Volnost a zákaz se v Jordánsku vystřídají během týdne. Země zvolila nezvyklý boj proti covidu

Nahrávám video

Jordánsko zpřísňuje opatření proti covidu a zvolilo originální přístup. Přes týden ponechává společenský a ekonomický život bez výraznějších omezení, ale o víkendu zavádí takřka plný zákaz vycházení. Počet nových případů totiž znovu stoupá a vláda musí balancovat mezi nutnými restrikcemi a potřebou nezastavit celou ekonomiku.

Od čtvrtka od večera do sobotního rána, tedy během islámského víkendu, platí fakticky zákaz vycházení. Ulice Ammánu jsou pusté. Na stovkách míst ve vylidněném hlavním městě stojí policejní kontroly.

Ale v pracovních dnech vypadá život úplně jinak. „Není omezeno cestování mezi regiony, jsou otevřeny restaurace, služby. Vypadá to skoro jako normální život, byť s rouškami, dezinfekcí a podobně,“ uvádí zpravodaj ČT na Blízkém východě David Borek. Motivací je podle něj omezit shlukování lidí během víkendů, ale zároveň jim ponechat aspoň nějaký normální život a normální ekonomiku.

Země nemůže vypnout ekonomiku, nemá sociální záchrannou síť

„Tohle je složitá situace. Pořád jsou tu nějaká omezení. Teď se otevřely obchody, ale člověk nikdy neví, kdy zase přijde uzávěra,“ řekla obyvatelka Ammánu Abír Alajánová.

Jordánsko si nemůže tak snadno dovolit vypnout ekonomiku. Příliš mnoho lidí by to uvrhlo do skutečné chudoby. Tohle není evropský sociální stát.

Dopad pandemie je nejlépe vidět v oblastech závislých na turistickém ruchu, uvádí Borek. Jako je pobřeží Mrtvého moře. Luxusní hotely teď mají trochu přízračný charakter. Poloprázdné bazény i pláže. Tu a tam osamělý Evropan a jordánští rekreanti. Jenže ti výpadek příjmů nezacelí.

Epidemická situace se prudce zhoršuje

V království se navíc šíří britská varianta koronaviru. Počet denních případů strmě roste. Už několik měsíců se posilují nemocnice. „Už v září nás požádali, abychom začali přijímat pacienty. A jsme připraveni. Osmnáct privátních nemocnic pečuje o covidové pacienty,“ uvedl v listopadu minulého roku předseda Asociace soukromých nemocnic Fauzí al-Hamúrí.

Výhodou Jordánska je stabilní vláda, respektovaná monarchie a hlavně armáda. Právě ta loni na jaře asistovala při vymáhání přísného lockdownu. Pokud se ale omezení z loňského jara vrátí, bude to pro tuto zemi bolestivé. Epidemicky i ekonomicky, dodal zpravodaj. 

  • V Jordánsku zatím zdravotníci aplikovali jen něco přes 150 tisíc dávek vakcíny. A to nejen svým občanům, ale také běžencům v uprchlických táborech. O očkování není podle agentury Reuters mezi Jordánci příliš velký zájem, před týdnem registrovaly úřady v zemi s 10 miliony obyvatel jen 400 tisíc zájemců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Spojené státy znovu udeřily na Írán, míří na tamní námořnictvo

Spojené státy zahájily v noci na úterý další vlnu vzdušných úderů na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Podle íránské polooficiální agentury Mehr byla protivzdušná obrana aktivována také v blízkosti jaderné elektrárny v Búšehru. Výbuchy jsou hlášeny z oblasti přístavního města Čáhbahár a z města Konárak, kde se nachází námořní základna. Agentura AP připomíná, že USA útočí již desátou noc v řadě.
před 1 hhodinou

Při fotbalových oslavách ve Španělsku zemřel třináctiletý chlapec

Ve Španělsku v noci na pondělí zemřel třináctiletý chlapec a několik dalších lidí se zranilo, když se pod nimi zřítila fontána, na niž vylezli při oslavách španělského vítězství na mistrovství světa ve fotbale, informují agentura AFP a deník El País. Neštěstí se stalo ve městě Ciudad Rodrigo v Salamance na západě země.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

U federální budovy v New Yorku došlo k explozi, jeden člověk skončil ve vazbě

U federální budovy na dolním Manhattanu došlo k explozi, kterou zřejmě způsobilo odpálení zábavní pyrotechniky v odpadkovém koši. S odkazem na Federální úřad pro vyšetřování (FBI) to napsal server CBS News. Jeden člověk byl vzat do vazby, případ vyšetřuje protiteroristické newyorské oddělení FBI. To později podezřelého identifikovalo jako bývalého amerického vojáka. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti uvedlo, že podezřelý cílil na Úřad pro imigraci a cla (ICE). Formálně obviněn zatím nebyl.
před 2 hhodinami

VideoDemonstrace na podporu Fedorova pokračují, do Zelenského se opřel i Klyčko

Tisíce Ukrajinců i o víkendu protestovaly proti rozhodnutí prezidenta Volodymyra Zelenského odvolat populárního ministra obrany Mychajla Fedorova. Do hlavy státu se opřel už i starosta Kyjeva Vitalij Klyčko, podle něhož Zelenskyj nerad naslouchá radám. Prezident uvedl, že změna ve vojenském vedení byla nutná kvůli neshodám Fedorova s velitelem armády Oleksanderem Syrským. Naopak jeho konec žádají demonstranti, Zelenskyj se v těchto dnech schází s generály a diskutuje vojenskou strategii. Podle zdrojů z jeho okolí proto, aby vybral právě nástupce Syrského. Politická krize v napadené zemi přichází v době zvýšených útoků na Ukrajině i hluboko v Rusku, které proti Kyjevu zahájilo plnohodnotnou invazi před více než čtyřmi lety.
před 3 hhodinami

Burnham převzal funkci britského premiéra

Nový lídr britských labouristů Andy Burnham převzal funkci premiéra a vystřídal odstoupivšího Keira Starmera. Král Karel III. ho po 13. hodině SELČ pověřil sestavením vlády. Burnham následně u premiérského sídla v Downing Street prohlásil, že Británie musí získat zpět svou stabilitu. Starmer zase ve svém posledním projevu vyjádřil hrdost, že země je silnější než před dvěma lety, kdy ji přebíral.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Šachistka Polgárová odmítla nabídku stát se prezidentkou Maďarska

Slavná šachistka Judit Polgárová odmítla nabídku maďarského premiéra Pétera Magyara stát se prezidentkou země, píše agentura AFP. Ministerský předseda v pondělí devětačtyřicetileté nepolitičce funkci hlavy státu nabídl poté, co dosavadní prezident Tamás Sulyok na konci minulého týdne podepsal ústavní dodatek, který ukončuje jeho prezidentský mandát.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud v USA pozastavil převzetí Warner Bros. Discovery konkurenčním Paramountem

Předběžné opatření amerického soudu na čtrnáct dní pozastavilo převzetí mediální skupiny Warner Bros. Discovery konkurenčním konglomerátem Paramount Skydance za 110 miliard dolarů (zhruba 2,3 bilionu korun). Informovala o tom agentura Reuters. Opatření má žalující skupině dvanácti států USA v čele s Kalifornií poskytnout čas, aby soudu přednesla argumenty, proč by transakce neměla pokračovat.
před 4 hhodinami

Cílem Hamásu není spravovat Gazu a zajistit vodu a elektřinu, míní jeho nový šéf

Palestinské teroristické hnutí Hamás zvolilo nového šéfa Chalíla Hajju do čela svého politického úřadu. Hajja nahradí někdejšího vůdce Jahju Sinvára, kterého v říjnu 2024 zabila izraelská armáda. Sám Hajja věří, že „cílem Hamásu není spravovat Gazu a zajistit jí vodu, elektřinu a podobné věci“, nýbrž „převrátit situaci“. Dříve se také vyslovil pro samostatný palestinský stát v hranicích před rokem 1967. Stejný rok zmiňuje také Charta Hamásu z roku 2017, nicméně vyjádření nemusí znamenat, že po dosažení tohoto cíle by teroristé od násilí upustili.
před 7 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.