Z modelky poradkyní premiéra Fica. Teď se o Troškovou kvůli italské mafii zajímá policie

2 minuty
Kdo je Mária Trošková?
Zdroj: ČT24

Příběh Márie Troškové byl dosud soustem hlavně pro slovenská bulvární média. Teď se bývalá modelka a do středy poradkyně premiéra Roberta Fica (Smer-SD) dostává do centra vyšetřování smrti investigativního novináře Jána Kuciaka. Vlastnila totiž firmu spolu s italským podnikatelem Antoninem Vadalem, o kterém zavražděný novinář psal jako o pravděpodobném členovi kalábrijské mafie 'Ndrangheta.

Do středy, kdy z funkce poradkyně odstoupila, byla jednou z nejmocnějších žen Slovenska, předtím ji ale většina Slováků znala úplně jinak. Bývalá účastnice soutěže Miss Universe se nejednou svlékla pro pánské časopisy, pronikla třeba do Playboye nebo do vysílání moldavské televize.

Trošková pracovala od roku 2014 jako asistentka tehdejšího poslance strany Smer-SD Viliama Jasaně – toho později Fico dosadil do křesla tajemníka bezpečnostní rady státu.

V březnu 2015 Troškovou slovenský premiér jmenoval do pozice hlavní státní poradkyně. Sekundovala mu při oficiálních příležitostech, třeba na Pražském hradě při udělování českých státních vyznamenání.

Dříve velmi sdílná celebrita ale teď s novináři takřka nemluví a o její roli mlčí i premiér Fico. „Společnost roky neví, co na úřadu vlády dělá,“ říká investigativní novinář Adam Valček. Právě on patřil k prvním, kdo se začal zabývat minulostí premiérovy poradkyně – a to společně se zavražděným Jánem Kuciakem. 

Trošková přivedla novináře na stopu Vadala

Dokonce to byla právě Trošková, kdo je přivedl na stopu Antonina Vadala, údajného člena italské mafie. Trošková s ním totiž v roce 2011 založila firmu. Premiér Fico ale toto spojení na jednoho ze svých nejbližších lidí rázně odmítá. „Spojujete nevinné lidi s dvojnásobnou vraždou. Je to už přes čáru,“ brání Troškovou premiér. 

Totéž tvrdí i Trošková. A protože se prý nechce stát součástí útoků na premiéra Fica, odstoupila z funkce. Možnou spojitost mezi teď už bývalou Ficovou poradkyní a mafií ale neberou vážně jen média. Troškovou chce vyslechnout i slovenská policie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezi Kodaní a Washingtonem si volíme Dánsko, řekl grónský premiér

Pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko, prohlásil v úterý grónský premiér Jens-Frederik Nielsen. Zopakoval, že ostrov není na prodej, informuje agentura Reuters. Zájem o Grónsko v posledních dnech dává opakovaně najevo americký prezident Donald Trump, nevyloučil přitom k jeho zisku ani použití síly vůči spojenecké zemi Severoatlantické aliance.
17:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lavina v Rakousku zabila chlapce z Česka

V Rakousku v salcburském Bad Gasteinu v úterý zemřel třináctiletý český chlapec, kterého při lyžování ve volném terénu zachytila lavina. O neštěstí informovala agentura APA s tím, že záchranáři hocha vyprostili a poté se ho marně snažili asi 45 minut oživit. APA původně informovala o tom, že chlapci bylo 12 let, na základě informací salcburské policie následně věk opravila.
16:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Bill a Hillary Clintonovi odmítli vypovídat v Kongresu o Epsteinovi

Bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho manželka a někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová odmítli vypovídat v Kongresu ohledně případu sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Clintonovi své rozhodnutí oznámili v dopise republikánskému předsedovi sněmovního výboru pro dohled Jamesi Comerovi, který zveřejnil deník The New York Times (NYT).
před 2 hhodinami

Írán připouští dva tisíce mrtvých demonstrantů, jiné odhady jsou násobně vyšší

Íránský režimní činitel řekl agentuře Reuters, že při tamních protivládních protestech zemřely asi dva tisíce lidí, včetně civilistů a členů bezpečnostních složek. Podle jiných zdrojů ale může být obětí několikanásobně více, některé odhady uvádějí až dvanáct tisíc mrtvých. Serveru BBC svědci popsali střelbu do davů a první případy odsouzení k trestu smrti.
11:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
12:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Německu obžalovali dva Ukrajince ze špionáže pro Rusko a z přípravy sabotáže

Německé generální státní zastupitelství obžalovalo dva Ukrajince ze špionáže a přípravy sabotáže ve prospěch Ruska. Informovalo o tom v tiskové zprávě. Ve spolupráci se třetím občanem Ukrajiny poslali dotyční z Kolína nad Rýnem na Ukrajinu dva balíčky s GPS lokátory – cílem kroku bylo dle prokuratury otestovat způsob, jak příště poslat v balíčcích výbušninu.
před 5 hhodinami

Některá evropská letiště kvůli ledovce přerušila provoz

Provoz řady středoevropských letišť v úterý výrazně omezila tvorba ledovky. Nepřízeň počasí postihla letiště v Praze, ve Vídni, v Bratislavě a Budapešti. Vídeňské letiště Schwechat obnovilo provoz kolem 11:00 poté, co jej ráno kvůli silné vrstvě ledu na několik hodin přerušilo. Také bratislavské Letiště M. R. Štefánika a letiště v Budapešti po 13:00 provoz obnovila. Led a sníh však nadále komplikuje pozemní dopravu kromě Slovenska a Rakouska také v Německu. Řada železničních spojů byla zrušena, další nabírají zpoždění.
10:25Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Účty podporující nezávislost Skotska po odpojení internetu v Íránu umlkly

Účty na sociální síti X podporující nezávislost Skotska na Spojeném království se náhle odmlčely poté, co íránské úřady kvůli masivním protirežimním protestům v zemi odpojily internet. Informoval o tom list The Telegraph, podle nějž tato skutečnost naznačuje propojení mezi režimem v Teheránu a internetovými influencery snažícími se zasahovat do britské politiky.
před 5 hhodinami
Načítání...