Arabsko-kurdská koalice ohlásila poslední boj proti zbytkům Islámského státu

Arabsko-kurdská koalice bojující v Sýrii ohlásila, že zahajuje konečnou bitvu proti zbylým bojovníkům teroristické organizace Islámský stát (IS). Evakuovat se stačilo 20 tisíc civilistů, oznámila agentura Reuters. Podle dosavadních zpráv jsou poslední oddíly islamistů ve východní Sýrii poblíž irácké hranice.

Video Konečná bitva proti zbylým bojovníkům Islámského státu
video

Konečná bitva proti zbylým bojovníkům Islámského státu

Zdroj: ČT24

S pomocí mezinárodní koalice proti IS v Sýrii bojuje uskupení arabských a kurdských jednotek SDF. „Bitva začne dnes večer a jejím cílem bude porazit zbytky této teroristické organizace,“ sdělil Mustafa Bálí z mediální služby SDF. Později na Twitteru napsal, že boj začal a že oblast bude „brzy vyčištěna“.

Řekl také, že v minulých deseti dnech si bojovníci SDF v boji počínali „trpělivě“, protože se z obležené enklávy evakuovali civilisté. Enklávu podle něj tvoří dvě vesnice na irácké hranici.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), kterou citovala AP, oznámila, že bojovníci IS zaútočili na své protivníky podporované Spojenými státy poblíž ropného pole na východě Sýrie. IS podle SOHR do útoku poslala 12 svých lidí, kteří dokázali bojovat několik hodin, dokud všichni nepadli. Někteří z nich útočili s pomocí motorek naložených výbušninami.

Podle Reuters má IS v Sýrii v rukou kromě dvou vesnic východně od Eufratu také úsek v té části Sýrie, kterou kontrolují spojenci Damašku – Rusko a Írán. Toto území leží západně od Eufratu.

Americký prezident Donald Trump v prosinci oznámil, že chce ze Sýrie stáhnout americké vojáky, protože IS už byl poražen. Armáda ani některé státy si to ale nemyslí. Ve středu Trump prohlásil, že do příštího týdne IS bude poražen na celém území, které od roku 2014 v Iráku a Sýrii ovládl. SDF proti posledním oddílům IS v Sýrii bojuje od loňského září. Na obou stranách si boj vyžádal několik set obětí. V Iráku byl IS poražen roku 2017.