Trumpův přítel Stone vinu odmítá. Vyšetřování je politicky motivované, tvrdí „agent provokatér“

Bývalý volební poradce a dlouhodobý přítel Donalda Trumpa Roger Stone popřel svou vinu. Před soudem ve Washingtonu stanul kvůli obviněním z maření vyšetřování, ovlivňování svědka a z lhaní Kongresu, která proti němu vznesl tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera. Stone vyšetřování označuje za politicky motivované.

Šestašedesátiletý politický konzultant se objevil před washingtonským soudem poté, co byl minulý pátek ve svém domě zadržen komandem policejních těžkooděnců a následně propuštěn na kauci.

Stone podle vyšetřovatelů tajně spolupracoval se zakladatelem serveru WikiLeaks Julianem Assangem a předem věděl o krádeži a zveřejnění e-mailů Johna Podesty, někdejšího šéfa volebního týmu neúspěšné demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové. Masivní soubor elektronické pošty měl Clintonovou před volbami poškodit a zvýšit Trumpovy šance na zvolení.

Za krádeží a zveřejněním e-mailů podle amerických tajných služeb stojí ruská rozvědka nebo hackeři, jejichž činnost Moskva řídí. Pokud by Stone o chystaném zveřejnění předem věděl, mohlo by to znamenat, že měl na ruské iniciátory kampaně spojení. Žádné důkazy podporující tuto teorii ale nejsou známy.

Stone, který sám sebe označuje za „agenta provokatéra“ americké pravice, podle žalobců mimo jiné lhal o obsahu svých rozhovorů se zástupci Trumpovy předvolební kampaně.

Obviněných jsou v ruské kauze desítky

Stone je šestou osobou z nejbližšího okolí prezidenta, kterou tým zvláštního vyšetřovatele FBI Muellera obvinil. Celkově už bylo obviněno 35 lidí včetně 12 příslušníků ruských tajných služeb a 13 dalších Rusů, kteří se údajně pokoušeli ovlivnit v roce 2016 americké prezidentské volby. Američany Muellerův tým obviňuje většinou pouze z lhaní vyšetřovatelům nebo Kongresu.