Ukrajinci osvobodili Kupjansk. Rusové se stahují z Izjumu a přesouvají k Doněcku

7 minut
Události: Ukrajinská protiofenziva
Zdroj: ČT24

Ukrajinští vojáci osvobodili strategicky významný Kupjansk. Ruské ministerstvo obrany v sobotu informovalo také o stahování ruských vojsk od Balakliji a Izjumu v Charkovské oblasti. Ruští vojáci se u těchto měst přeskupují a přesouvají se směrem k Doněcku na ukrajinský Donbas, uvedl podle agentury TASS mluvčí ministerstva Igor Konašenkov. Spekuluje se rovněž o stažení vojsk z Lymanu. Za pátek ukrajinské síly znovudobyly zhruba dva a půl tisíce kilometrů čtverečních, odhadují analytici z Institutu pro studium války (ISW).

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Geolokalizované záběry dokazují, že ukrajinské síly v pátek dokázaly postoupit na jižní předměstí Kupjansku. V sobotu ráno se na sociálních sítích začaly šířit záběry ukazující ukrajinské vojáky přímo ve městě.

Charkovská oblastní rada v poledne prohlásila Kupjansk za osvobozený. Státní bezpečnostní služba na sociální sítě umístila fotografie z města, o němž prohlásila, že „bylo a navždy bude ukrajinské“.

Rusové opouští Izjum

Neoficiální zprávy hovoří i o ukrajinských úspěších v Izjumu a jeho okolí. Proruské informační kanály na sociální síti Telegram během soboty informovaly o stažení ruských sil, například ruský prokremelský server Gazeta.ru informoval o tom, že invazní vojska opustila město. O přítomnosti ukrajinských vojáků ve městě informoval také ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko.

Moskva ukrajinskou protiofenzivu v Charkovské oblasti zatím nekomentovala. Přímo ji nezmínil ani mluvčí ruského resortu obrany ve svém sobotním prohlášení. „Za účelem dosažení ohlášených cílů speciální vojenské operace osvobozování Donbasu bylo přijato rozhodnutí o přeskupení ruských vojsk v okolí Balakliji a Izjumu, aby mohla být posílena vojska v oblasti Doněcku,“ sdělil podle TASS Konašenkov.

Poplašné výzvy proruských úředníků

O ukrajinských úspěších v Charkovské oblasti ale svědčí poplašné výzvy místních proruských úředníků a jejich oznámení o vývoji situace. „Ještě jednou doporučuji všem obyvatelům Charkovské oblasti, aby v zájmu zachování života a zdraví z místa odjeli. Být doma je teď nebezpečné,“ citovala agentura TASS šéfa okupační správy Charkovské oblasti Vitalije Gančeva. Ten upřesnil, že správa uprchlíkům v dočasných ubytovacích střediscích zajistí jídlo a léky.   

Už dříve během soboty označil situaci v Izjumu šéf tamní okupační správy Vladislav Sokolov za „těžkou“. „Poslední dva týdny město (Izjum) čelilo neustálému ostřelování ukrajinských sil zahraniční municí vypálenou raketomety HIMARS nebo houfnicemi M777 ráže 155 milimetrů,“ citovala Sokolova agentura Interfax. Okupační úřady podle něj pokračují s evakuací obyvatel nebezpečných částí okresu do Ruska.

Analytici již dříve odhadovali, že Ukrajinci přeruší pozemní logistické trasy, na které v Izjumu spoléhají ruské síly, což by mohlo mít za následek kolaps okupantských pozic. Kupjansk a Izjum jsou totiž pokládány za důležité dopravní křižovatky, na kterých závisí zásobování značné části ruských okupačních vojsk na východě Ukrajiny. 

Šéf Luhanské oblasti Serhij Hajdaj pak nečekaně bez dalších podrobností v komentáři pro ukrajinský web Suspilne uvedl, že ukrajinští vojáci jsou v blízkosti města Lysyčansk, jehož ztrátu uznal Kyjev začátkem července. Na Facebooku pak Hajdaj napsal: „Lysyčansk… krásné ukrajinské město“. 

„Pro Ukrajince by to byl po tom, co uspěli na jihu země v Chersonské oblasti a na východě v Charkovské oblasti, první větší úspěch, jejich první velké vítězství v Luhanské oblasti,“ říká zpravodaj ČT na Ukrajině Jan Šilhan. 

Za překvapivě rychlým postupem Ukrajinců může podle něj být velmi dobrá součinnost a výpomoc civilního obyvatelstva nebo také zvýšená aktivita neoficiálních partyzánských jednotek. „V každém případě jsou tyto dny a tyto hodiny největím úspěchem ukrajinské armády od doby, kdy vytlačila ruské jednotky z okolí Kyjeva,“ dodal Šilhan.

Spekulace o stažení z Lymanu

Ukrajinská armáda rovněž postoupila podél západního břehu řeky Oskol jižně od Kupjansku až k obci Horochovatka, vyplývá z informací z ruských neoficiálních zdrojů. Ty mluví také o pozemních útocích v oblasti Lymanu jihovýchodně od Charkova. Analytici nastiňovali, že Ukrajinci by mohli okupanty v Lymanu zaměstnat natolik, aby nemohli vypomoci v Izjumu, nebo město rovnou získat a postupovat dále. 

Podobně jako v případě Izjumu je i situace v Lymanu předmětem dohadů na ruských komunikačních kanálech, kde se šíří zprávy o tom, že okupanti se už z Lymanu stahují, nebo dokonce zcela stáhli. Jde o neověřené a nepotvrzené informace. Představitel proruských separatistů na Donbase Denis Pušilin však v sobotu podobně jako Sokolov uvedl, že situace v Lymanu i dalších obcích v částech Doněcké oblasti je „těžká“.

Podle britské rozvědky ukrajinský postup okupanty zřejmě překvapil. Přednímu voji ukrajinské charkovské protiofenzivy se podle britské rozvědky podařilo v pátek postoupit až padesát kilometrů do nitra okupovaného území.

„Postup našich vojáků na různých místech fronty pokračuje. Od začátku září bylo v rámci aktivních operací osvobozeno už zhruba dva tisíce kilometrů čtverečních našeho území,“ sdělil v sobotu večer ve svém pravidelném hlášení ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Ruská armáda v těchto dnech ukazuje to, co umí dělat nejlépe – nastavuje záda,“ doplnil ukrajinský prezident.

Už v pátek hovořil Zelenskyj o osvobození třicítky obcí, den předtím Kyjev informoval o znovudobytí tisíce kilometrů čtverečních během prvních zářijových dnů. Během pátku cifra podle ISW vzrostla na zhruba dva a půl tisíce kilometrů čtverečních.

Ukrajinci také v sobotu vztyčili vlajku nad Balaklijí – jiným městem v Charkovské oblasti, jehož osvobození už ve čtvrtek večer potvrdil Zelenskyj. Vlajku vztyčil šéf oblasti Oleh Syněhubov společně s vojáky.

Ruští blogeři kritizují Kreml

Kromě dalšího postupu také Ukrajinci aktuálně pročišťují znovuzískaná území od roztříštěných a neorganizovaných ruských jednotek, které nestihly zareagovat na bleskový postup obránců země, uvádí Institut pro studium války s odvoláním na rostoucí počet záznamů ukazujících ruské válečné zajatce. 

Okupační správy i ruské síly v oblasti ukrajinské protiofenzivy podle analytiků panikaří a snaží se přeskupit síly, aby mohly ukrajinskému postupu vzdorovat. Ruští vojenští blogeři zpravidla kritizují Kreml za to, že nejprve jednotky z Charkovské oblasti stáhl, aby je tam následně kvapem navracel.

Moskva zveřejnila video ukazující konvoje, které se údajně přesouvají do Charkovské oblasti
Zdroj: Reuters/Ruské ministerstvo obrany

Někteří ruští pozorovatelé zdůraznili, že právě sobota bude rozhodujícím dnem, pokud se okupantům nepodaří přeskupit a zformovat.

Desítky kilometrů postupu na jihu

Současně s protiofenzivou v Charkovské oblasti pokračuje také operace na jihu země. Ukrajinské síly se podle dostupných informací soustřeďují na likvidaci ruských logistických tras.

Kyjev k jižní protiofenzivě převážně mlčí, britské zpravodajské služby konstatují, že ukrajinské operace na jihu znamenají, že ruští okupanti jsou pod tlakem na několika frontách.

Agentura Ukrinform v sobotu přišla se zprávou, že na různých osách jižní fronty postoupila ukrajinská vojska o několik desítek kilometrů. „V budoucnu rádi zveřejníme jména míst, která s radostí přivítala naše vojáky,“ cituje agentura armádní mluvčí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Macron zvažuje, že požádá EU o kroky proti Trumpovým clům kvůli Grónsku

Pokud se potvrdí zvýšení amerických cel vůči několika evropským zemím, francouzský prezident Emmanuel Macron požádá o aktivaci nástroje proti ekonomického nátlaku (ACI), který EU nikdy nepoužila. Nástroj schválený teprve před dvěma lety Bruselu umožňuje sáhnout k odvetným opatřením vůči třetím státům, které vyvíjejí na členské země ekonomický tlak. Osm evropských států ve společném prohlášení také uvedlo, že s Dánskem a obyvateli Grónska vyjadřují solidaritu.
14:25Aktualizovánopřed 15 mminutami

Syrská armáda vzala Kurdům největší ropné pole a přehradu

Syrská armáda pokračuje v ofenzivě proti kurdských jednotkám na severu a východě země. Síly Damašku ovládly klíčové ropné pole a také největší přehradu v zemi, píše agentura AFP. Zdroj ze syrských kmenů spřízněných s vládou v Damašku potvrdil televizi al-Džazíra, že bojovníci převzali kontrolu nad některými oblastmi ve městě Rakká.
14:54Aktualizovánopřed 37 mminutami

Ruský dronový úder si v noci na neděli vyžádal dvě oběti, uvedl Zelenskyj

Ruský dronový úder na Ukrajinu v noci na neděli zabil dva lidi a desítky dalších kvůli němu utrpěly zranění, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dříve v neděli informoval starosta Charkova Ihor Terechov o zabité dvacetileté ženě a několika zraněných. Další čtyři lidé utrpěli zranění při ruských útocích v Sumské oblasti. Poškozeno bylo přinejmenším patnáct obytných budov.
před 1 hhodinou

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechcem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při protestech v Íránu zemřelo nejméně pět tisíc lidí, píše Reuters

Při protivládních protestech v Íránu, které začaly koncem prosince, zemřelo nejméně pět tisíc lidí včetně asi pěti set členů bezpečnostních složek, píše agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného íránského činitele. Lidskoprávní organizace tento týden uváděly nejméně 3400 obětí. Podle svědků se na zabíjení odpůrců režimu podílely kromě íránských revolučních gard i milice z Iráku, Afghánistánu či Pákistánu.
11:29Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V rakouských Alpách začali vyprošťovat těla tří Čechů, které zabila lavina

Rakouští záchranáři a alpská policie začali v neděli ráno vyprošťovat těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina v katastru obce Pusterwald ve spolkové zemi Štýrsko. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách potvrdilo v neděli české ministerstvo zahraničí.
před 3 hhodinami

Fico jednal s Trumpem. Hovořili o Ukrajině, EU i jaderné energetice

Americký prezident Donald Trump jednal v sobotu se slovenským premiérem Robertem Ficem (Smer) ve svém domě na Floridě o válce na Ukrajině, o Evropské unii či o slovensko-americké spolupráci v jaderné energetice, informoval v neděli Fico při návratu ze Spojených států. Oba politici se podle premiéra mimo jiné shodli, že Evropská unie se nachází v hluboké krizi. Jednání se zúčastnili také šéf americké diplomacie Marco Rubio a jeho slovenský protějšek Juraj Blanár (Smer).
před 4 hhodinami

Grónsko je klíčové pro Trumpovu kolosální Zlatou kopuli

Americký prezident Donald Trump a další představitelé jeho administrativy tvrdí, že získání Grónska je zásadní pro úspěšné dokončení projektu Golden Dome (Zlatá kopule). Tento vesmírný protiraketový štít nové generace má ochránit Spojené státy před stále vyspělejšími protivníky, píše server BBC News.
před 4 hhodinami
Načítání...