Tisíce lidí uctily v Moskvě památku Stalina

Moskva – Rudé náměstí v Moskvě zaplnily tisíce obdivovatelů diktátora Josifa Visarionoviče Stalina, aby oslavili 130. výročí jeho narození. Komunistický průvod převážně starších lidí vedl k jeho hrobu vůdce opoziční strany Gennadij Zjuganov. Podle průzkumu veřejného mínění hodnotí Stalina dodnes kladně 37 procent lidí, zatímco záporně asi jen čtvrtina dotázaných. Rusové ho oceňují hlavně za vítězství ve druhé světové válce, které uchránilo Evropu před fašismem.

„Velikému Stalinovi se za 30 let podařilo přeměnit zemi ve velmoc,“ prohlásil dnes na Rudém náměstí Gennadij Zjuganov, vůdce druhé nejsilnější strany v současném Rusku. Zjuganov dával v projevu do kontrastu Stalinovy skutky s počiny dnešních politiků. Připomněl, že zatímco Stalin vybudoval v první pětiletce 1500 továren, novodobá vláda za posledních 20 let nepostavila ani jediný velký podnik. Za největší Stalinovu zásluhu považuje Zjuganov to, že sovětský vůdce dokázal vyhrát druhou světovou válku. Zjuganov položil dnes věnce k Leninově mauzoleu a ke Stalinově bystě.

Do průvodu na Rudé náměstí přišly uctít Stalina tisíce lidí, hlavně důchodci a komunisté. Penzisté sice mezi stalinisty převažovali, ale položit květy přišli i lidé středního a mladšího věku.

Co řekli o Stalinovi jeho příznivci:

  • „Stalin je živější než kdy dříve. Je slávou a hrdostí našeho lidu.“
  • „Byl to geniální vůdce a vlastenec.“
  • „Za Stalina byl pořádek.“
  • „Byl to největší a nejspravedlivější člověk na světě. Nebyl to jen člověk, byl prostě duší ruského lidu.“


Mnoho ze Stalinových přívrženců včetně Zjuganova je přesvědčeno, že jen manipulace zabránily Stalinově vítězství v loňské televizní soutěži o největší osobnost ruských dějin, v níž na poslední chvíli odsunuli diktátora na třetí příčku mytický středověký vůdce Alexandr Něvský a polozapomenutý premiér z počátku minulého století Pjotr Stolypin. 

Zatímco prezident Dmitrij Medveděv označil Stalinovy zločiny za neospravedlnitelné, jeho předchůdce, současný premiér Vladimir Putin se nedávno vyslovil pro vyváženější hodnocení. Putin sice pochválil Stalina za industrializaci a vítězství ve válce, ale odsoudil represe jako „zločiny proti vlastnímu národu“.

Stalinské represe

Přesný počet obětí stalinského režimu není znám, podle posledních průzkumů britských historiků prošlo v letech 1929 -1953 sovětskými gulagy více než 14 milionů lidí. Navíc kolem 7 milionů lidí bylo deportováno na různá místa v Sovětském svazu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump čelí výzvám k vyšetření střelby v Minneapolisu

Americký prezident Donald Trump čelí sílícím výzvám k důkladnému vyšetření okolností sobotního zastřelení 37letého Alexe Prettiho federálními imigračními agenty v Minneapolisu. Šéf Bílého domu v pondělí oznámil, že do Minnesoty posílá svého zmocněnce pro ochranu hranic. Osm zákonodárců z řad demokratů mezitím podepsalo petici za podání ústavní žaloby na ministryni vnitřní bezpečnosti Kristi Noemovou. Kritika postupu imigračních agentů ovšem zaznívá i od některých republikánů.
13:53Aktualizovánopřed 48 mminutami

Zimní bouře v USA má přes dvacet obětí

Nejméně 22 mrtvých si vyžádala zimní bouře, která nyní sužuje značnou část Spojených států, informuje stanice ABC News. Dosud bylo v pondělí zrušeno více než čtyři tisíce letů, přičemž nejhůře zasažená jsou letiště v New Yorku, Dallasu a Bostonu. V neděli bylo zrušeno přes jedenáct tisíc letů, což je nejvíce od pandemie covidu-19, sdělil ministr dopravy Sean Duffy stanici CNBC. S výpadky elektřiny se stále potýká více než 760 tisíc odběratelů, z toho přes 230 tisíc v Tennessee, uvádí monitorovací server PowerOutage.us.
10:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelské jednotky v Pásmu Gazy našly tělo posledního rukojmího

Izrael v Pásmu Gazy našel a identifikoval tělo posledního rukojmího Hamásu, informovala v pondělí izraelská armáda. Podle ní tělo policisty Rana Gviliho bylo nalezeno při pátrání na hřbitově ve východní části města Gaza, napsal zpravodajský server The Times of Israel (ToI). Kabinet premiéra Benjamina Netanjahua dokončením pátrání podmiňoval omezené otevření hraničního přechodu Rafah mezi palestinským Pásmem Gazy a Egyptem.
00:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čínské úřady vyšetřují nejvýše postaveného generála v zemi

Místopředseda čínského vojenského výboru Čang Jou-sia čelí obvinění z předání informací o jaderném programu do USA a z korupce. Muž, dosud považovaný za nejbližšího armádního spojence prezidenta Si Ťin-pchinga, se stal nejnovější obětí čistek v nejvyšším vojenském velení. Spolu s ním zatkli také náčelníka generálního štábu Liou Čen-liho. Od loňského podzimu jsou už devátým a desátým zatčeným generálem. Čistky se znepokojením sledují nejbližší sousedi Číny – například Tchaj-wan. Podle pozorovatelů je cílem těchto čistek jednak vymýtit korupci, jednak posílit pozici prezidenta Si Ťin-pchinga.
před 2 hhodinami

Ministerstvo zahraničí poskytne Ukrajině generátory za až deset milionů korun

Ministerstvo zahraničí poskytne elektrické generátory Ukrajině, vzhledem k rozpočtovému provizoriu maximálně za deset milionů korun. Na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Ukrajinská premiérka Julija Svyrydenková za pomoc poděkovala, zmínila přitom českou vládu, nevládní organizace i Čechy.
17:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„V bytě je jeden stupeň.“ Rusko zneužívá zimu jako zbraň proti Ukrajincům

Ruské útoky na ukrajinskou energetiku způsobily v napadené zemi humanitární krizi. Miliony lidí se v posledních týdnech ocitají bez elektřiny, tepla či vody. Moskva tento teror spouští v zimě každoročně, ten letošní je ale zatím nejhorší za celou válku, neboť ho Rusko načasovalo na období obzvlášť mrazivého počasí. Teploty v některých bytech se pohybují i kolem bodu mrazu. Experti – jako už mnohokrát předtím – upozorňují, že Moskva zřejmě porušuje mezinárodní právo a nejspíš se dopouští válečných zločinů.
17:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na Slovensku začal nový proces v případu vraždy novináře Kuciaka

Obhájci obou zbylých stíhaných v případu vražd slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně u soudu zpochybnili obžalobu a shodně ji označili za nedůvodnou. Obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová po začátku nového procesu odmítli přistoupit k uzavření dohody o vině a trestu se žalobcem, jejíž součástí by bylo i doznání. Soud zatím nevyslechl Kočnera ani Zsuzsovou a odpoledne hlavní líčení odročil na únor.
08:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

OBRAZEM: Indie slaví Den republiky

Indie během oslav 77. výročí Dne republiky předvedla svou armádu. Indický premiér Nárendra Módí v Novém Dillí u této příležitosti přivítal předsedu Evropské rady Antónia Costu a předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Svátek připomíná 26. leden 1950, kdy začala platit nová ústava a ze země se stala demokratická republika. Den republiky je jedním z nejvýznamnějších státních svátků v Indii, píše server Hindustan Times.
před 5 hhodinami
Načítání...