Trump pohrozil dalšími stížnostmi na průběh voleb. Tým jeho kampaně však zredukoval počet obvinění

Americký prezident Donald Trump uvedl na Twitteru, že brzy podá zásadní stížnosti, které údajně prokážou neústavnost letošních prezidentských voleb, v nichž zvítězil demokrat Joe Biden. Trumpův volební tým ale podle serveru Politico zásadním způsobem zredukoval obvinění vznášená původně proti výsledku v Pensylvánii.

„Brzy půjdou k soudu velké případy, které ukážou neústavnost letošních voleb a nehorázné činy, jejichž cílem bylo změnit výsledek!“ napsal Trump.

Dříve si Trumpův tým stěžoval u soudu na údajné volební nesrovnalosti v řadě amerických států včetně Pensylvánie, Michiganu a Arizony. Právnická firma Porter Wright Morris & Arthur, která prezidentovu kampaň zastupuje v Pensylvánii, se ale nejméně z jedné kauzy stáhla.

Soud v Michiganu také zamítl jednu ze stížností týkající se průběhu voleb v Detroitu, další žalobu v Arizoně stáhla prezidentova kampaň sama. V Pensylvánii v neděli Trumpova kampaň stáhla hlavní část žaloby, podle níž bylo nelegálním způsobem započítáno přes 682 tisíc hlasů zaslaných poštou.

V Pensylvánii podle žaloby došlo k manipulaci

Žaloba v nové podobě však stále trvá na tom, aby stát Pensylvánie neuzavíral volební výsledek a nepotvrdil Bidenovo vítězství. S hlasy demokratických voličů se podle ní zacházelo jinak než s hlasy republikánů.

Agentura AP Bidenovo vítězství v tomto severoamerickém státě ohlásila 7. listopadu na základě projekce, která už nedávala možnost zvrácení výsledku. I kdyby ovšem Biden o 20 pensylvánských volitelů přišel, na celkovém výsledku voleb se nic nezmění, protože demokratický kandidát má nyní 306 z 270 minimálně potřebných volitelů.

Žaloba týkající se Pensylvánie v upraveném znění tvrdí, že okresy s převahou demokratických voličů porušily zákon, když potvrdily platnost poštou došlých hlasů před volbami, i když tyto hlasy byly vadné –⁠ postrádaly například doručení ve vnitřní tajné obálce nebo chyběl podpis voliče na vnější obálce. Podle žaloby se okresy s většinou republikánských příznivců zákona držely a neumožnily započtení takovýchto hlasů.

Trump v neděli uznal Bidenovo vítězství

Právník demokratů Cliff Levine řekl, že není jasné, kolika lidí by se takto neplatné hlasy mohly týkat, ale podle něj jde o minimum, a určitě ne o 70 tisíc hlasů, o něž Biden v Pensylvánii zvítězil. Politico píše, že jde „o několik tisíc hlasů nebo méně“.

Americký prezident Donald Trump v neděli podle agentury Reuters poprvé veřejně uznal, že demokrat Joe Biden v prezidentských volbách zvítězil. Zopakoval však své dřívější tvrzení, že hlasování bylo zfalšované. „Biden vyhrál, protože volby byly zmanipulované,“ napsal Trump na Twitteru.

Americká média přisoudila Bidenovi ve volbách ze 3. listopadu 306 hlasů ve sboru volitelů, zatímco úřadující republikánský šéf Bílého domu Trump jich získal 232.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA se zmocnily tankeru u pobřeží Venezuely

Bezpečnostní složky Spojených států se v sobotu v mezinárodních vodách u pobřeží Venezuely zmocnily dalšího nákladního plavidla. Informovala o tom média a později to potvrdila americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemová. Dodala, že se jednalo o tanker, který naposledy kotvil ve Venezuele.
před 2 hhodinami

Ukrajinci jednali s Američany

Ukrajinská delegace zahájila v pátek ve Spojených státech rozhovory s americkými vyjednavači. Zástupci obou stran se shodli, že budou pokračovat ve snaze o dojednání mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem. Po jednání to uvedl hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov, podle něhož Kyjev trvá na dlouhodobém zajištění ukrajinské bezpečnosti. Delegace mají naplánováno i sobotní setkání. Do Miami mezitím přicestoval ruský vyjednávač Kirill Dmitrijev na jednání s americkou stranou.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Sanatorium v Pirně připomíná oběti nacistického programu Eutanazie

Tento týden si lidé připomněli první oběti nacistických likvidačních transportů. Z českých zemí vyjely před 85 lety. Jednalo se o tři stovky lidí, kteří byli převážně duševně a fyzicky nemocní. Zemřeli v německém ústavu v Pirně kousek za hranicemi v rámci programu nazvaného Eutanazie. Vystavené fotografie tam připomínají pouhý zlomek všech obětí. „První pacienti toho ‚sanatoria’ byli mimo jiné Židé. Proto je to klíčová věc, která vede k té tragické historii, kdy na konci máme šest milionu mrtvých. A ten nenápadný začátek je tady,“ uvedl ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus.
před 4 hhodinami

Japonsko posiluje kvůli Číně obranu na Okinawě

Japonsko posiluje kvůli napětí s Čínou obranu na souostroví Okinawa. Peking zvyšuje tlak, aby donutil premiérku Sanae Takaičiovou odvolat výrok, že útok na Tchaj-wan by mohl vyvolat reakci japonské armády. Čínská stíhačka nedávno namířila radar navádějící střely před palbou na japonské letouny nad mezinárodními vodami. Na Okinawě se nachází sedmdesát procent amerických vojenských základen v zemi.
před 4 hhodinami

Rusko se Ukrajinu snaží odříznout od Černého moře, řekl Zelenskyj

Moskva se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského snaží bránící se zemi odříznout od Černého moře. Zelenskyj řekl, že situace v Oděské oblasti, na kterou ruská armáda v posledních týdnech zesílila útoky, je tvrdá.
před 9 hhodinami

Úřady zveřejnily jen část spisů k Epsteinově kauze. Někteří zákonodárci to kritizují

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek zveřejnilo novou várku dokumentů z vyšetřování zesnulého finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ustoupilo tím tlaku zákonodárců, kteří jejich zveřejnění vynutili novým zákonem, napsala agentura Reuters. Někteří zákonodárci administrativu kritizovali za to, že nezveřejnila všechny dokumenty, což podle nich není v souladu se zákonem.
19. 12. 2025Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Vandalové polili barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu

Neznámí vandalové ve čtvrtek polili červenou barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu, popsali ji urážlivými hesly a před vchodem rozházeli psí exkrementy, informoval v sobotu podle rozhlasové stanice RMF FM mluvčí polského ministerstva zahraničí Maciej Wewiór. Varšava věc nahlásila belgickým bezpečnostním složkám.
před 11 hhodinami

Ruský raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa zabil osm lidí

Ruský raketový útok na infrastrukturu v okolí ukrajinského černomořského přístavu Oděsa v pátek večer zabil osm lidí a dalších 27 zranil, napsala agentura Ukrinform. „Rusko pozdě večer zaútočilo balistickými raketami na přístavní infrastrukturu v oblasti Oděsy,“ napsal na sociální síti telegram ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Ukrajinské letectvo informovalo, že Rusko v noci na sobotu odpálilo tři balistické rakety Iskander-M.
19. 12. 2025Aktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...