„Bojovník, který neustoupí.“ Trump chce za šéfa diplomacie Rubia. Spravedlnost má vést Gaetz, tajné služby Gabbardová

Příštím americkým ministrem zahraničí se stane floridský senátor Marco Rubio. Jeho nominaci oznámil zvolený prezident Donald Trump, píší ve středu zpravodajské agentury. Třiapadesátiletý Rubio podle Trumpa bude „neohroženým bojovníkem, který nikdy neustoupí našim nepřátelům“. Za ministra spravedlnosti zase Trump chce republikánského kongresmana Matta Gaetze, na post ředitelky amerických tajných služeb pak bývalou demokratickou zákonodárkyni Tulsi Gabbardovou.

„Marco je vysoce respektovaný lídr a velmi silný hlas pro svobodu. Bude silným obhájcem našeho národa, věrným přítelem našich spojenců,“ uvedl také Trump v prohlášení, které vydal v době, kdy se z Washingtonu po schůzce s končící hlavou státu Joem Bidenem vracel na Floridu.

Rubio v prohlášení na síti X napsal, že vedení ministerstva zahraničí je pro něj ohromná odpovědnost a že je poctěn důvěrou, kterou do něj Trump vkládá. „Pod vedením prezidenta Trumpa přineseme mír skrze sílu a vždy budeme klást zájmy Američanů a Ameriky na první místo,“ dodal.

Agentura AP Rubia označuje za jestřába ve vztahu k Číně, Kubě či Íránu.

Senátor, který je v horní komoře od roku 2011, dříve patřil k Trumpovým tvrdým kritikům. To se projevilo zejména v republikánských primárkách před prezidentskými volbami v roce 2016, během nichž Trumpa nazval „podvodníkem“ či „nejvulgárnější osobou, která se kdy ucházela o prezidentský úřad“. Trump ho zase označoval za „malého Marka“.

Podobně jako řada dalších republikánů se ale Rubio v uplynulých letech s Trumpem sblížil a letos se dokonce dostal mezi finalisty při výběru kandidáta na jeho viceprezidenta.

Nahrávám video
Zprávy ve 23: Zpravodaj ČT Bohumil Vostal k výběru Rubia
Zdroj: ČT24

Další nominace

Od dvaačtyřicetiletého Gaetze, kterého agentura DPA označuje za radikálního, si Trump slibuje ochranu hranic, rozbití zločineckých organizací a obnovení „těžce pošramocené důvěry Američanů v ministerstvo spravedlnosti“.

Matt Gaetz
Zdroj: Reuters/Reuters/Jonathan Ernst

Server televize CNN uvedl, že řada politiků i činitelů na ministerstvu spravedlnosti z nominace Gaetze, který byl v minulosti vyšetřován pro podezření z obchodování s lidmi a sexuálního zneužívání, dává najevo překvapení či šok. „Šok je silný,“ řekl jeden z pracovníků resortu.

Podporu mu nevyjádřila ani dvojice oslovených republikánských senátorů. Jeden z nich, John Cornyn, uvedl, že si je jistý, že se během slyšení před horní komorou na přetřes dostane i vyšetřování Gaetze etickým výborem Sněmovny reprezentantů kvůli sexuálním deliktům. Nominaci Gaetze, který odmítá, že by porušil americké zákony, musí schválit právě Senát.

Osmasedmdesátiletý Trump byl letos jako první exprezident v americké historii shledán vinným v trestním procesu. Ve třech dalších případech čelí obžalobě, ale kvůli tomu, že znovu vyhrál prezidentské volby, bude jeho trestní stíhání ukončeno. Ministerstvo spravedlnosti USA se totiž dlouhodobě drží politiky, podle které nesmí být úřadující prezident trestně stíhán.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Praze přistálo další letadlo s turisty z Blízkého východu

Další Češi se ráno vrátili z oblastí ohrožených konfliktem na Blízkém východě. Letadlo s asi dvěma sty krajany přiletělo z ománského Maskatu do Prahy, dalších dvě stě lidí se vrátilo už v noci. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje české ministerstvo zahraničí, asi 6,4 tisíce lidí. Nejvíce Čechů je ve Spojených arabských emirátech.
02:15Aktualizovánopřed 4 mminutami

Rok plný selhání. Odborný žurnál zkritizoval ministra zdravotnictví Kennedyho

Jeden z nejprestižnějších zdravotních odborných časopisů světa, Lancet, vydal rozsáhlou kritiku amerického ministra zdravotnictví Roberta F. Kennedyho mladšího. List popsal změny, které Kennedy zavedl a které podle Lancetu poškodily americké zdravotnictví. Hovoří o roku plném selhání. Náprava prý bude trvat celé desítky let.
před 16 mminutami

Izrael opět útočí na Teherán. Do Libanonu poslal vojáky

Izraelské letectvo v úterý ráno oznámilo, že zahájilo vlnu rozsáhlých úderů proti Íránu a Hizballáhu. Izrael naopak čelil dalšímu íránskému raketovému útoku. Počet obětí v Íránu stoupl dle Červeného půlměsíce na 787. Válka s Íránem podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nepotrvá věčně, jelikož jde o rychlou a rozhodující operaci. O tom, kdo Írán poté povede, by podle něj měli rozhodnout sami Íránci a Spojené státy a Izrael jim pro to zajišťují podmínky.
03:45Aktualizovánopřed 44 mminutami

USA evakuují blízkovýchodní ambasády, rijádská čelila dronům

Ambasádu Spojených států v Rijádu v noci na úterý zasáhly dva drony, což způsobilo menší požár a hmotné škody malého rozsahu, uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany Saúdské Arábie. Americká televize Fox News uvedla, že v budově ambasády v době útoku nikdo nebyl a že na komplex zaútočil Írán pomocí dronů. Americké ministerstvo zahraničí nařídilo evakuaci zaměstnanců svých ambasád v regionu. Ambasáda v Maskatu vydala výstrahu s pokynem k vyhledání úkrytu pro své zaměstnance nejprve v prostoru ambasády a později v celém Ománu kromě dvou výjimek.
01:17Aktualizovánopřed 55 mminutami

Ceny plynu a ropy dál prudce rostou

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se kvůli dopadům války na Blízkém východě prudce zvyšuje. V úterý ráno se dostala na 56 eur (1360 korun) za megawatthodinu (MWh), po poledni už to bylo 62 eur (1510 korun) za MWh. K růstu přispívá, že Katar v pondělí zastavil vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Kvůli obavám o dodávky z Blízkého východu výrazně rostou i ceny ropy. Brent v úterý ráno přidal čtyři procenta na téměř 81 dolarů za barel, okolo 12:45 překročil hodnotu 85 dolarů za barel.
09:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kongresový výbor zveřejnil záznamy výpovědí Clintonových kvůli Epsteinovi

V pondělí bylo zveřejněno video bývalého prezidenta USA Billa Clintona ze slyšení před zákonodárci o jeho vazbách na sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Těm Clinton například řekl, že mu současný prezident Donald Trump sdělil, že předtím, než se jejich vztah zkazil, zažil s Epsteinem „skvělé chvíle“, nicméně rozhovor ho prý nevedl k myšlence, že by Trump byl do zapojen do něčeho nekalého. Před kongresovým výborem vypovídala také Clintonova manželka a bývalá ministryně zahraničí Hillary, jež uvedla, že si nepamatuje, že by se někdy s Epsteinem setkala.
před 2 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali zahraniční vysílání Českého rozhlasu

Před devadesáti lety začalo zahraniční vysílání Českého rozhlasu. Výročí si Český rozhlas připomíná speciální výstavou v galerii Vinohradská 12 a také dokumentárním seriálem Praha volá svět. O budoucnosti zahraničního vysílání se však nyní diskutuje na politické úrovni. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) navrhuje snížení jeho rozpočtu téměř o čtvrtinu. V Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou se tématu věnovali generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a vedoucí německé redakce v Radio Prague International Till Janzer.
před 3 hhodinami

VideoVláda zareagovala okamžitě, říká Vondráček. Lipavský kritizuje její komunikaci

Čechy v Jordánsku vyzvedne repatriační letoun až v úterý, uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), a to kvůli uzavření vzdušného prostoru v zemi. Repatriace se pak týká i Egypta a Ománu. „Jsem rád, že se vláda a opozice shodnou, že je potřeba se postarat o české občany. Jsem velmi zdrženlivý v tom, abych komentoval konkrétní kroky, (...) jak danou situaci vyřešit,“ uvedl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS). Kritický je ale ke komunikaci kabinetu. „Vláda zareagovala okamžitě, převládá racionální duch a snažíme se pomáhat. Je zbytečné kritizovat vládu, že snad měla být v něčem rychlejší,“ sdělil místopředseda poslaneckého klubu ANO Radek Vondráček. O situaci na Blízkém východě debatovali také europoslanec Jan Farský (STAN) a místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD).
před 4 hhodinami
Načítání...