Ruské vměšování do voleb? Trump naznačil, že by mohl vzít Muellerovi bezpečnostní prověrku

Americký prezident Donald Trump naznačil, že by mohl odebrat bezpečnostní prověrku zvláštnímu vyšetřovateli Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robertu Muellerovi. Ten vyšetřuje případné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016 právě ve prospěch Trumpa. O prezidentově možném záměru informovala agentura Reuters.

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

Trump několik dní poté, co tento bezprecedentní krok učinil v případě bývalého šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johna Brennana, prohlásil, že Mueller je hodně kontroverzní.  Trumpovo rozhodnutí odebrat prověrku Brennanovi způsobilo v USA šok. Případ, kdy by prezident někomu odebral bezpečnostní prověrku, americké dějiny podle médií neznají.

Teď ale takových případů zřejmě přibude. Potvrzení o bezpečnostní prověrce skýtá daným osobám přístup k tajným informacím. Pokud by Mueller o ni přišel nyní, závažným způsobem by mu to zkomplikovalo jeho dosavadní práci.

Exšéf CIA John Brennan
Zdroj: REUTERS
Autor: Leah Millis

Mnozí upozorňují, že Trump v minulosti neodebral bezpečnostní prověrku ani svým bývalým poradcům, kteří byli usvědčeni ze lži. Například to neučinil ani v případě bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který zamlčel své utajované kontakty s Rusy.

Podle Brennana je Trumpovo rozhodnutí politicky motivované. Bývalý šéf CIA v současné době působí jako bezpečnostní analytik televize NBC a patří k hlasitým Trumpovým kritikům.

Mueller je podle Trumpa kontroverzní, svou práci by měl ale dokončit

Podle Reuters Trump řekl, že pravděpodobně zbaví prověrky pracovníka amerického ministerstva spravedlnosti Bruce Ohra. Naznačil také, že dalším na řadě by mohl být právě Robert Mueller.

Ohra dávají americká média do souvislosti s bývalým britským tajným agentem Christopherem Steelem, který v minulosti přišel s tvrzením, že má ruská tajná služba důkazy o sexuálních dobrodružstvích Trumpa v moskevském hotelu.

„Myslím si, že Bruce Ohr je ostuda. Tuším, že ji (prověrku) odeberu velmi rychle,“ prohlásil Trump. „Mueller je také hodně konfliktní. To víte. Mueller je velmi kontroverzní,“ dodal prezident.

Podle Trumpa by se ale mělo Muellerovi umožnit vypracovat závěrečnou zprávu o možném ruském vlivu na volby. Moskva veškerá obvinění popírá.