Tisíce lidí v ulicích Minsku. Zadržení běloruského opozičníka vyvolalo vlnu protestů

V Bělorusku se ve čtvrtek večer odehrála série protestů proti zadržení Viktara Babaryky, který se uchází o prezidentskou kandidaturu. Bezmála dva tisíce protestujících v Minsku utvořily čtyřkilometrovou řadu s rozestupy proti koronaviru, aby vyjádřily podporu Babarykovi a dalším zadrženým opozičníkům. Volby se budou konat v srpnu. Žádné volby konané v zemi od nástupu prezidenta Alexandra Lukašenka v roce 1994 nebyly podle západních pozorovatelů svobodné.

Pětašedesátiletý Lukašenko čelí jedněm z největších projevů nespokojenosti s vládou. „Přišli jsme podpořit kandidáta, kterého budeme volit a který byl nelegálně zadržen, aby nemohl vést prezidentskou kampaň. Celá země si přeje změnu,“ uvedl jeden z protestujících pro agenturu Reuters.

Kolem řady tisíců demonstrujících lidí v Minsku projížděla auta a troubila na klaksony, aby je podpořila. Podle agentury Reuters je rostoucí část běloruské veřejnosti nespokojená s Lukašenkovou politikou ohledně koronavirové krize, ekonomických problémů a dlouhodobého potlačování lidských práv.

Demonstrace proti Lukašenkovi vyvolalo čtvrteční policejní zadržení opozičního prezidentského kandidáta Viktara Babaryka. Režim podobně znemožnil ve volbách kandidovat také jiným známým opozičníkům.

Babaryka býval šéfem Belgasprombanky, běloruské odbočky ruské Gazprombanky, kde prezident minulý týden nařídil provést razie a finanční kontrolu kvůli údajnému podezření z daňových úniků. Zadrženo bylo už více než patnáct lidí.

Lukašenko zadrženého politika obvinil z korupce

Ve čtvrtek Lukašenko označil Babaryku za „ničemu“ a obvinil ho z korupce. Zároveň prohlásil, že se opozičníkovi nepodaří udělat ze sebe oběť politického pronásledování nebo vězně svědomí. Babaryka se nechal slyšet, že jde o zinscenované politicky motivované vyšetřování. 

Běloruská televize ve čtvrtek nejprve informovala, že Babaryka byl „pozván“ k podání výpovědi v oddělení vyšetřování finančních deliktů Státního kontrolního výboru. Týkat se má neplacení daní a legalizace nezákonně získaných příjmů v rámci vyšetřování trestního případu kolem Belgasprombanky. 

Babarykův štáb a jeden z advokátů informovali, že politik jel spolu se synem odevzdat další dopisy na podporu své kandidatury, cestou ale bylo auto zastaveno a opozičník byl nucen zamířit k výslechu. Babarykovým právníkům údajně nebylo dovoleno zúčastnit se policejního výslechu, politikův dům byl také prohledán bezpečnostními složkami.

obrázek
Zdroj: ČT24

Podle štábu podpisy na podporu Babarykovy kandidatury sbírá třináct iniciativních skupin. Doposud jich údajně získaly 425 tisíc, přičemž ke kandidatuře jich stačí sto tisíc. Sběr podpisů začal 21. května a končí 19. června. V pátek chce štáb učinit „důležité prohlášení ohledně dalšího postupu“ bez ohledu na to, kde se Babaryka a jeho syn budou v té době nacházet.

Předsedkyně centrální volební komise Lidzija Jarmošynová ve čtvrtečním prohlášení na webu komise oznámila, že Lukašenkův štáb předal k prověření 364 tisíc podpisů na podporu prezidentovy opětovné kandidatury. 

Babarykův volební štáb rovněž uvedl, že účet prezidentské kampaně byl 17. června zmrazen běloruskou státní bankou Belarusbank. Její mluvčí pro Reuters potvrdil, že veškeré zbývající peníze na účtu byly zabaveny.

Bělorusko podle Lukašenka zmařilo mezinárodní spiknutí

Prezident Lukašenko v pátek oznámil, že Bělorusko překazilo mezinárodní spiknutí, jehož cílem bylo destabilizovat zemi před prezidentskými volbami. Podle něho existoval rozsáhlý plán rozdmýchat revoluci podobnou protestům na Ukrajině v roce 2014.

Politické síly „ze Západu i z Východu“ podle prezidenta soustředily své zájmy na Bělorusko a „určité síly zintenzivnily“ své úsilí. „To byl cíl. Masky byly strženy nejen z některých loutek, které jsme tu měli, ale i z některých loutkářů mimo Bělorusko,“ řekl Lukašenko.

Podrobnosti na podporu svých tvrzení neuvedl. Reuters ale připomíná, že v posledních měsících mělo Bělorusko napjaté vztahy s Ruskem. Agentura TASS v pátek informovala, že Lukašenko telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Vztahy dvou tradičních spojenců jsou napjaté. Minsk mimo jiné odmítá volání Moskvy po vytvoření těsnějšího hospodářského sdružení. Lukašenko se snažil zlepšit vztahy se Západem, ale zákroky proti oponentům by podle Reuters mohly jeho úsilí o narovnání vztahů s EU opět přibrzdit.