Taliban zabil na afghánské základně přes sto příslušníků bezpečnostních složek

Bojovníci Talibanu zabili ve výcvikovém středisku v provincii Vardak na východě Afghánistánu více než 120 příslušníků bezpečnostních složek. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na zdroje z afghánského ministerstva obrany.

„Máme informaci, že při explozi uvnitř výcvikového střediska zahynulo 126 lidí,“ řekl agentuře nejmenovaný činitel ministerstva. I podle informací úředníků ze správy provincie Vardak si atentát vyžádal přes stovku mrtvých.

Na základnu podle náměstka ministra vnitra Nasrata Rahímího nejprve zaútočil sebevražedný atentátník ve vozidle, pak následovala střelba povstalců na vládní síly. Vojáci nejméně dva povstalce zabili, dodal Rahímí. K útoku se v prohlášení pro média přihlásil Taliban.

V neděli si pumový útok na konvoj guvernéra afghánské provincie Lógar vyžádal životy nejméně osmi příslušníků bezpečnostních sil. Guvernér vyvázl bez zranění. Deset dalších osob utrpělo zranění. Útočník odpálil vozidlo s výbušninami v blízkosti konvoje na hlavní dálnici mezi Lógarem a hlavním městem Kábul. I k tomuto útoku se přihlásil Taliban.

  • 150 obětí - 31. května 2017 - Nejméně 150 mrtvých a 300 zraněných si vyžádal atentát ve vládní a diplomatické čtvrti Kábulu. Nálož byla umístěna v cisternovém voze.
  • 120 obětí - 21. ledna 2019 - Bojovníci Talibanu ve výcvikovém středisku v provincii Vardak na východě Afghánistánu údajně zabili více než 120 příslušníků bezpečnostních složek.
  • 103 obětí - 27. ledna 2018 - Přes 100 mrtvých a 160 zraněných si vyžádal pumový útok na sanitku v Kábulu.
  • 100 obětí - 17. února 2008 - Při sebevražedném pumovém útoku v jihoafghánském městě Kandahár přišlo o život na 100 lidí.
  • 95 obětí - 23. července 2016 - Nejméně 95 mrtvých a 260 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát v Kábulu, namířený proti demonstraci menšinových Hazárů. K odpovědnosti se přihlásil takzvaný Islámský stát (IS).
  • 80 obětí - 6. listopadu 2007 - Sebevražedný atentát namířený proti poslanecké delegaci v provincii Baghlán na severu země.
  • 75 obětí - 6. prosince 2011 - Přibližné 75 osob zabil sebevražedný atentátník v centru Kábulu před mešitou, kde se modlilo několik set lidí u příležitosti šíitského svátku ášúrá; dalších na 160 lidí bylo zraněno.
  • 70 obětí - 19. dubna 2016 - Na 70 lidí zahynulo a dalších 329 utrpělo zranění při útoku sebevražedného atentátníka v centru Kábulu.
  • 69 obětí - 22. dubna 2018 - Sebevražedný útočník se odpálil před budovou pro registraci voličů v metropoli Kábulu. K útoku se přihlásil IS, podle něhož byli cílem „šíitští odpadlíci“.
  • 68 obětí - 11. září 2018 - Při sebevražedném atentátu na demonstraci ve východoafghánské provincii Nangarhár, která je v zemi jednou z hlavních bašt teroristické organizace Islámský stát, zahynulo 68 lidí a 165 dalších bylo zraněno.
  • 61 obětí - 23. listopadu 2014 - Při finále volejbalového turnaje v provincii Paktika zabil sebevražedný útočník 61 lidí.
  • 58 obětí - 7. července 2008 - Sebevražedný útok u indické ambasády v centru Kábulu si vyžádal 58 obětí a na 150 zraněných.
  • 55 obětí - 20. listopadu 2018 - Po útoku sebevražedného atentátníka na účastníky náboženského shromáždění v Kábulu zahynulo 55 osob.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Protesty v Los Angeles pokračují, platí noční zákaz vycházení

Protesty proti imigrační politice amerického prezidenta Donalda Trumpa pokračují v Los Angeles pátým dnem, kdy se zatím obešly bez rozsáhlého zatýkání a násilností. V centrální části města opět platí noční zákaz vycházení, kvůli jehož porušení policie minulou noc zadržela desítky lidí. Demonstrace se rozšířily do New Yorku, Chicaga a dalších měst, kde policie zatýkala, informují americká média.
před 15 mminutami

Porota shledala Weinsteina vinným ze sexuálního zločinu

Porota v opakovaném procesu v New Yorku shledala bývalého hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina vinným ze sexuálního zločinu, informují tiskové agentury. V původním procesu byl Weinstein v roce 2020 odsouzen k 23 letům vězení, loni ale odvolací soud rozsudek zrušil, a proces se tak musel opakovat. Třiasedmdesátiletý muž odmítal, že by se dopustil jakéhokoliv trestného činu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Srbsko podporuje územní celistvost Ukrajiny, prohlásil v Oděse Vučić

Srbský prezident Aleksandar Vučić ve čtvrtek přicestoval do Oděsy na jihu Ukrajiny, kde se konal regionální summit jihovýchodní Evropy. Ujistil, že jeho země zůstane věrná mezinárodnímu právu a Chartě OSN a bude nadále podporovat územní celistvost Ukrajiny, píše Ukrajinska pravda. Za dvanáct let, co je Vučić u moci, je to poprvé, co tento Moskvě nakloněný politik Ukrajinu navštívil. Přístavní město Oděsa na pobřeží Černého moře tento týden čelilo masivnímu útoku ruských dronů a střel.
před 6 hhodinami

Kontroly na polsko-německých hranicích komplikují dopravu

Na polsko-německých hranicích se tvoří několikahodinové fronty. Režim kontrol, které v květnu spolková vláda ještě zpřísnila ve snaze omezit nelegální migraci, začíná blokovat především nákladní dopravu, zpoždění ale nabírají i řidiči osobních aut. Problémy to představuje především pro ty, kdo podél hranice pravidelně míří do školy či práce. Kontroly dopravu komplikují také na slovinsko-rakouské hranici, situaci může zhoršit i prázdninový provoz.
před 7 hhodinami

Izraelská armáda z Pásma Gazy přivezla těla dvou rukojmí

Izraelská armáda z Pásma Gazy přivezla těla dvou rukojmí, oznámil podle Reuters úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Jedním z nich je Jair Jaakov, jméno druhého rukojmí zatím úřad nemá povolení zveřejnit.
před 7 hhodinami

Charkov hlásí mrtvé po nočních ruských úderech

Nejméně čtyři lidé zahynuli a dalších šest desítek jich bylo v noci na středu zraněno při ruských vzdušných úderech na druhé největší ukrajinské město Charkov. Rusové na město útočili den poté, co podobné letecké útoky na Kyjev a Oděsu, jedny z největších od začátku plnohodnotné ruské invaze v únoru 2022, připravily o život tři lidi.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Linii v Doněcké oblasti pomáhají bránit české „Arisovy poletuchy“

Vojáci v Doněcké oblasti čelí velkému ruskému tlaku – agresor postupuje na linii mezi Pokrovskem a Toreckem, kterou brání také čeští dronaři nazvaní Arisovy poletuchy. Problémy mají obránci také s logistikou. Rusové ale útočí na celou Ukrajinu, přičemž zasahují i civilní cíle. A právě zasaženým lidem pomáhá česká humanitární organizace Člověk v tísni. V Doněcké oblasti natáčel zpravodaj ČT Jan Řápek.
před 9 hhodinami

Spor o výjimku pro ultraortodoxní Židy ohrožuje izraelskou vládu

Dvě náboženské izraelské strany hrozí, že položí vládní koalici. Odmítají totiž legislativu, která má donutit ultraortodoxní Židy k vojenské službě. Spor odhalil hlubokou štěpicí linii, která tentokrát nevede mezi levicí a pravicí, ale uvnitř pravicového bloku. Proto je pro vládu zvlášť závažný. Loni přitom nejvyšší soud vyzval k narovnání podmínek pro povinnou vojenskou službu. Výjimka pro ultraortodoxní Židy, která byla nastavena už při vzniku státu Izrael v roce 1948, však stále nezanikla a zůstává předmětem velkých politických polemik.
před 10 hhodinami
Načítání...