Ukrajina se dohodla s povstalci na novém příměří. Začne platit od pondělí

Na frontě mezi ukrajinskými vládními jednotkami a proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny má od pondělka začít platit nové příměří, uvedla ukrajinská televize 112. V minulosti bylo příměří mezi znepřátelenými stranami domluveno mnoho, každé ale bylo dříve či později porušeno.

Na novém klidu zbraní se domluvili ve středu večer vyjednávači Ukrajiny a Ruska za podpory Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Příměří má začít po půlnoci v noci na pondělí a má být „úplné a všeobecné“ a otevřít cestu ke splnění dalších ustanovení mírových dohod, dodala televizní stanice.

Ukrajina při jednání, které se uskutečnilo prostřednictvím videokonference, také předložila seznam vězňů určených k výměně za zajatce separatistů. Kyjev nyní očekává totéž od separatistických bašt Doněcka a Luhanska.

Obě strany si naposledy zajatce a vězně vyměnily letos v polovině dubna. Z povstaleckých území bylo propuštěno dvacet Ukrajinců, opačným směrem putovalo čtrnáct lidí; dalších pět podle tisku odmítlo opustit ukrajinské území.

V ukrajinském konfliktu zahynulo přes 13 tisíc lidí

Konflikt, při němž Kyjev ztratil kontrolu nad rozsáhlým územím východní Ukrajiny, si od jara 2014 vyžádal přes 13 tisíc mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj učinil z ukončení války v Donbasu svou prioritu a dílčí výměny vězňů a zajatců jsou považovány za první výsledek tohoto snažení. K zásadnějšímu průlomu ale dosud nedošlo.

List Ukrajinska pravda ve zprávě o novém příměří připomněl, že 13. června u obce Zajceve v Donbasu přišel o život při výbuchu miny ukrajinský voják. Povstalci dovolili odnést jeho tělo, ale pak na skupinu v bílých přilbách začali střílet a zabili jednoho ze zdravotníků. Naposledy podle deníku byli dva ukrajinští vojáci zranění „palbou ruských okupantů“ ve středu.

Separatisté naopak podle povstalecké agentury DAN obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin v sedmnácti případech porušila klid zbraní a vypálila na obce na povstaleckém území více než 130 nábojů, a to i z minometů ráže 82 a 120 milimetrů. O případných ztrátách se agentura nezmínila.