Tři roky od útoku na vánoční trh v Berlíně stále vyplouvají nové informace

3 minuty
Události: Od útoku na vánočních trzích v Berlíně uplynuly tři roky
Zdroj: ČT24

Německo si letos připomíná třetí výročí nejhoršího teroristického útoku ve svých dějinách. V roce 2016 na vánoční trh v centru Berlína zaútočil uneseným kamionem islamista tuniského původu Anis Amri. Zabil dvanáct lidí, mezi nimi i jednu Češku. I teď se objevují nové okolnosti útoku, včetně možných pochybení německých bezpečnostních sil.

Na minutu přesně tři roky od okamžiku, kdy do bezbranných návštěvníků vjelo nákladní auto, zhasla světla berlínského trhu. Za volantem tehdy seděl islamistický fanatik. Kromě dvanácti mrtvých po jeho útoku zůstalo více než sto zraněných.

Tehdy se změnil život i Čechovi Petru Čižmárovi. Mezi oběťmi byla jeho žena a on zůstal sám s pětiletým synem. „Daří se nám líp než před rokem. Ale je to věc, které se musíme věnovat každý den,“ říká. Další rány přinesla komunikace s německými úřady. „Uvalili nejpřísnější embargo na informace a bylo jim jedno, koho hledáme,“ vzpomíná.

Památník útoku připomíná trhlinu v dlažbě. Trhliny za sebou tragédie z berlínského vánočního trhu nechala i v německém veřejném životě. Kritice úřady čelí nejen kvůli necitlivé komunikaci s pozůstalými, z nichž někteří dostali účet za vystavení úmrtního listu dřív než oficiální kondolenci úřadů, ale i kvůli podcenění situace.

Útočník komunikoval s islamisty v dalších evropských zemích

„Tvrzení, že Anis Amri byl osamělý vlk, je vyvrácené. Záhy se prokázalo, že byl členem islamistické sítě,“ říká členka vyšetřovacího výboru Irene Mihaličová. Útočník byl v úzkém kontaktu s Abú Wáláem, šéfem německé odnože takzvaného Islámského státu. Ten v době útoku už seděl ve vyšetřovací vazbě.

Vrah také komunikoval s islamisty v jiných evropských zemích. Měsíc před útokem před ním upozornila Německo marocká tajná služba. „Kdyby se tato varování brala vážně, policie by ho déle sledovala a není vyloučené, že by se jeho činu zabránilo,“ říká Mihaličová.

Krátce před výročím se objevila informace, že spolková policie odmítla v kritickou chvíli Amriho sledovat. Podle členky vyšetřovacího výboru Mihaličové nejspíš kvůli přetíženosti policistů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
před 19 mminutami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 27 mminutami

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
11:38Aktualizovánopřed 54 mminutami

Jednota USA a Evropy je klíčová pro podporu Ukrajiny, řekl Macron v Číně

Jednota mezi Evropou a Spojenými státy je klíčová pro podporu Ukrajiny, uvedl na návštěvě Číny francouzský prezident Emmanuel Macron. Je podle něj také potřeba zvýšit ekonomický tlak na Rusko, informovaly agentury AFP a Reuters. Německý deník Der Spiegel už předtím napsal, že Macron i další evropští státníci vyjádřili vůči USA nedůvěru při jednáních s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
před 1 hhodinou

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
13:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

BBC: V Gruzii rozháněli demonstranty toxickou látkou. Tbilisi stanici zažaluje

Slovy o „provokaci plánované zahraničními zpravodajskými službami“ reagovala vládnoucí strana Gruzínský sen na článek BBC, který mluví o použití chemické zbraně z první světové války proti demonstrantům ze strany tamních bezpečnostních složek. Strana již avizovala žalobu na britský server. Ten díky sesbíraným svědectvím popsal i následky použití dráždivé substance – pálení očí či zvracení měly trvat týdny.
před 2 hhodinami

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
12:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump v novém dokumentu tvrdí, že Evropa čelí civilizačnímu úpadku

Americký prezident Donald Trump a jeho vláda v nové oficiální národní bezpečnostní strategii viní EU a migraci z toho, co označují za bezprostředně hrozící a totální kulturní a civilizační rozklad Evropy. Napsal o tom zpravodajský server Politico.
před 4 hhodinami
Načítání...