý, ukazuje nový výzkum českých vědců z Ústavu mezinárodních vztahů. Právě tento tlak měl podle nich vést k tomu, že Čína zrušila většinu táborů, kde věznila milion Ujgurů, a zadržené propustila nebo je přesunula jinam.
před 1 hhodinou

VideoPolsko je průkopníkem finančních inovací i díky svému platebnímu systému

Polsko je průkopníkem finančních inovací. Podle nového měření je země dokonce jedničkou v platbách přes internet nebo pomocí mobilního telefonu. Pomáhá k tomu i speciální polský platební systém Blik. Ten lze využít k platbám v e-shopech i kamenných obchodech, výběrům z bankomatů i platbám za služby. Stačí zadat jednorázový kód, který vygenerovala aplikace, a potvrdit. Systém funguje deset let a pravidelně ho využívá 53 procent obyvatel. Jen loni s ním Poláci uskutečnili téměř tři miliardy plateb – mnohem více než kreditními a debetními kartami.
před 2 hhodinami

Kubánská pobřežní stráž zastřelila čtyři lidi na člunu. Prý plánovali útoky

Kubánská pobřežní stráž zabila ve středu večer čtyři lidi, kteří vpluli do kubánských vod na motorovém člunu. Šest dalších zranila. Později je ministerstvo vnitra v Havaně označilo za „protivládně smýšlející Kubánce“ dříve hledané za plánování útoků v zemi. Na člunu prý měli několik zbraní a výbušnin a chtěli na ostrově rozpoutat teror. Úřady na ostrově v souvislosti se spiknutím zadržely dalšího podezřelého.
před 2 hhodinami

Hongkongský soud zrušil skoro šestiletý trest pro Jimmyho Laie z roku 2022

Hongkongský odvolací soud zrušil rozsudek nižšího soudu, který v roce 2022 uložil uvězněnému prodemokratickému mediálnímu magnátovi Jimmymu Laiovi bezmála šestiletý trest vězení za podvody. Napsaly to agentury Reuters a AP. Lai však ve vězení zůstává, protože začátkem února dostal dvacet let vězení za porušení zákona o národní bezpečnosti.
před 3 hhodinami

USA kvůli údajným podvodům pozastaví část financování pojištění v Minnesotě

Americká administrativa dočasně pozastaví část financování programu životního pojištění Medicaid pro stát Minnesota. Prohlásil to viceprezident USA JD Vance. Zdůvodnil to podezřením z podvodů v rámci toho, co popsal jako „agresivní boj proti zneužívání veřejných prostředků“, napsala agentura AP.
před 5 hhodinami

Ve Venezuele rezignovali generální prokurátor a ombudsman

Venezuelský generální prokurátor Tarek Saab a ombudsman Alfredo Ruiz rezignovali na své funkce. Agentura Reuters upozornila na Saabovu roli při politických procesech v zemi, popíral prý zadržování politických vězňů. Saab se vzápětí stal prozatímním ombudsmanem. Zvolen bude i dočasný generální prokurátor, než budou do obou funkcí jmenováni nástupci. Na žádost Reuters o komentář Saab zatím nereagoval.
před 8 hhodinami

USA chtějí dalšími sankcemi na Írán vyvinout maximální tlak

Spojené státy uvalily další sankce na Teherán s cílem vyvinout na něj maximální tlak před třetím kolem nepřímých rozhovorů o íránském jaderném programu – to se ve čtvrtek uskuteční v Ženevě. Americké ministerstvo financí se novými sankcemi zaměřilo na více než třicet osob, subjektů a lodí, které podle něj umožňují neoprávněný prodej íránské ropy a produkci zbraní, píše agentura AFP.
před 11 hhodinami

VideoPro vstup do Británie je nyní potřeba registrace ETA

Do Velké Británie je od středy možné cestovat pouze s elektronickou cestovní registrací ETA, kterou musí mít lidé, kteří v zemi chtějí zůstat méně než šest měsíců. Od zavedení registrace pro Evropany loni v dubnu teoreticky stačilo o ni mít požádáno – tolerance ale skončila. Podle tamní vlády ETA, která se vyřizuje on-line a stojí v přepočtu necelých 450 korun, zefektivní imigrační systém. Změny se týkají všech, kteří nemají vízum, povolení k pobytu nebo britský pas. Komplikace přinesly držitelům dvojího občanství.
před 11 hhodinami
Načítání...