V Polsku klesá zájem o vakcínu proti covidu, v zemi jsou i velké regionální rozdíly v proočkovanosti

Nahrávám video
Události ČT: Regionální rozdíly v proočkovanosti v Polsku
Zdroj: ČT24

Varšava prodá zhruba čtyři miliony přebytečných dávek vakcín proti covidu-19. Zájem o ně prudce klesl. Plnou ochranu získalo zatím v Polsku necelých pětačtyřicet procent lidí, tato hodnota ale napříč zemí hodně kolísá. Nejvyšší podíl očkovaných mají velká města a západní regiony, nejnižší pak menší obce na jihovýchodě země. Úřady přitom očekávají novou vlnu epidemie.

Bezmála čtyřtisícové město Podkowa Leśna asi hodinu cesty od Varšavy, kde většina místních i pracuje, už týdny vede žebříček obcí s nejvyšším podílem naočkovaných. Nedávno překročil šedesát procent.

Většina obyvatel města si pro injekci přišla do místního střediska. „Dobře nás znají, je to pro ně další kladná stránka, protože se u nás cítí bezpečně,“ míní tamní koordinátorka očkování Renata Żochowská.

Zájem mají i mladí. Ještě v červnu v obci podávali hlavně první dávky, teď spíš druhé. Podle starosty stojí za očkovacím úspěchem odpovědnost místních a také skutečnost, že mají často vyšší vzdělání a důvěřují vědě.

„Podkowané jsou zvyklí na preventivní programy spojené s očkováním proti chřipce, s programem rehabilitace, které podporuje město, dřív i na plošná vyšetření. Myslím, že to přináší své ovoce,“ dodává starosta Artur Tusiński.

Nejvyšší proočkovanost mají v Polsku velká města jako Varšava, Vratislav, Gdaňsk nebo Poznaň a jejich aglomerace. Plnou ochranu tam má víc než polovina obyvatel.

Nejméně očkovaných je na východě a pod Tatrami

Naopak v obci Serniki třicet kilometrů od východopolského Lublinu má ukončené očkování – stejně jako v řadě menších obcí na východě země – jen pětina lidí. Místní ordinace, kde vakcíny podávají, má zavřeno, protože chybí zájemci. „Měli jsme sezonní práce na polích, hodně lidí také odjelo na prázdniny za hranice, takže se neočkovali,“ uvádí starosta Paweł Woźniak.

Starosta čeká, že zájem poroste, pokud přijde další vlna nákazy. Zároveň zdůrazňuje, že očkování je dobrovolné, místní k němu ale jeho úřad nabádá a plánuje i vlastní loterii. V přesvědčování mu pomáhá zdejší farář, což není v regionu vždy zvykem.

Vůbec nejméně naočkovaných v zemi mají obce pod polskými Tatrami. Leckde tam potřebné dávky přijalo jen něco přes deset procent obyvatel. Obavy to vzbuzuje i proto, že region patří k oblíbeným cílům turistů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu za více než osm miliard dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) v noci na pátek schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu ve výši 8,1 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 167 miliard korun). Celkem 1,5 miliardy dolarů z této částky bude vyplaceno okamžitě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na oznámení MMF.
před 1 hhodinou

Pákistán podle AFP zaútočil na vojenské základny Talibanu v Afghánistánu

Pákistánské letectvo zaútočilo na vojenské základny Talibanu v Afghánistánu. Výbuchy jsou podle agentury AFP hlášeny z Kábulu a provincií Kandahár a Paktía. Podle Islámábádu jde o odvetu za afghánské údery podél společné hranice. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté od loňského října, kdy při hraničních střetech zahynuly desítky lidí. Pákistán viní svého souseda z podpory odnože hnutí Taliban, která chce svrhnout vládu v Islámábádu a nahradit ji režimem radikálního islámu.
00:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jednání USA a Íránu přinesla podle Ománu pokrok a budou brzy pokračovat

Čtvrteční nepřímá jednání Íránu a Spojených států o jaderném programu Teheránu v Ženevě přinesla pokrok. Budou po domácích konzultacích brzy pokračovat, oznámilo podle agentury Reuters ománské ministerstvo zahraničí, které schůzku zprostředkovalo. To rovněž podle agentury AFP sdělilo, že se v příštím týdnu uskuteční ve Vídni technické diskuze mezi USA a Íránem.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kubánská pobřežní stráž zastřelila čtyři lidi na člunu. Prý plánovali teror

Kubánská pobřežní stráž zabila ve středu večer čtyři lidi, kteří z Floridy vpluli do kubánských vod na motorovém člunu. Šest dalších zranila. Později je ministerstvo vnitra v Havaně označilo za „protivládně smýšlející Kubánce“ dříve hledané za plánování útoků v zemi. Na člunu prý měli několik zbraní a výbušnin a chtěli na ostrově rozpoutat teror. Ministr zahraničí USA Marco Rubio uvedl, že se nejednalo o operaci Spojených států. Rusko tvrdí, že incident je provokací USA s cílem vyvolat konflikt.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Nemám informace o Epsteinových zločinech, ptejte se Trumpa, řekla Clintonová výboru

Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová výboru americké Sněmovny reprezentantů pro dohled sdělila, že nemá žádné informace o trestné činnosti sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Nevzpomíná si, že by se s ním kdy setkala. Zákonodárce vyzvala, aby se na finančníka zeptali nynějšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Šéf Bílého domu by podle ní měl vypovídat pod přísahou. Clintonová své úvodní prohlášení adresované zákonodárcům sdílela na sociální síti X.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Německá kontrarozvědka zatím nesmí vést AfD jako prokazatelně extremistickou

Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), tedy německá civilní kontrarozvědka, zatím nesmí Alternativu pro Německo (AfD) jako celek označovat za prokazatelně pravicově extremistickou a na základě toho ji sledovat. Rozhodl o tom podle agentury DPA správní soud v Kolíně nad Rýnem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Polsko stojí před nebezpečím války, varoval v parlamentu Sikorski

Všichni si uvědomujeme ohrožení, situace je vážná, řekl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski na úvod svého vystoupení před poslanci. Polsko, jehož vzdušný prostor loni na podzim narušily ruské drony, čelí sabotážím, žhářským útokům, záplavě dezinformací a dvěma až třem tisícům kybernetických útoků denně. Většinu se daří odrazit, ale míra tohoto jevu musí vyvolávat znepokojení, uvedl ministr podle webu Onet.
před 10 hhodinami

Grónsko se hodlá bránit americkým investorům

Grónsko kvůli obavám z politické motivace amerických investorů zpřísní pravidla, chce zabránit hlavně nežádoucím nákupům nemovitostí, uvádí to zdroje agentury Reuters. Pomoct by měl připravovaný zákon o prověřování zahraničních investic.
před 11 hhodinami
Načítání...