V Británii vrcholí ostře sledovaný proces v případu vraždy Sarah Everardové. Obžalovanému hrozí doživotí

Policista Wayne Couzens využil k březnovému únosu Sarah Everardové v Londýně svůj služební průkaz a pouta - předstíral, že ji zatýká kvůli porušení karanténních opatření proti covidu-19. Prohlásil to u soudu prokurátor Tom Little. Osmačtyřicetiletý Couzens se k únosu, znásilnění a vraždě třiatřicetileté ženy už dříve doznal. Rozsudek vynese soudce zřejmě ve čtvrtek.

Marketingová manažerka Sarah Everardová zmizela 3. března poté, co se vracela z návštěvy v londýnské části Clapham domů, do čtvrti Brixton na jihu britské metropole. Její tělo policie objevila zhruba po týdnu v lese u města Ashford v hrabství Kent.

Několik dní po zmizení ženy policisté zatkli Couzense, jenž coby policista střežil diplomatické budovy. Zároveň se zkraje roku účastnil hlídek, které měly za cíl dohlížet na dodržování protikoronavirových opatření.

Znal tak formality ohledně potenciálního porušení předpisů. Everardová byla venku večer v době lockdownu, čímž byla zranitelnější vůči policistovi, který jí tvrdil, že porušila pravidla, uvedla nyní prokuratura.

Podle obžaloby měl Couzens v úmyslu unést a znásilnit osamělou ženu

Couzens ženě ukázal svůj průkaz, spoutal ji, posadil do pronajatého auta a odjel, popsal server BBC News. Svědkem únosu se podle prokuratury stal pár, který kolem projížděl v autě. Dvojice se přitom domnívala, že sleduje, jak policista v civilu někoho zatýká.

Couzens následně podle prokuratury Everardovou zavezl do odlehlé oblasti, kde ji znásilnil. Poté ji zavraždil a tělo zapálil, aby zakryl své činy, tvrdí prokurátor.

Snímek plakátu s žádostí o pomoc při hledání Sarah Everardové
Zdroj: ČTK/PA, Victoria Jones

Little rovněž zdůraznil, že Couzens si před činem pronajal v půjčovně vůz, což podle obžaloby svědčí o tom, že měl v plánu auto použít k únosu a znásilnění osamocené ženy. „Jeho aktivity odpovídaly tomu, že obžalovaný hledal, nebo lovil, osamělou mladou ženu, aby ji unesl a znásilnil, což je přesně to, co udělal,“ prohlásil Little u soudu.

U soudu promluvila také rodina Everardové. Její rodiče a sestra po Couzensovi žádali, aby se na ně díval, když hovořili, napsala agentura AP. „Žádný trest, který dostanete, se nikdy nevyrovná bolesti a mučení, jež jste nám způsobil,“ řekl mu otec zavražděné ženy. „Trýzní mě myšlenky na to, co protrpěla,“ pronesla matka. „Choval se k mé dceři, jako by nebyla nic, a zbavil se jí, jako by byla odpad,“ dodala.

Případ otřásl Británií

Couzens čelí obvinění z únosu, znásilnění a vraždy Everardové, k čemuž se už dříve u soudu přiznal. Soudce by měl podle agentury AP vynést rozsudek ve čtvrtek, obžalovanému hrozí doživotí.

Případ Sarah Everardové Británií otřásl, vyvolal protesty proti násilí na ženách a u mnoha žen obavy o vlastní bezpečnost. Britská vláda slíbila investovat miliony liber na posílení policejních hlídek, vylepšení systému bezpečnostních kamer a pouličního osvětlení, což má podle ní učinit ulice britských měst bezpečnějšími.