USA začaly stahovat své jednotky ze Sýrie. V boji proti IS hodlají pokračovat

Nahrávám video
Události ČT: Trumpovo rozhodnutí mění dlouhodobou americkou politiku na Blízkém východě
Zdroj: ČT24

USA zahájily proces stahování svých jednotek ze Sýrie, v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) budou ale pokračovat. Informoval o tom Pentagon i Bílý dům. Bližší informace o stahování ze Sýrie ale ministerstvo obrany s ohledem na bezpečnost nesdělilo. Někteří američtí senátoři označili stažení ze Sýrie v tuto chvíli za velkou chybu, která poškodí roli USA v regionu. Podle ruského ministerstva zahraničí tento krok naopak přispěje k urovnání syrské krize.

„Koalice osvobodila území ovládaná IS, ale kampaň proti IS neskončila,“ uvedla v prohlášení mluvčí Pentagonu Dana Whiteová. „Zahájili jsme proces návratu amerických jednotek domů ze Sýrie, protože přecházíme do další fáze kampaně (boje proti IS),“ uvedla také a dodala, že USA budou pokračovat v boji proti IS, kdekoli se objeví.

Stažení amerických vojáků souvisí s porážkou IS, kvůli níž USA do této blízkovýchodní země své jednotky v roce 2014 vyslaly. „IS jsme v Sýrii porazili a to byl jediný důvod naší tamní přítomnosti během Trumpovy vlády,“ napsal prezident Donald Trump na sociální síti Twitter. Trump o stažení vojáků ze Sýrie mluvil už letos na jaře.

„Tato vítězství nad IS v Sýrii nejsou signálem k ukončení světové kampaně (proti IS). Zahájili jsme návrat amerických jednotek a přecházíme do další fáze této kampaně,“ uvedla v prohlášení mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Agentura Reuters také s odkazem na zdroje z americké vlády uvedla, že už během 24 hodin bude evakuován personál amerického ministerstva zahraničí ze Sýrie. Vojenské jednotky by měly podle téhož anonymního zdroje Sýrii opustit tehdy, až „bude dokončena závěrečná fáze poslední operace proti IS“ a časový rámec odchodu je odhadován na „60 až 100 dní“. 

Mattis byl v minulosti proti stažení, rozhodnutí kritizují vlivní republikáni

Někteří ale stažení americký jednotek ze Sýrie označují za předčasné. V Sýrii stále neskončila občanská válka, která trvá už od roku 2011 a kvůli níž se radikálům z IS podařilo v předchozích letech ovládnout značné území v Sýrii a Iráku. O dobytá území sice organizace IS už přišla, ale zbytky jejích členů stále operují na východě Sýrie.

Americký ministr obrany James Mattis i další vládní činitelé dříve vyjádřili názor, že americké jednotky by se zatím neměly stáhnout, aby neumožnily opětovné posílení IS. Mattis se domnívá, že USA by se neměly ze Sýrie stáhnout, dokud nebude v zemi mír. Podle Mattise by si Trump vysloužil velikou kritiku, když by radikálové z IS v Sýrii opět posílili.

Podle republikánského senátora Lindseye Grahama by mělo stažení amerických jednotek ze Sýrie „devastující následky“ pro USA v regionu i ve světě. „Americké stažení v této chvíli by bylo velkým vítězstvím pro IS, Írán, (syrského prezidenta) Bašára Asada a Rusko,“ uvedl Graham v prohlášení. I podle dalšího republikánského senátora Marka Rubia by rychlé stažení USA ze Sýrie bylo „velkou chybou“.

Podobně se před několika dny vyjádřil i zvláštní americký vyslanec u mezinárodní koalice bojující proti IS Brett McGurk. „Nikdo netvrdí, že IS se rozpustil. Tak naivní nikdo není. Takže chceme zůstat na bojišti a ujistit se, že v těchto oblastech bude zajištěna stabilita,“ řekl nedávno McGurk. Podle něj je sice „fyzický konec vlády IS na dohled“, ale eliminace IS bude „mnohem dlouhodobější podnik“.

Trumpova administrativa tvrdí, že k posílení teroristů či Asadova režimu a jeho spojenců nedojde, protože nechává dostatečné vojenské kapacity na území Iráku, ze kterého je podle ní syrské bojiště v případě potřeby snadno dostupné.
David Miřejovský
zpravodaj ČT v USA

Rusko krok Washingtonu uvítalo

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že před dvěma dny hovořil s Trumpem a v úterý s viceprezidentem USA Mikem Pompeem. „Z americké vlády mi řekli, že se záměrem stáhnout jednotky ze Sýrie přišel Trump. Ujistili mě také, že mají jiné způsoby, jak zajistit svůj vliv v regionu,“ citoval Netanjahua list The Times of Israel.

Záměr USA stáhnout jednotky ze Sýrie přivítalo ruské ministerstvo zahraničí, podle něhož se tak otevírá naděje na politické urovnání tamní krize, uvedla agentura TASS. Podle ministerstva to pomůže mimo jiné ke zformování ústavního výboru, který má vypracovat novou syrskou ústavu.

Washington spolupracuje v Sýrii s Kurdy, proti kterým zasahuje Turecko

USA mají v Sýrii nyní asi dva tisíce vojáků a spolupracují tam zejména na severovýchodě země s arabsko-kurdskou koalicí Syrské demokratické síly (SDF), jejíž hlavní součástí jsou kurdské milice YPG. Jejich podporou se Washington dostal do sporu s Ankarou, která se na severu Sýrie snaží potlačit kurdské milice YPG z obavy před nárůstem vlivu Kurdů u své hranice. Na její druhé straně v jihovýchodním Turecku totiž bojuje Ankara s kurdskými separatisty.

Informace o plánu stáhnout americké jednotky ze Sýrie přichází v době, kdy Turecko oznámilo novou ofenzivu proti YPG na severovýchodě země.

USA mají asi 5200 vojáků nyní také v Iráku u hranic se Sýrií, kde rovněž stále operují zbytky členů IS.

Nahrávám video
Zpravodaj ČT Borek v Horizontu ČT24: Lze očekávat tlak Sýrie a Turecka na Kurdy
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael opět útočí na Teherán a Bejrút. Na jih Libanonu poslal vojáky

Izraelské letectvo v úterý dál rozsáhle zasahovalo Írán a pozice Hizballáhu v Libanonu. Izrael naopak čelil útokům z jejich strany. Počet obětí v Íránu stoupl dle Červeného půlměsíce na 787. Zasažena byla budova shromáždění, které má volit nástupce zesnulého vůdce Alího Chameneího. Válka s Íránem podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nepotrvá věčně, jelikož jde o rychlou a rozhodující operaci.
03:45Aktualizovánopřed 18 mminutami

Ceny plynu a ropy dál prudce rostou

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se kvůli dopadům války na Blízkém východě prudce zvyšuje. V úterý ráno se dostala na 56 eur (1360 korun) za megawatthodinu (MWh), po poledni už to bylo 62 eur (1510 korun) za MWh. K růstu přispívá, že Katar v pondělí zastavil vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Na rekordní částku se vyšplhala i cena za přepravu LNG přes Atlantik. Kvůli obavám o dodávky z Blízkého východu výrazně rostou také ceny ropy. Brent v úterý ráno přidal čtyři procenta na téměř 81 dolarů za barel, okolo 12:45 překročil hodnotu 85 dolarů za barel.
09:46Aktualizovánopřed 59 mminutami

Teherán a Bejrút se potýkají s následky americko-izraelského konfliktu s Íránem

USA a Izrael od soboty útočí na Írán, na což Teherán odpověděl odpálením raket na Izrael, americké základny na Blízkém východě a další místa v regionu. Izrael zasahuje také pozice Hizballáhu v Libanonu. Během útoku zemřelo v Íránu podle vyjádření Červeného půlměsíce z úterního dopoledne 787 lidí včetně íránského nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího a byla poničena celá řada budov.
před 1 hhodinou

Masivní operace Epická zuřivost má Írán zlomit

V rámci izraelsko-americké operace Epic Fury (Epická zuřivost) proti Íránu nasadily Spojené státy na Blízký východ nejmohutnější letecké síly od invaze do Iráku před více než dvěma dekádami. Přísně utajovaná operace znamenala zapojení a koordinaci nejen zbraní, ale i kybernetických a vesmírných sil, stejně jako zpravodajských služeb v regionu. Hlavním cílem má být připravit Teherán o raketové kapacity a srazit režim na kolena, aby nemohl usilovat o atomovou bombu.
před 1 hhodinou

V Praze přistálo další letadlo s turisty z Blízkého východu

Další Češi se ráno vrátili z oblastí ohrožených konfliktem na Blízkém východě. Letadlo s asi dvěma sty krajany přiletělo z ománského Maskatu do Prahy, dalších dvě stě lidí se vrátilo už v noci. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje české ministerstvo zahraničí, asi 6,4 tisíce lidí. Nejvíce Čechů je ve Spojených arabských emirátech.
02:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rok plný selhání. Odborný žurnál zkritizoval ministra zdravotnictví Kennedyho

Jeden z nejprestižnějších zdravotních odborných časopisů světa, Lancet, vydal rozsáhlou kritiku amerického ministra zdravotnictví Roberta F. Kennedyho mladšího. List popsal změny, které Kennedy zavedl a které podle Lancetu poškodily americké zdravotnictví. Hovoří o roku plném selhání. Náprava prý bude trvat celé desítky let.
před 1 hhodinou

USA evakuují blízkovýchodní ambasády, rijádská čelila dronům

Ambasádu Spojených států v Rijádu v noci na úterý zasáhly dva drony, což způsobilo menší požár a hmotné škody malého rozsahu, uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany Saúdské Arábie. Americká televize Fox News uvedla, že v budově ambasády v době útoku nikdo nebyl a že na komplex zaútočil Írán pomocí dronů. Americké ministerstvo zahraničí nařídilo evakuaci zaměstnanců svých ambasád v regionu. Ambasáda v Maskatu vydala výstrahu s pokynem k vyhledání úkrytu pro své zaměstnance nejprve v prostoru ambasády a později v celém Ománu kromě dvou výjimek.
01:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kongresový výbor zveřejnil záznamy výpovědí Clintonových kvůli Epsteinovi

V pondělí bylo zveřejněno video bývalého prezidenta USA Billa Clintona ze slyšení před zákonodárci o jeho vazbách na sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Těm Clinton například řekl, že mu současný prezident Donald Trump sdělil, že předtím, než se jejich vztah zkazil, zažil s Epsteinem „skvělé chvíle“, nicméně rozhovor ho prý nevedl k myšlence, že by Trump byl do zapojen do něčeho nekalého. Před kongresovým výborem vypovídala také Clintonova manželka a bývalá ministryně zahraničí Hillary, jež uvedla, že si nepamatuje, že by se někdy s Epsteinem setkala.
před 3 hhodinami
Načítání...