Ukrajina hlásí další civilní oběti. Při nedělním ostřelování zemřelo i nemluvně

Při nedělním ruském ostřelování dvou vesnic v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny bylo zabito sedm civilistů, včetně 23denního dítěte, oznámil ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko.

Ve vesnici Šyroka Balka byl zabit dospělý pár, jejich 23denní dítě a další muž, oznámil Klymenko. Dvanáctiletý syn dvojice utrpěl velmi vážná zranění, kterým později podlehl. Další dva lidé byli zabiti a jeden zraněn v sousední vesnici Stanislav, která byla podle Klymenka zasažena dvanácti dělostřeleckými údery.

„Teroristé nikdy nepřestanou ochotně zabíjet civilisty,“ napsal Klymenko na síti Telegram, kde zveřejnil i fotografie poničených domů. „Teroristé musí být zastaveni. Silou. Ničemu jinému nerozumí,“ zdůraznil ministr.

Ukrajinská armáda loni v listopadu vytlačila ruské okupanty ze severní části Chersonské oblasti, ale síly Kremlu tuto oblast na pravém břehu řeky Dněpr i nadále pravidelně ostřelují ze vzduchu. Levý břeh Dněpru v Chersonské oblasti Rusové stále okupují.

Podle zprávy ukrajinské generální prokuratury během války, kterou loni v únoru rozpoutalo Rusko svou invazí na Ukrajinu, zahynulo nejméně pět set ukrajinských dětí. Téměř jedenáct set jich utrpělo zranění. Prokuratura zároveň upozornila, že bilance není úplná, neboť nemá přístup do ukrajinských oblastí, které Rusko okupuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Los Angeles pokračovaly protesty. Policie použila gumové projektily

Stovky lidí demonstrovaly v americkém Los Angeles v pondělí večer místního času proti migrační politice federální vlády, informovala agentura DPA. Protest byl podle ní klidný, policie ale demonstranty vytlačila.
před 14 mminutami

Válka bere charkovským farmářům půdu i lidské síly

Kyjev a Evropská unie vyjednávají novou dohodu o dovozu ukrajinských zemědělských produktů. Stávající dokument v pondělí vypršel a obchodní podmínky se vrátily do období před začátkem plnohodnotné ruské invaze. Na východě válkou zasažené země přitom hospodaření čelí problémům – boje dále berou farmářům půdu i lidské síly.
před 48 mminutami

Trump v Los Angeles nasadí na 700 příslušníků námořní pěchoty

Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa v Los Angeles nasadí na sedm set příslušníků námořní pěchoty, píše Reuters. Budou mít podpůrnou roli, než dorazí všichni povolaní z Národní gardy. Jde o reakci na protesty, které ve městě USA vypukly v pátek poté, co tam imigrační úřady uskutečnily sérii razií. Při protestech proti imigrační politice zároveň policie v San Franciscu zatkla asi 150 lidí včetně několika mladistvých, píše CNN.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Je třeba posílit protivzdušnou obranu o 400 procent, řekl Rutte

Posílit protivzdušnou a protiraketovou obranu o 400 procent je podle generálního tajemníka NATO Marka Rutteho prioritou Aliance. Přednesl ji v Londýně po setkání s britským premiérem Keirem Starmerem. Rutte očekává, že účastníci nadcházejícího aliančního summitu v Haagu na konci června schválí zvýšení výdajů na obranu na pět procent HDP.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Nemocnice po střelbě u centra pomoci v Pásmu Gazy hlásí 14 mrtvých a stovku raněných

Při střelbě u centra humanitární pomoci v Pásmu Gazy zahynulo v pondělí čtrnáct lidí a dalších 99 bylo zraněno, uvedly místní nemocnice a ministerstvo zdravotnictví ovládané teroristickým hnutím Hamás. Do davu podle svědků citovaných agenturou AP stříleli izraelští vojáci spolu s místními ozbrojenci, kteří jsou patrně spojenci izraelské armády. Židovský stát se k události zatím nevyjádřil.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Napětí v Los Angeles sílí. Trump vyzval k zatýkání protestujících

Tisíce lidí v Los Angeles už třetí den v řadě protestovaly proti imigrační politice Donalda Trumpa. Policie proti nim použila slzný plyn a gumové projektily. Protestující zapalovali auta a blokovali klíčové silniční tahy. Trump proti nim povolal Národní gardu a nevyloučil nasazení námořní pěchoty. Vyslání gardistů označila skupina opozičních demokratů za alarmující zneužití moci ze strany prezidenta. Kalifornie se chce kvůli tomu obrátit na soud. Také v San Franciscu policisté při protestech zatkli asi šedesát lidí včetně několika mladistvých.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Jachta s Gretou Thunbergovou mířící ke Gaze je dle AFP v Izraeli

Loď s Gretou Thunbergovou a dalšími aktivisty mířící k Pásmu Gazy s humanitární pomocí byla přesměrována do izraelského přístavu Ašdod, kam už podle agentury AFP doplula. Izraelské ministerstvo zahraničí předtím oznámilo, že posádka lodi Madleen je v pořádku a z Izraele se dostane zpět domů. Koalice flotily svobody (Freedom Flotilla Coalition, FFC) krátce před tím uvedla, že loď obsadili vojáci, informovala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Drancovat oceány je šílenství, burcoval Macron

Pět desítek státníků se sjelo do Nice. Mají se shodnout na sérii opatření proti znečišťování a drancování světových moří. Jejich hostitel, francouzský prezident Emmanuel Macron, vyzývá k ratifikaci mezinárodní dohody, která by třicet procent hladiny oceánů zaštítila nejpřísnější ochranou. „Je naprosto šílené drancovat místa, která ani neznáme. Je to naprosté šílenství!“ uvedl Macron. Jedním z cílů summitu je také zastavení některých praktik včetně vlečného rybolovu, kdy lodí tažená síť ničí mořské dno.
před 9 hhodinami
Načítání...