Polský parlament dal zelenou evropskému plánu obnovy, který rozkmotřil vládu i opozici

3 minuty
Události: Polsko hlasuje o evropském plánu obnovy
Zdroj: ČT24

Polský Sejm ratifikoval unijní plán obnovy po pandemii. Proti přijetí odpovídajícího zákona se stavěl koaliční partner Práva a spravedlnosti Solidární Polsko. Podporu mu naopak vyjádřila Levice, což způsobilo rozkol v opozičních řadách.

Straně Solidární Polsko, kterou vede ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, na plánu obnovy vadilo to, že se Polsko bude muset zadlužit, protože se skládá z dotací a ze společné půjčky. Uvedl to zpravodaj ČT v Polsku Lukáš Mathé. Ziobro podle něj tvrdí, že to je cesta k federalizaci Evropy, ke „Spojeným státům evropským“, a že tak Polsko přichází o další část své suverenity.

Kromě plánu obnovy se v Sejmu ratifikoval také víceletý finanční rámec Evropské unie. Je to společný zákon, který je třeba přijmout stejně jako v ostatních členských státech EU. I k něm měl Ziobro velké výtky. Šlo mu o to, co se hodně řešilo v prosinci – o návaznost vyplácení evropských prostředků na dodržování zásad vlády práva.

Tehdy to kritizovala celá polská vláda. Nakonec ale její větší část v čele s premiérem Mateuszem Morawieckým (Právo a Spravedlnost) řekla, že je vše v pořádku a žádné veto se nekonalo. S tím se ale Ziobro nikdy nesmířil. Vláda tedy šla do hlasování s menšinovou podporou, což je v Polsku zvláštní situace.

Levice překvapila

Fond podpořila strana Levice, která je jinak velmi ostrou kritičkou Práva a spravedlnosti. Projevilo se to například během protipotratových protestů. Její podpora je proto překvapivá.

„Najednou Levice přišla s tím, že za určitých podmínek Právo a spravedlnost při hlasování podpoří. Měli k tomu několik podmínek, které ale nebyly nějak zásadně tvrdé. Chtěli větší hlas pro samosprávy, zároveň tam měly být přísliby bytů na pronájem a ekologická témata. Premiér poměrně bez problémů na všechno kývnul a Levice tedy slíbila, že plán podpoří,“ vysvětlil Mathé.

Nejsilnější opoziční strana Občanská platforma za rozhodnutí Levici ostře zkritizovala, mluví o zradě a o tom, že lídři Levice premiérovi naletěli.

Když hrozilo loni v prosinci veto evropského rozpočtu, Občanská platforma tvrdila, že bude hlasovat pro podporu plánu obnovy. Nyní je ale Polsko dle zpravodaje v poněkud jiné politické realitě. V současnosti mluví Občanská platforma o tom, že není možné Právu a Spravedlnosti věřit a že si z peněz z obnovy udělají zdroj financování předvolební kampaně.

„Potřebujeme, aby se prostředky z plánu obnovy vyplácely čestně, transparentně, efektivně, ale hlavně spravedlivě,“ napsal na Facebooku šéf Občanské platformy Borys Budka.

„Bortí se mýtus sjednocené opozice, nic takového neexistuje. A (šéf Práva a spravedlnosti) Jarosław Kaczyński může být klidný, že bude ještě dva roky v klidu vládnout, i když nemá většinu,“ shrnula komentátorka ze serveru Fakt Agnieszka Burzyńská.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump zahájil návštěvu trojice zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto bohatých ropných zemí do americké ekonomiky. Očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii.
před 33 mminutami

Boje mezi ozbrojenými skupinami v Libyi si vyžádaly šest obětí

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami, kvůli kterým zemřelo šest lidí. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 45 mminutami

Německo zakázalo spolek odpůrců republiky

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v úterý zakázal spolek Království Německo (Königreich Deutschland), který byl největším sdružením takzvaných říšských občanů v Německu. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo německé ministerstvo vnitra. Policie podnikla v této souvislosti ráno razie v sedmi spolkových zemích a zadržela čtyři lidi. Říšští občané odmítají uznávat existenci spolkové republiky.
před 1 hhodinou

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 4 hhodinami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 5 hhodinami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...