„Tohle je jejich poslední den.“ Na východě Sýrie zuří finální boj s Islámským státem

Události: Boje s IS (zdroj: ČT24)

Na východě Sýrie pokračují těžké boje při obléhání poslední bašty teroristické organizace Islámský stát (IS). Arabsko-kurdské koalici SDF, která zahájila ofenzivu v sobotu, vzdoruje poblíž hranice s Irákem asi 500 radikálů. Koalice zatím získala 41 postů dosud obsazených radikály, ale narazila na protiútok. V obklíčeném městečku Baghúz Faukání mohou být podle reportéra stanice CNN i stovky civilistů.

Před začátkem koaličního útoku v nejvýchodnějším výběžku provincie Dajr az-Zaur se stačilo evakuovat asi 20 tisíc civilistů. Podle reportéra CNN Bena Wedemana, který sleduje postup jednotek SDF přímo na místě, se ale možná až stovkám lidí nejspíš uprchnout nepodařilo. Podle SDF bylo začátkem týdne v Baghúz Faukání asi patnáct set civilistů a není jasné, kolik z nich do sobotního večera město opustilo.

Uskupení arabských a kurdských jednotek v sobotu oznámilo, že zahájilo „poslední bitvu“ proti zbytkům bojovníků IS. „Bitva pokračuje, dnes ráno jsme zaznamenali intenzivní střety a minometnou palbu,“ uvedl šéf exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) Ramí Abdar Rahmán. SDF využívá letecké podpory koalice vedené Spojenými státy.

Rozložení sil v Sýrii – září 2018 až únor 2019
Zdroj: syria.liveuamap.com

„Dnes už neexistují žádné skupiny militantů, ale někteří jejich vůdci se stále schovávají. Jenže jejich čas se chýlí ke konci, vypořádáme se s nimi. Jsme rádi, že tohle je jejich poslední den, válka s Islámským státem je už za námi. Pomstili jsme své mrtvé,“ prohlásil jeden z bojovníků SDF pro kurdskou agenturu Hawar.

Protiútok radikálů

Mluvčí SDF Mustafá Bálí sdělil, že koalice v noci a v neděli postupovala, avšak po obsazení 41 postů IS zahájil protiútok, jemuž se bojovníci SDF museli bránit. „Samozřejmě že jsou boje prudké, protože teroristé hájí svou poslední pozici,“ řekl Bálí. Podle něj proti SDF bojuje 400 až 600 radikálů, mezi nimiž jsou i cizinci.

SDF odhaduje, že s bojovníky může být stále až tisíc civilistů. „Pokud dokážeme v krátkém čase zbylé civilisty dostat ven a izolovat je, věřím, že v příštích dnech budeme svědky konce té teroristické skupiny v tomto regionu,“ sdělil mluvčí.

Představitel SDF Redur Xelil v sobotu řekl, že koalice doufá, že boje potrvají jenom do konce února. Dodal ale, že i potom bude IS závažnou bezpečnostní hrozbou.

Americký prezident Donald Trump v prosinci oznámil, že chce ze Sýrie stáhnout všechny vojáky, protože IS už byl poražen. Spojené státy jich v zemi mají asi dva tisíce. Pentagon ani některé státy sousedící se Sýrií však IS za poražený nepovažují. Ve středu Trump své prosincové tvrzení změnil a prohlásil, že IS bude poražen do příštího týdne, a to na celém území, které od roku 2014 v Iráku a Sýrii ovládl.

SDF proti posledním oddílům IS v Sýrii bojuje od loňského září. Na obou stranách si tento boj vyžádal stovky obětí. Podle SOHR přišel IS o téměř 1300 lidí a SDF o 678 svých bojovníků. O život přišlo také 401 civilistů včetně 144 dětí. V Iráku byl IS jako útvar kontrolující souvislé území poražen roku 2017. Jako teroristická organizace působí dál.

Horizont ČT24: Útok na poslední baštu Islámského státu v Sýrii (zdroj: ČT24)