Trump opustil nemocnici a vrátil se do Bílého domu. Podle některých lékařů se chová nezodpovědně

7 minut
Horizont ČT24: Trump opustil nemocnici a zlehčil koronavirus
Zdroj: ČT24

Americký prezident Donald Trump v pondělí večer opustil vojenskou nemocnici Waltera Reeda nedaleko Washingtonu, kde se tři dny léčil s covidem-19. Z koronavirové infekce se má nadále zotavovat v Bílém domě. Trump oznámil, že hodlá brzy opět pokračovat v kampani před prezidentskými volbami, které se uskuteční už za necelý měsíc. Někteří odborníci Trumpa za návrat do Bílého domu kritizují, údajně se chová nezodpovědně. I nadále by měl být v péči lékařů.

Prezident Trump ohlásil své propuštění z nemocnice předem na Twitteru. „Cítím se opravdu dobře! Nebojte se covidu. Nenechte jej ovládnout vaše životy,“ napsal.

Trump vyšel z budovy nemocnice s rouškou na obličeji a nastoupil do SUV, které ho převezlo k vrtulníku. „Moc vám děkuji,“ odpověděl novinářům, aniž by odpověděl na zvolanou otázku, kolik lidí je v Bílém domě nakaženo. Vrtulník následně hlavu státu přepravil k Bílému domu.

„Prezident Trump nedbal příliš na bezpečnost, vystoupal po schodech na jižní straně Bílého domu, postavil se na balkon a hned si sundal roušku. Salutoval vrtulníku a potom zašel dovnitř Bílého domu,“ popsal Trumpův návrat do Bílého domu zpravodaj ČT ve Washingtonu David Miřejovský. 

Lékař: Trump je stále přenašečem nákazy

Prezident oznámil minulý pátek, že má covid-19. Postupně se ukázalo, že se během minulého týdne nakazila také více než desítka lidí, se kterými během minulého týdne přišel do styku. Další tři nákazy v Bílém domě byly podle Miřejovského potvrzeny v pondělí. Trumpův lékař Sean Conley v pondělí řekl, že prezident je stále přenašečem nákazy.

Odborná veřejnost se podle Miřejovského v těchto dnech ptá, nakolik je Trump vyléčen. „Lékaři upozorňují na to, že to nejhorší nastává sedm až deset dní poté, co se u pacientů objevily první symptomy. Ty se u Donalda Trumpa objevily teprve před čtyřmi dny,“ uvedl s tím, že lékaři, když Trumpa propouštěli z nemocnice, odmítli novinářům odpovědět na otázku, zda je prezident stále infekční.

Prezident je i přesto přesvědčen, že se brzy bude moci vrátit do předvolebního boje. Mluvčí Trumpovy prezidentské kampaně Tim Murtaugh v pondělí řekl, že šéf Bílého domu se hodlá zúčastnit příští prezidentské debaty se svým demokratickým soupeřem Joem Bidenem 15. října v Miami. 

Lékaři u prezidenta dvakrát v uplynulých dnech pozorovali sníženou hladinu kyslíku v krvi, podali mu experimentální lék na bázi uměle vytvořených protilátek, také lék remdesivir a nakonec i kortikosteroid dexametazon. Další dávku remdesiviru by měl Trump dostat už v Bílém domě. 

Není třeba se bát, máme nejlepší léky, řekl Trump

Trump je často kritizován za to, že koronavirovou epidemii zlehčuje, několikrát mu to vytknul i demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden. „Řekněte to těm 205 tisícům rodinám, které někoho ztratily,“ řekl na floridském televizním kanálu Local 10.

Trump po svém návratu do Bílého domu ještě prostřednictvím Twitteru zveřejnil další video, ve kterém Američany znovu vyzval, aby se covidu-19 nebáli a aby ho nenechali ovládnout své životy. „Porazíte ho. Máme nejlepší lékařské vybavení. Máme nejlepší léky,“ prohlásil s tím, že se o viru mnohé dověděl. 

Také Miřejovský připomněl, že někteří lékaři Trumpa za jeho chování kritizují. „Mnohým lékařům se nelíbí, že prezident tímto způsobem mluví o takto vážné nemoci. Tvrdí, že toto jeho prohlášení může mít velice vážné dopady na životy mnoha lidí,“ řekl s tím, že v současné době je v USA  s covidem-19 diagnostikováno zhruba dva a půl milionu lidí, každý den přibývá zhruba 40 tisíc nově nakažených. 

Facebook smazal Trumpovi příspěvek

Vzkaz, že se Američané naučí s covidem žít podobně jako s chřipkou, zveřejnil Trump také na Facebooku. „U většiny populací je mnohem méně smrtící,“ napsal prezident v příspěvku navzdory tomu, že dosavadní poznatky nasvědčují opaku. Sociální síť se rozhodla příspěvek kvůli porušení pravidel namířených proti dezinformacím o covidu-19 odstranit.

Twitter jej neodstranil, přidal k němu však upozornění, že porušil pravidla platformy o šíření „zavádějících a potenciálně nebezpečných informací souvisejících s covidem-19“.

Agentura AP zdůrazňuje, že Trumpova zkušenost s nemocí je výrazně odlišná od zkušenosti většiny Američanů, kteří nemají přístup ke stejné péči. Trump totiž pobýval v prezidentském apartmá jedné z nejlepších nemocnic v zemi a je neustále pod dohledem lékařů. Také léky, které mu byly podány, nejsou k dispozici běžným Američanům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protivládních protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán v reakci pohrozil útoky na americké základny v regionu.
03:13Aktualizovánopřed 21 mminutami

Chorvatsko obnovilo vojenskou službu. Mladí muži dostávají povolávací rozkazy

V prvních dnech roku 2026 obdrželo přibližně 1200 mladých mužů v Chorvatsku dopisy, v nichž jsou informováni, že byli povoláni k výkonu vojenské služby. Zákon, který jim tuto povinnost ukládá, schválili chorvatští poslanci loni v říjnu bez odporu tamní veřejnosti, která dle průzkumů odvody většinově podporuje.
před 33 mminutami

Při nehodě vlaku v Thajsku zemřely dvě desítky lidí

Nejméně 25 lidí ve středu zemřelo a asi 80 dalších bylo zraněno při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, který vykolejil a začal hořet. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Požár soupravy se podařilo uhasit. V troskách pokračuje pátrání po dalších možných obětech, uvedla tamní policie.
09:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rok 2025 byl po předchozích dvou letech nejteplejším v historii měření

Rok 2025 byl třetím nejteplejším rokem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,97 stupně Celsia. Byl tedy jen nepatrně (o 0,01 stupně Celsia) chladnějším než rok 2023 a o 0,13 stupně Celsia chladnějším než rok 2024, který byl vůbec nejteplejším rokem v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Posledních jedenáct let bylo zároveň nejteplejších v historii měření.
04:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřela Claudette Colvinová, jejíž čin odstartoval hnutí za občanská práva

V 86 letech zemřela černoška Claudette Colvinová, jejíž zatčení v polovině padesátých let kvůli odmítnutí uvolnit bělošce místo v autobuse pomohlo odstartovat moderní hnutí za občanská práva. S odvoláním na nadaci nesoucí její jméno o tom v úterý pozdě večer informovala agentura AP.
před 2 hhodinami

Trump útokem na Venezuelu nahrál Rusku, přestože ho ponížil, shodují se experti

Ještě loni v květnu pronášel Nicolás Maduro vzletná slova o vztazích Venezuely a Ruska, když v Kremlu podepisoval s ruským vládcem Vladimirem Putinem dohodu o vzájemné spolupráci. Poté, co ale venezuelského autokrata sesadily a zajaly Spojené státy, ruský vůdce mlčí. Experti připouštějí, že americký úder ve Venezuele Moskvu ponížil. Zároveň ale podle nich nahrává ruskému vnímání světa a jeho zájmům na Ukrajině a v Evropě.
před 5 hhodinami

Írán připouští dva tisíce mrtvých demonstrantů, jiné odhady jsou násobně vyšší

Íránský režimní činitel řekl agentuře Reuters, že při tamních protivládních protestech zemřely asi dva tisíce lidí, včetně civilistů a členů bezpečnostních složek. Podle jiných zdrojů ale může být obětí několikanásobně více, některé odhady uvádějí až dvanáct tisíc mrtvých. Serveru BBC svědci popsali střelbu do davů a první případy odsouzení k trestu smrti. Prezident USA Donald Trump večer pohrozil, že Spojené státy velmi tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Prokuratura chce pro jihokorejského exprezidenta trest smrti

Trest smrti pro bývalého jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola požaduje zvláštní prokuratura za to, že Jun v roce 2024 vyhlásil stanné právo. Informují o tom agentury AFP a Reuters. Proces s pětašedesátiletým politikem, který kvůli svému postupu čelí obžalobě z několika trestných činů včetně vzpoury a zneužití pravomoci, se nyní blíží ke konci. Podle agentury Jonhap soud vynese rozsudek 19. února.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...