Světla značí vítězství dobra nad zlem. Hinduisté slaví svátek Díválí

Odpalování petard a ohňostrojů bývá vnějším doprovodným znakem největšího a nejdůležitějšího indického svátku Díválí (Svátek světel). V domácnostech se v tom čase podává dobré jídlo, zapalují se speciální svíčky a lampy, uklízí a zdobí se domy, konají se společné modlitby rodin a návštěvy příbuzných a přátel. Pětidenní svátek má pro hinduisty podobnou důležitost jako vánoční svátky pro křesťany. Jeho oslavy často přispívají ke zhoršení smogové situace v indických městech.

Hinduisté vykládají příběh Díválí podle místa, kde žijí. Ale je tu jedno společné téma bez ohledu na to, kde lidé slaví: vítězství dobra nad zlem, uvádí National Geographic.

Například na jihu Indie oslavují Díválí jako den, kdy Krišna (Kršna) porazil démona Narakasuru. V severní Indii pak lidé oslavují příběh o návratu krále Rámy do hlavního města Ajódhji poté, co porazil démona Ravanu. Rozsvěcují řady hliněných lamp, aby našel cestu zpět. V západní Indii svátek připomíná den, kdy bůh Višna poslal démona krále Baliho, aby vládl podsvětí.

Díválí je pětidenní svátek světel, který slaví miliony hinduistů, sikhů a džinistů po celém světě. Pro některé se také kryje s oslavami sklizně a nového roku, je svátkem nových začátků a triumfu dobra nad zlem a světla nad temnotou.

Koná se obvykle mezi říjnem a listopadem, přičemž datum se každoročně mění. Letos připadá na dny od 2. listopadu do 6. listopadu, hlavním dnem oslav je čtvrtek 4. listopadu. Oficiálním státním svátkem je v Indii, Guyaně, Trinidadu a Tobagu, Malajsii, Nepálu, Singapuru, na Srí Lance a Fidži.

3 minuty
Indové slaví svátek Díválí lasery místo ohňostrojů
Zdroj: EBU

Díválí a smog ve městech

Oslavy Díválí petardami a ohňostroji přispívají ke zhoršení již tak špatného ovzduší v indických městech. 

Například hlavní město Indie Dillí – kde žije na 22 milionů osob – trápí smog a silné znečištění hlavně na podzim a v zimě. Výrazné znečistění ovzduší může podle lékařů vést k tomu, že populace v Dillí je náchylnější na onemocnění, jež zasahují dýchací cesty a mezi které patří i nemoc covid-19.

Například v říjnu 2019 město zahalil před svátkem Díválí oblak smogu a úřady varovaly, že situace se může vzhledem k blížícím se oslavám dál zhoršit. Město také uspořádalo laserovou show, aby odradilo obyvatele Dillí od odpalování tisíců petard. Stejně tomu bylo i v letošním roce. 

Svátek v době covidové

Úřady v minulosti už několikrát varovaly před používáním zábavní pyrotechniky a indický nejvyšší soud povolil používat pouze „bezpečnou“ zábavní pyrotechniku, a to jen po dobu dvou hodin ve vyhrazených částech města, jako jsou parky. Úřadům se ale nepodařilo na dodržování těchto opatření náležitě dohlédnout. Podobná situace se očekává i letos, uvedla agentura Reuters. 

Svátek je také pro Indy hlavní nákupní sezonou. Letos ji však značně „ochlazovaly“ rostoucí ceny. 

Významná zůstávají také proticovidová opatření. I když jak píše server Times of India: „Vzhledem k tomu, že pandemická omezení jsou pomalu odstraňována, mnozí se budou těšit na oslavu svátku světel se svými blízkými, rodinami a přáteli. I když je stále tak důležité oslavit svátek bezpečným a zdravým způsobem.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém," těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jens-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici.
před 45 mminutami

Při nehodě vlaku v Thajsku zemřely tři desítky lidí

Nejméně 31 lidí ve středu zemřelo a přes šedesát dalších bylo zraněno při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, který vykolejil a začal hořet. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Požár soupravy se podařilo uhasit. V troskách pokračuje pátrání po dalších možných obětech, uvedla tamní policie.
09:09Aktualizovánopřed 53 mminutami

Ukrajinští poslanci schválili jmenování Fedorova ministrem obrany

Ukrajinští poslanci většinou hlasů schválili jmenování dosavadního vicepremiéra a ministra digitalizace Mychajla Fedorova novým ministrem obrany. V úterý v parlamentu neprošlo jmenování Denyse Šmyhala do funkce místopředsedy vlády a ministra energetiky. Bývalý premiér Šmyhal byl až dosud právě ministrem obrany.
před 1 hhodinou

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protivládních protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán v reakci pohrozil útoky na americké základny v regionu.
03:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Chorvatsko obnovilo vojenskou službu. Mladí muži dostávají povolávací rozkazy

V prvních dnech roku 2026 obdrželo přibližně 1200 mladých mužů v Chorvatsku dopisy, v nichž jsou informováni, že byli povoláni k výkonu vojenské služby. Zákon, který jim tuto povinnost ukládá, schválili chorvatští poslanci loni v říjnu bez odporu tamní veřejnosti, která dle průzkumů odvody většinově podporuje.
před 3 hhodinami

Rok 2025 byl po předchozích dvou letech nejteplejším v historii měření

Rok 2025 byl třetím nejteplejším rokem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,97 stupně Celsia. Byl tedy jen nepatrně (o 0,01 stupně Celsia) chladnějším než rok 2023 a o 0,13 stupně Celsia chladnějším než rok 2024, který byl vůbec nejteplejším rokem v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Posledních jedenáct let bylo zároveň nejteplejších v historii měření.
04:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zemřela Claudette Colvinová, jejíž čin odstartoval hnutí za občanská práva

V 86 letech zemřela černoška Claudette Colvinová, jejíž zatčení v polovině padesátých let kvůli odmítnutí uvolnit bělošce místo v autobuse pomohlo odstartovat moderní hnutí za občanská práva. S odvoláním na nadaci nesoucí její jméno o tom v úterý pozdě večer informovala agentura AP.
před 5 hhodinami

Trump útokem na Venezuelu nahrál Rusku, přestože ho ponížil, shodují se experti

Ještě loni v květnu pronášel Nicolás Maduro vzletná slova o vztazích Venezuely a Ruska, když v Kremlu podepisoval s ruským vládcem Vladimirem Putinem dohodu o vzájemné spolupráci. Poté, co ale venezuelského autokrata sesadily a zajaly Spojené státy, ruský vůdce mlčí. Experti připouštějí, že americký úder ve Venezuele Moskvu ponížil. Zároveň ale podle nich nahrává ruskému vnímání světa a jeho zájmům na Ukrajině a v Evropě.
před 7 hhodinami
Načítání...