Útočník zabil ve škole v Arrasu nožem učitele. Francie vyhlásila nejvyšší stupeň varování

Francouzská vláda vyhlásila nejvyšší stupeň varování před terorismem poté, co v pátek zhruba dvacetiletý mladík na střední škole v Arrasu na severu země nožem zabil učitele a další lidi zranil. Policie pachatele zadržela a vyslýchá ho, stejně jako sedm dalších lidí včetně několika jeho příbuzných. Prezident Emmanuel Macron označil útok za barbarský čin islamistického terorismu a na večer svolal krizové zasedání ministrů a bezpečnostních činitelů. Motiv útočníka je zatím neznámý, stanice BFM TV s odvoláním na nejmenovaný zdroj tvrdí, že vykřikoval „Alláhu akbar“ (arabsky Bůh je veliký).

Podle informací francouzských médií byl mladík patrně čečenského původu pod dlouhodobým policejním dohledem, jako akutní riziko jej však policie nevyhodnotila.

S odvoláním na policejní zdroj BFM TV uvádí, že podezřelému je kolem dvaceti let a jde o bývalého studenta školy. Policie vyslýchá také bratra podezřelého. AFP s odkazem na policejní spis uvádí, že pachatel je čečenského původu a že žije ve Francii od roku 2008. Případem se začala zabývat Francouzská protiteroristická prokuratura (PNAT).

Jednotně čelit hrůze islamistického teroru, vyzval Macron

„Zabitý učitel se snažil bránit ostatní a bezpochyby zachránil řadu životů,“ prohlásil Macron, který přijel na místo několik hodin po útoku. „Hrůze islamistického teroru musí Francie čelit jednotně,“ prohlásil prezident. Bez dalších podrobností zmínil, že policie na jiném místě země překazila jiný pokus o útok. Soustrast obětem a jejich blízkým vyjádřili také další přední francouzští politici, poslanci drželi v parlamentu minutu ticha.

Ministr vnitra Darmanin po večerním zasedání bezpečnostní rady v televizi TF1 uvedl, že země přechází na nejvyšší stupeň varování před terorismem. To umožní úřadům přijímat mimořádná opatření a lépe chránit například veřejné budovy.

Podle médií byl mladík kvůli své radikalizaci zařazen mezi osoby, které policie sleduje jako potenciálně nebezpečné. Den před útokem jej podle AFP policisté kontrolovali, nezjistili ale nic podezřelého.

Útočníka podle listu Libération zachycuje video na školním dvoře kolem jedenácté hodiny dopolední, očividně při vyostřeném rozhovoru. Jiné video ukazuje, jak se útočníka snaží dostat pod kontrolu několik osob. Jeden z mužů svírá židli, pomocí níž si od agresora snaží udržet odstup, muž ho však povalí na zem a napadá jej.

Ačkoli úřady nepotvrdily, že šlo o nábožensky motivovaný útok, francouzská nevládní organizace Action Droits des Musulmans (Akce práva muslimů) na svém profilu na síti X incident odsoudila a vyjádřila hlubokou soustrast obětem i pedagogickému sboru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V New Yorku zatkli kandidáta na starostu

Demokratický kandidát na starostu New Yorku a městský finanční kontrolor Brad Lander byl v úterý zatčen u imigračního soudu, informovala agentura Reuters. Podle ní jde o další případ zadržení veřejného činitele v rámci imigračních razií amerického prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Rusové zabíjeli i na kyjevském bulváru Václava Havla

Při ruských nočních útocích na Kyjev zahynulo čtrnáct lidí, uvedla v úterý večer Státní služba pro mimořádné události (DSNS). Ministr vnitra Ihor Klymenko o něco dříve informoval o deseti zabitých, podobně jako starosta metropole Vitalij Klyčko, ale upozornil, že záchranné operace pokračují a v troskách mohou být ještě lidé. Dvě ženy zahynuly při ruských útocích v Oděse a civilní oběti jsou hlášeny i z frontových regionů. České ministerstvo zahraničí ruské útoky odsoudilo, podobně učinily USA.
06:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Íránská armáda vyzvala k evakuaci Haify a Tel Avivu a vypálila rakety

Íránská armáda v úterý večer varovala, že brzy zaútočí na Izrael, a vyzvala obyvatele velkých měst Haify a Tel Avivu, aby se evakuovali. V Teheránu se během úterý ozvaly silné výbuchy. Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac uvedl, že letectvo v Teheránu zasáhne „velmi významné strategické cíle“. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že Izrael zasáhl podzemní část íránského jaderného provozu v Natanzu. Americký prezident Donald Trump vyzval Teherán k bezpodmínečné kapitulaci.
06:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Slovensko odkládá hlasování o změně ústavy

Slovenská sněmovna bude hlasovat o novele ústavy až v září. Důvodem je, že vládní návrh by nyní nezískal potřebnou podporů poslanců, uvedl předseda klubu nejsilnější koaliční strany Smer Ján Richter. Původně bylo hlasování o předloze, kterou premiér Robert Fico (Smer) dříve označil za hráz proti progresivismu, plánováno na úterý odpoledne. Ústava by nově mohla zakotvit jen dvě pohlaví, zakázat adopce pro nesezdané páry nebo upřednostnit slovenské právo před mezinárodním u kulturně-hodnotových otázek. O úpravách se vede dlouhý spor, podpořit je ale chtěla i část opozice.
před 2 hhodinami

Moskva vrací těla padlých Ukrajinců zohavená a s pozůstatky Rusů, tvrdí Kyjev

Rusko a Ukrajina v těchto dnech dokončily výměnu těl padlých vojáků, na které se dohodly na začátku června při jednáních v Istanbulu. Kyjev ale v této souvislosti uvedl, že Moskva vrací těla padlých Ukrajinců zohavená, že části těl jsou pomíchána a že se mezi nimi nacházejí i pozůstatky Rusů.
před 6 hhodinami

Íránská jaderná továrna Fordo se dá zničit jedinou zbraní. Mají ji USA

Jedním z míst, které v Izraeli vyvolává největší obavy, je íránské Fordo. Na tomto místě se obohacuje uran způsobem, který se dá využít pro výrobu jaderných zbraní. A je ukryté pod zemí tak hluboko, že se nedá snadno zničit žádnou konvenční zbraní.
před 6 hhodinami

K blackoutu ve Španělsku přispělo i nevhodné chování provozovatele sítě, tvrdí ministryně

Celostátní výpadek elektrické sítě, který zasáhl Španělsko 28. dubna, měl více příčin, přispělo k němu ale nevhodné počínání provozovatele sítě Red Eléctrica a některých elektráren. Při prezentaci vládní analýzy okolností výpadku to řekla ministryně zodpovědná za energetiku Sara Aagesenová. Výpadek podle ní vyvolalo přepětí, na které síť nebyla schopná reagovat. Ministerstvo vedené Aagesenovou předloží v krátké době opatření, která mají posílit schopnost španělské sítě se s podobnými výkyvy v napětí vyrovnávat.
před 7 hhodinami

Slovensku by svědčila neutralita, řekl Fico

Slovensku by v současné době nesmyslného zbrojení svědčila neutralita, řekl slovenský premiér Robert Fico, jehož země je od roku 2004 členem NATO. Fico poprvé veřejně hovořil o neutralitě v odpovědi na novinářský dotaz ohledně zvyšování výdajů na obranu, které plánuje Severoatlantická aliance i Evropská unie.
12:21Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...