Trump podepsal příkaz o plánu na prodej TikToku za 14 miliard dolarů

Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, podle kterého plán prodeje amerických operací sociální sítě TikTok americkým a světovým investorům splní bezpečnostní požadavky zákona z roku 2024. Hodnota nové americké společnosti bude přibližně 14 miliard dolarů (přes 292 miliard korun), informovala agentura Reuters.

Na základě zákona, který podepsal Trumpův předchůdce Joe Biden, byla čínská mateřská společnost ByteDance vyzvána, aby do začátku letošního roku prodala aktiva TikToku americké společnosti, jinak bude síť v celé zemi zakázána. Trump po svém lednovém nástupu do úřadu platnost tohoto zákona několikrát odložil. Nová lhůta byla do 16. prosince. Chtěl tak získat americká aktiva, sehnat americké a další investory a získat souhlas čínské vlády.

Tiktok bude většinově vlastněn a kontrolován osobami ze Spojených států, nebude tak již kontrolován žádnou zahraniční protistranou. Společný podnik TikTok bude řízen novou správní radou a bude podléhat pravidlům, která náležitě chrání data Američanů a národní bezpečnost. ByteDance a její přidružené společnosti budou vlastnit necelý 20procentní podíl v novém podniku, stojí v exekutivním příkazu.

Peking dle Trumpa dohodu schválil

Americký viceprezident JD Vance uvedl, že nová americká společnost bude mít hodnotu čtrnácti miliard dolarů, čímž podle Reuters poprvé určil cenu populární aplikace. Bílý dům neprozradil, jak k částce dospěl, ByteDance si sama sebe cení na 330 miliard dolarů.

Čínský vládce Si Ťin-pching dohodu podle Trumpa schválil, čínské velvyslanectví ve Washingtonu to ale zatím nepotvrdilo, napsala agentura AP.

AP upozorňuje na investice z Trumpova okolí

Trump potvrdil, že TikTok bude zcela v amerických rukou. Mezi investory, kteří převezmou americké aktivity, bude Michael Dell, zakladatel technologické společnosti Dell, mediální magnát Rupert Murdoch a nejspíše čtyři nebo pět dalších investorů „světové úrovně“, dodal.

Součástí investiční skupiny bude podle AP i soukromá kapitálová společnost Silver Lake nebo americká společnost Oracle, která by podle dřívějších informací měla spravovat data platformy, jež budou pro čínskou skupinu nepřístupná. Mezi vlastníky je však podle agentury mnoho lidí, kteří jsou nějak spjatí s Trumpem, včetně Murdocha nebo spoluzakladatele Oracle Larryho Ellisona. To podle AP „vyvolává otázky“, zda se do aplikace nepromítne politický vliv.

Aplikaci pro krátká videa v USA používá 170 milionů uživatelů. Samotného amerického prezidenta na ní sleduje patnáct milionů lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Japonsko posiluje kvůli Číně obranu na Okinawě

Japonsko posiluje kvůli napětí s Čínou obranu na souostroví Okinawa. Peking zvyšuje tlak, aby donutil premiérku Sanae Takaičiovou odvolat výrok, že útok na Tchaj-wan by mohl vyvolat reakci japonské armády. Čínská stíhačka nedávno namířila radar navádějící střely před palbou na japonské letouny nad mezinárodními vodami. Na Okinawě se nachází sedmdesát procent amerických vojenských základen v zemi.
před 9 mminutami

Ukrajinci jednali s Američany, pokračovat mají i v sobotu

Ukrajinská delegace zahájila v pátek ve Spojených státech rozhovory s americkými vyjednavači. Zástupci obou stran se shodli, že budou pokračovat ve snaze o dojednání mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem. Po jednání to uvedl hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov, podle něhož Kyjev trvá na dlouhodobém zajištění ukrajinské bezpečnosti. Delegace mají naplánováno i sobotní setkání. Do Miami mezitím přicestoval zvláštní vyslanec ruského vládce Vladimira Putina na jednání s americkou stranou.
11:48Aktualizovánopřed 10 mminutami

Rusko se Ukrajinu snaží odříznout od Černého moře, řekl Zelenskyj

Moskva se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského snaží bránící se zemi odříznout od Černého moře. Zelenskyj řekl, že situace v Oděské oblasti, na kterou ruská armáda v posledních týdnech zesílila útoky, je tvrdá.
před 4 hhodinami

Úřady zveřejnily jen část spisů k Epsteinově kauze. Někteří zákonodárci to kritizují

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek zveřejnilo novou várku dokumentů z vyšetřování zesnulého finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ustoupilo tím tlaku zákonodárců, kteří jejich zveřejnění vynutili novým zákonem, napsala agentura Reuters. Někteří zákonodárci administrativu kritizovali za to, že nezveřejnila všechny dokumenty, což podle nich není v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Vandalové polili barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu

Neznámí vandalové ve čtvrtek polili červenou barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu, popsali ji urážlivými hesly a před vchodem rozházeli psí exkrementy, informoval v sobotu podle rozhlasové stanice RMF FM mluvčí polského ministerstva zahraničí Maciej Wewiór. Varšava věc nahlásila belgickým bezpečnostním složkám.
před 7 hhodinami

Ruský raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa zabil osm lidí

Ruský raketový útok na infrastrukturu v okolí ukrajinského černomořského přístavu Oděsa v pátek večer zabil osm lidí a dalších 27 zranil, napsala agentura Ukrinform. „Rusko pozdě večer zaútočilo balistickými raketami na přístavní infrastrukturu v oblasti Oděsy,“ napsal na sociální síti telegram ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Ukrajinské letectvo informovalo, že Rusko v noci na sobotu odpálilo tři balistické rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

USA útočí na IS v Sýrii. Zabily nejméně pět jeho členů, píše AFP

Spojené státy zahájily v Sýrii údery na pozice teroristické skupiny Islámský stát. Oznámil to v pátek americký prezident Donald Trump, podle něhož jde o tvrdou odvetu za útok z minulého týdne, při němž zahynuli tři Američané. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) podle agentury AFP sdělila, že při amerických náletech zemřelo nejméně pět členů IS. Sýrie zároveň posílí vlastní operace proti IS, uvedlo podle agentury Reuters syrské ministerstvo zahraničí.
01:55Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelský útok v Gaze zabil podle médií nejméně pět lidí. Armáda to prošetřuje

Izraelský útok na bývalou školu ve čtvrti Túfa v Pásmu Gazy podle Times of Israel zabil nejméně pět Palestinců. Armáda židovského státu tvrdí, že vojáci spatřili několik podezřelých osob, na které následně vystřelili. Místní zpravodajské agentury uvádějí, že útok nastal ve chvíli, kdy se v objektu konala svatební oslava. Izraelská armáda případ prošetřuje.
před 10 hhodinami
Načítání...