TÉMA

Smog

Odhalovat pálení odpadů pomáhají v Katovicích drony
Za necelé dva měsíce čekají Polsko místní volby. Jedním z témat kampaně je stav ovzduší. Letošní zimu zažili obyvatelé polského Slezska už více než dvacet dní, kdy byly překročeny limity polétavého prachu v ovzduší. Na jejich dodržování se například v Katovicích stále častěji zaměřují kontroly.
18. 2. 2024|ČT24
Desetitisíce Poláků umírají kvůli smogu. Krakov zakáže staré kotle, Varšava omezí vjezd starším vozům
V Polsku zemře každý rok předčasně kvůli smogu až padesát tisíc lidí. Zdrojem znečištění jsou hlavně neekologické kotle na tuhá paliva. Za posledních pět let se jich za šetrnější variantu podařilo vyměnit zhruba milion, asi dvaapůlkrát tolik jich ale v domácnostech stále zůstává. Ekologičtí aktivisté varují, že v dotačním programu došly peníze a modernizace se zastaví. Nová polská vláda slibuje nápravu a snaží se odblokovat unijní peníze. Velká polská města mezitím plánují vlastní opatření.
31. 1. 2024|ČT24
Meteorologové odvolali smogovou situaci na Třinecku, ve zbytku kraje stále platí
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) odvolal smogovou situaci na Třinecku. Platila tam od úterního večera. Ve zbytku Moravskoslezského kraje zůstává nadále v platnosti. Rozptylové podmínky by se ale měly podle meteorologů zlepšovat.
11. 1. 2024|ČTK
Mrazy na víkend mírně poleví, přes den se teploty dostanou i nad nulu
Mrazy v Česku na víkend mírně poleví, přes den se teploty na některých místech vyšplhají na tři stupně. Na horách na severu a severovýchodě může do konce týdne připadnout kolem pěti centimetrů sněhu. Výraznější oteplení meteorologové očekávají ve středu. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
11. 1. 2024|ČTK
Česko zažívá další mrazivý den. Moravskoslezský kraj trápí smog
Středeční ráno bylo v celé České republice opět velmi mrazivé. Na většině stanic klesly teploty na minus 9 až minus 14 stupňů Celsia, na severovýchodě území až k minus 20 stupňům. V celém Moravskoslezském kraji vyhlásil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) kvůli špatným rozptylovým podmínkám smogovou situaci.
10. 1. 2024|Petra Špičková, ČTK
V sousedství ostravské Nové hutě se dýchá čím dál lépe. Podle místních i kvůli útlumu výroby
Obyvatelé ostravských Radvanic a Bartovic pociťují úlevu. Začala se zlepšovat kvalita vzduchu – oč někteří místní usilují. Může to souviset i s tím, že se huť Liberty Ostrava, v jejímž bezprostředním sousedství žijí, potýká s problémy a před Vánocemi zastavila výrobu.
4. 1. 2024|ČT24
Meteorologové odvolali smogovou situaci v Moravskoslezském kraji
Smogová situace v Moravskoslezském kraji již neplatí. Meterorologové stav odvolali v sobotu odpoledne v aglomeraci Ostravska, Karvinska a části Frýdecko-Místecka. Smogovou situaci vyhlásili ve čtvrtek kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám. V ostatních částech regionu ji meteorologové odvolali už v pátek. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.
9. 12. 2023|ČTK
V Moravskoslezském kraji je smogová situace. Meteorologové nevylučují vyhlášení regulace
Meteorologové ve čtvrtek ráno vyhlásili až do odvolání smogovou situaci pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko. Odpoledne ji rozšířili na celý Moravskoslezský kraj. Důvodem jsou vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Upozornil, že v blízké době hrozí i možnost vyhlášení regulace, při níž některé průmyslové podniky musí dodržovat některá opatření včetně omezení výroby.
7. 12. 2023|ČTK
Indy nezastavily od oslav boha Slunce ani nebezpečný smog a toxická pěna
Nejvíce znečištěné hlavní město světa Nové Dillí obnovilo tento měsíc každoroční boj s nebezpečnými látkami. A i když se index kvality ovzduší v pondělí od toho čtvrtečního z hodnoty 509 snížil na 336, švýcarská skupina IQAir stále považuje situaci za nebezpečnou. Hustý smog a pěna na řece Jamuna, kterou tamní úřady označily za toxickou, však nezastavily hinduistické věřící. Ti se v rámci starobylého festivalu slunečního boha Chhath Puja nořili do znečištěné vody zdraví navzdory. „Pěna není od přírody smrtící. Při její konzumaci nezemřete, ale onemocníte,“ řekl ekologický inženýr Ankit Srivastava.
20. 11. 2023|
Dillí kvůli smogu zavřelo základní školy na další týden
Indická metropole Dillí kvůli nepolevujícímu znečištění ovzduší o týden prodloužila uzavření základních škol. Děti se do nich nevrátí před 10. listopadem. Vedení středních škol si může samo zvolit, zda upřednostní distanční výuku nebo zůstane u prezenční, napsala agentura AFP.
5. 11. 2023|
Past pokroku: Velký smog zalehl Londýn na pět dní. Zůstaly po něm tisíce mrtvých
Mlha přikryla 5. prosince 1952 Londýn jako poklička. Byla tak hustá, že jí nepronikly sluneční paprsky ani teplo. Velkoměsto pod ní zůstalo uvězněné pět dní, lidé se ocitli v chladu a temnotě. Do plic jim pronikal vzduch, který páchl a štípal. A zabíjel.
25. 10. 2023Aktualizováno28. 10. 2023, 09:00|
Meteorologové vyhlásili pro Ústecký kraj smogovou situaci kvůli přízemnímu ozonu
Meteorologové vyhlásili pro Ústecký kraj smogovou situaci z důvodu vysoké koncentrace troposférického neboli přízemního ozonu. Doporučují lidem omezit fyzickou zátěž spojenou se zvýšenou frekvencí dýchání. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Smogová situace souvisí s velmi vysokými teplotami vzduchu a intenzitou slunečního záření a tím, že je minimální pohyb vzduchu, řekl Martin Novák z ústecké krajské pobočky ČHMÚ.
12. 9. 2023|
Polsko dusí smog. Špatná situace se týká zejména okolí velkých měst
Polsko se jako každou zimu dusí ve smogu. Na některých místech koncentrace škodlivin v ovzduší na přelomu roku překonaly rekordy. Špatná je situace zejména v okolí velkých měst. Důvodem je hlavně to, že stále velká část tamních domácností topí levnějšími a často neekologickými tuhými palivy.
17. 1. 2023|
Nové Dillí se potýká se smogem
Clona dusivého smogu se každý rok touto dobou usazuje nad seveními planinami Indie a jejím hlavním městem, Novým Dillí. Opatření ze strany úřadů se míjí účinkem a nedaří se jim tuto situaci zmírnit. Podle výzkumu moniturující agentury SAFAR v posledních dnech dosáhl Index kvality ovzduší hodnot nad 350. Přitom hodnoty nad 60 bodů jsou již považovány za zdraví škodlivé.
15. 12. 2022|
Česko v sobotu zasáhnou bouřky. Horko nepoleví, bude až 34 stupňů
Česko v sobotu zasáhnou bouřky, které ojediněle budou silné. Horko zatím nepoleví, na Moravě a ve Slezsku bude 31 až 34 stupňů Celsia. Na západě bude o něco chladněji, maximální teploty se budou pohybovat od 26 do 30 stupňů, informoval v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
22. 7. 2022Aktualizováno22. 7. 2022, 19:28|
V atmosféře přibývá metanu. NOAA se obává, že se spustí cyklus, jenž se vymkne kontrole
Američtí vědci už druhý rok za sebou zaznamenali rekordní nárůst koncentrace silného skleníkového plynu metanu v atmosféře. Zveřejnil to v nové zprávě Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA).
8. 4. 2022|
Na severu a východě Moravy se špatně dýchá. Na Ostravsku je stále smogová situace
V Moravskoslezském, části Olomouckého  a Zlínském kraji přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky. Smogová situace stále platí pro oblast Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka. Téměř trojnásobku čtyřiadvacetihodinového imisního limitu dosáhla koncentrace polétavého prachu v Hranicích na Přerovsku. Ve Zlínském kraji byl nejvýrazněji ráno překročen limit ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku.
28. 12. 2021|
V části Moravskoslezského kraje meteorologové vyhlásili smogovou situaci
V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky. Meteorologové proto v noci kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší v části kraje vyhlásili smogovou situaci. Výstraha je platná pro oblast Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka. Meteorologové navíc neočekávají, že by se situace měla výrazně zlepšovat, a upozorňují na to, že v blízké době hrozí možnost vyhlášení regulace.
27. 12. 2021|
Světla značí vítězství dobra nad zlem. Hinduisté slaví svátek Díválí
Odpalování petard a ohňostrojů bývá vnějším doprovodným znakem největšího a nejdůležitějšího indického svátku Díválí (Svátek světel). V domácnostech se v tom čase podává dobré jídlo, zapalují se speciální svíčky a lampy, uklízí a zdobí se domy, konají se společné modlitby rodin a návštěvy příbuzných a přátel. Pětidenní svátek má pro hinduisty podobnou důležitost jako vánoční svátky pro křesťany. Jeho oslavy často přispívají ke zhoršení smogové situace v indických městech.
4. 11. 2021Aktualizováno4. 11. 2021, 17:42|
S podzimem přichází mlha, která by se dala krájet. Přináší smog, dopravní nehody i deprese
Když začíná podzim, pro řadu lidí přichází nejméně oblíbená část roku. Důvodem jsou podzimní plískanice, šedivá obloha, studený déšť nebo mrholení, silnější vítr, který snižuje už tak nízké podzimní teploty, a také časté mlhy.
3. 11. 2021|Pavel Karas
V Oregonu dál hoří lesy, požáry už zhoršují ovzduší i ve vzdáleném New Yorku
Požáry, které více než dva týdny ničí lesy napříč západními státy USA a Kanadou, mají vliv na ovzduší ve velkých městech a způsobují kumulaci smogu. Agentura Reuters uvedla, že hořící hory ve státě Oregon negativně ovlivňují ovzduší i v New Yorku, čili na druhé straně Spojených států. Osmdesátka požárů postihla už třináct států unie a nechala za sebou přes půl milionu hektarů vyprahlé půdy.
22. 7. 2021|
Praha schválila klimatický plán. Podle opozice je nereálný a nedostatečně připravený
Praha má klimatický plán, podle kterého má do roku 2030 investovat zhruba 230 miliard korun do 69 opatření zaměřených na snížení emisí oxidu uhličitého v metropoli o 45 procent. K tomu se hlavní město zavázalo už v roce 2019. Dokument ve čtvrtek schválili zastupitelé. Většinu potřebných peněz chce magistrát získat z evropských fondů. Většina zastupitelů opozičních ODS a ANO plán nepodpořila, je prý nereálný a nedostatečně připravený.
28. 5. 2021Aktualizováno28. 5. 2021, 13:03|
Na Zlínsku se zhoršily rozptylové podmínky. Prach dusí hlavně Vsetínsko
Meteorologové na  Zlínsku zjistili překročení denního imisního limitu pro polétavý prach na pěti ze šesti měřicích stanic. Nejhorší situace je ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, kde byla v úterý ráno naměřena hodnota vyšší než osmdesát mikrogramů na metr krychlový. V sousedním Moravskoslezském kraji se rozptylové podmínky naopak mírně zlepšily.
5. 1. 2021|
Sever Moravy stále dusí polétavý prach. Imisní limity jsou místy překročeny až trojnásobně
V Moravskoslezském kraji přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky. Imisní limit pro polétavý prach PM10, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, je překročen na většině stanic, často dvojnásobně, někde i trojnásobně. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
4. 1. 2021Aktualizováno4. 1. 2021, 15:02|