Musk povede „ministerstvo efektivity,“ obranu Hegseth, oznámil Trump. Jmenoval i další

7 minut
Horizont ČT24: Trumpovy vládní nominace
Zdroj: ČT24

Zvolený americký prezident Donald Trump vyhlásil řadu nominací na členy své budoucí administrativy včetně ministra obrany, jímž se má stát moderátor stanice Fox News a veterán Pete Hegseth, či nového ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johna Ratcliffa. Oznámil také záměr vytvořit nové „ministerstvo pro efektivitu vlády“ (DOGE), které povedou miliardář a významný Trumpův podporovatel z kampaně Elon Musk spolu s neúspěšným uchazečem o republikánskou kandidaturu Vivekem Ramaswamym. Nominace musí ještě schválit Senát, kde však republikáni ve volbách tento měsíc získali většinu.

Musk a Ramaswamy „připraví mé administrativě cestu k odstranění vládní byrokracie, snížení nadbytečných regulací, omezení nehospodárných výdajů a restrukturalizaci federálních agentur,“ uvedl Trump ve svém prohlášení.

Dodal však, že nově zřízený úřad „bude poskytovat poradenství a pokyny mimo vládu“. Naznačil tak, že subjekt bude fungovat mimo rámec administrativy a nebude tak navzdory svému názvu ministerstvem v pravém slova smyslu, upozornily agentury AP a Reuters. Bude však spolupracovat s Bílým domem a úřadem pro řízení a rozpočet, aby „poháněl rozsáhlé strukturální reformy a vytvořil dosud nevídaný podnikatelský přístup k vládě“, uvedl Trump.

Práce úřadu podle Trumpa skončí 4. července 2026 a že menší a efektivnější vláda bude pro zemi „dárkem“ k 250. výročí vyhlášení nezávislosti. Zkratka úřadu „DOGE“ je navíc zjevnou narážkou na Muskovu oblíbenou kryptoměnu dogecoin, podotýkají agentury.

„Je otázka, jestli je ke zlepšení a zeštíhlení byrokracie potřeba nové ministerstvo, které bude najímat nové a nové úředníky a jestli se to všechno dá stihnout během roku a půl,“ podotkl Tomáš Klvaňa z New York University Prague. „Je ale pravda, že Musk je velmi neortodoxní manažer, takže se můžeme dočkat lecjakých překvapení.“ 

9 minut
Politolog Tomáš Klvaňa komentuje budoucí složení administrativy Donalda Trumpa
Zdroj: ČT24

Nominace obou podnikatelů je odměnou dvěma významným podporovatelům Trumpovy prezidentské kandidatury ze soukromého sektoru, poznamenala agentura Reuters. Musk, nejbohatší člověk planety, řídí výrobce elektromobilů Tesla, sociální síť X a kosmickou společnost SpaceX, zatímco Ramaswamy je zakladatelem farmaceutické společnosti a po neúspěchu v republikánských primárkách podpořil v kampani právě Trumpa. Je odmítačem americké podpory Ukrajiny a Tchaj-wanu.

Musk věnoval na Trumpovu kampaň miliony dolarů a vystupoval s ním na předvolebních mítincích. Trump už v létě avizoval, že by v případě svého vítězství Muskovi nabídl ve své administrativě roli pro kontrolu efektivity vlády.

Pentagon má vést moderátor Fox News

Trump v rámci výběru svých budoucích spolupracovníků dále oznámil, že na post ministra obrany nominuje moderátora televizní stanice Fox News a veterána Národní gardy Petea Hegsetha. Podle agentury AP tím armádu zaskočil, vzhledem k nezkušenosti nominovaného s působením ve vládě. Výběr Hegsetha jako potenciálního šéfa Pentagonu je „mimo normu tradičního ministra obrany“, napsal deník The New York Times. Mluví se dokonce o jednom z nejméně kvalifikovaných kandidátů na ministra obrany v americké historii.

Zpráva o jeho nominaci se tak podle AP u mnohých ve Washingtonu setkala s údivem a obavami. Pokud ji schválí americký Senát, mohlo by to pro armádu znamenat rozsáhlé změny, neboť moderátor v rozhovorech dal najevo, že chce vyměnit vedení ozbrojených sil a skoncovat s armádními programy na podporu rovnosti a inkluze.

Pete Hegseth a Donald Trump v Bílém domě v roce 2017
Zdroj: Reuters/Kevin Lamarque

„Pete je tvrdý, chytrý a skutečně zastává názor, že Amerika je na prvním místě,“ uvedl Trump s odkazem na svůj volební slogan. „S Petem v čele se nepřátelé Ameriky budou mít na pozoru – naše armáda bude opět skvělá a Amerika nikdy neustoupí.“

Někteří experti uvádějí, že Trump zjevně před zkušenostmi upřednostnil loajalitu. „Myslím, že Trump už měl dost sporů se svými ministry obrany a vybral si takového, který mu bude věrný,“ řekl agentuře AP analytik Marc Cancian z washingtonského výzkumného ústavu Center for Strategic and International Studies.

17 minut
Události, komentáře: Týden od zvolení Donalda Trumpa
Zdroj: ČT24

Hegseth nikdy nepůsobil v Pentagonu ani v jiné vládní složce, jako ministr obrany by měl na starosti přes milion vojáků a resort s rozpočtem přes 800 miliard dolarů (přes 19 bilionů korun). Podle Hegsethových webových stránek sloužil v Afghánistánu, Iráku a na kubánském Guantánamu. S armádou se podle svých slov rozešel v roce 2021 poté, co byl označen za extremistu kvůli svým postojům namířeným proti rozmanitosti v armádě, píše agentura Reuters.

S Fox News jako komentátor a moderátor spolupracuje od roku 2014 a je považován za dlouholetého přítele a podporovatele Trumpa, který se také pravidelně objevuje v jeho pořadech. Dříve Hegseth působil jako výkonný ředitel organizace Veteráni za svobodu (Vets for Freedom), která mimo jiné obhajovala větší přítomnost amerických vojáků v Iráku a v Afghánistánu. Později působil v čele veteránského sdružení CVA.

9 minut
Amerikanista Hornát o vznikající administrativě
Zdroj: ČT24

Právě nominaci Hegsetha považuje amerikanista Jan Hornát za nejpřekvapivější. Zároveň podotkl, že byl nominován do Trumpovy administrativy již v roce 2016, nakonec z toho však sešlo.

Demokraté a zpravodajci vinili Ratcliffa z úniků

Trump také uvedl, že do funkce ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) hodlá nominovat bývalého ředitele amerických tajných služeb (DNI) a někdejšího republikánského kongresmana Ratcliffa.

„Těším se, že se John stane vůbec prvním člověkem, který zastával obě naše nejvyšší zpravodajské funkce,“ uvedl Trump. „Bude neohroženým bojovníkem za ústavní práva všech Američanů a zároveň zajistí nejvyšší úroveň národní bezpečnosti a MÍR PROSTŘEDNICTVÍM SÍLY,“ zdůraznil zvolený prezident.

Ratcliffe byl na postu šéfa tajných služeb potvrzen v květnu 2020, tedy osm měsíců před Trumpovým odchodem z prezidentského úřadu. Tento bývalý člen Sněmovny reprezentantů a státní zastupitel v Texasu však tehdy neobdržel podporu demokratů v Senátu.

Už v roli DNI jej demokraté a bývalí zpravodajci obviňovali z odtajňování zpravodajských informací, které měli Trump a jeho republikánští spojenci údajně využívat k útokům na své politické oponenty včetně Joea Bidena, tehdejšího Trumpova soupeře v boji o Bílý dům, připomíná Reuters. Ratcliffův úřad to popřel.

Ratcliff je také známý svými tvrdými výpady proti Číně. V prosinci 2020 prohlásil, že Čína představuje největší hrozbu pro demokracii a svobodu ve světě od druhé světové války. Řekl to poté, co Washington zařadil na černou listinu největšího čínského výrobce čipů SMIC a energetický koncern CNOOC. Čínu také obvinil, že „krade americkým firmám duševní vlastnictví, kopíruje jejich technologie a poté nahrazuje americké firmy na globálním trhu“.

John Ratcliffe
Zdroj: Reuters/Jonathan Ernst

Noemová, McGinley, Witkoff

Trump také během večera potvrdil dřívější zprávy amerických médií, že si do čela ministerstva pro vnitřní bezpečnost, které mimo jiné dohlíží na migrační politiku či sleduje teroristické a kybernetické hrozby, vybral republikánskou guvernérku Jižní Dakoty Kristi Noemovou.

Podle agentury Reuters tak sáhl po věrné spojenkyni, která má ovšem na poli národní bezpečnosti jen málo zkušeností. O Noemové se uvažovalo také jako o možné kandidátce na Trumpovu viceprezidentku. Do širšího povědomí americké veřejnosti se dostala poté, co ve svém státě během pandemie covidu-19 odmítla zavést povinnost nosit ochranné roušky.

Z řady dalších nominací pro svou budoucí administrativu Trump jmenoval právním poradcem Bílého domu Billa McGinleyho, jenž během Trumpova prvního prezidentského mandátu působil jako tajemník jeho kabinetu.

Za zvláštního vyslance pro Blízký východ si pak Trump vybral svého dlouholetého přítele a realitního investora Stevena Witkoffa. Agentura AP k tomu poznamenala, že Witkoff je mimo jiné spoluhráčem zvoleného prezidenta z golfu a byl s Trumpem, když se v září stal ve svém golfovém klubu na Floridě terčem druhého atentátu.

Republikány v Senátu povede Thune

K personálním změnám dochází i v americkém Senátu. Lídrem republikánské většiny zde byl ve středu v tajné volbě zvolen senátor za Jižní Dakotu John Thune.

Senátor John Thune
Zdroj: Reuters/Leah Millis

„Vítězství senátora z Jižní Dakoty v souboji tří kandidátů je znamením, že Senát by si mohl zachovat určitou míru nezávislosti na Trumpovi v příštím roce,“ konstatovala agentura Reuters. Thune, který je považován za zkušeného zákonodárce, jenž klade důraz na respektování pravidel a tradic fungování politických institucí, totiž dokázal porazit letitého senátora Johna Cornyna a především Ricka Scotta, který byl favoritem Trumpových spojenců, jako je Musk nebo konzervativní komentátor Sean Hannity.

Třiašedesátiletý Thune, který je senátorem od roku 2005, v lednu nahradí dvaaosmdesátiletého Mitche McConnella, jenž stál v čele republikánských senátorů od roku 2007.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při indickém ostřelování Kašmíru zahynuli čtyři lidé

Při pátečním indickém ostřelování Kašmíru v blízkosti faktické hranice s Pákistánem zahynuli čtyři lidé, včetně jednoho dítěte, uvedla agentura AFP s odvoláním na dva pákistánské představitele. Indická armáda zase dle Reuters tvrdí, že pákistánské ozbrojené síly podnikly v noci na pátek a v pátek brzy ráno „několik útoků“ pomocí bezpilotních letounů a dalších zbraní podél celé západní hranice Indie. Pákistán se k tomu zatím nevyjádřil.
07:49Aktualizovánopřed 8 mminutami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvě stě krát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, uvedlo Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
před 12 mminutami

Ukrajinská tajná služba odhalila maďarské špiony

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Ukrajiny. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě této země, která se už čtvrtým rokem brání ruské agresi. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU.
před 1 hhodinou

Vítězstvím nad nacismem Kreml ospravedlňuje válku proti Ukrajině

Rusko si osmdesáté výročí konce druhé světové války připomíná ve velkém stylu, vůdce Vladimir Putin vyhlásil letošek „Rokem obránce vlasti“. Oslavy Dne vítězství mají v zemi velký význam, neboť vítězství v druhé světové válce, respektive v ruském pojetí ve Velké vlastenecké válce, je zásadní součástí tamní kolektivní paměti. Hrdost na porážku nacismu sjednocuje společnost, zároveň ji však režim využívá k politickým účelům, v posledních letech především k ospravedlňování agrese proti Ukrajině, což je také ústředním tématem letošních oslav.
před 4 hhodinami

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledku útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...