Smog kvůli saharskému písku stále trápí Moravskoslezský kraj a Brno

Smog kvůli saharskému písku, který se dostal do ovzduší, trvá v Moravskoslezském kraji a v Brně. Český hydrometeorologický ústav postupně odvolává smogovou situaci, která ráno ještě platila v celých Čechách i na některých dalších místech na Moravě. Přes den se mrak písečného prachu přesouval na sever, kde se odpoledne objevil déšť a bouřky, které pomáhají vzduch pročistit.

Tam, kde je prachu v ovzduší stále hodně, by si měli lidé rozmyslet, zda půjdou ven. Český hydrometeorologický ústav zejména doporučil zdržet se zvýšené fyzické zátěže. Hlavně se výstraha týká lidí s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starších lidí a malých dětí.

V neděli podvečer se ale výstraha týká už jenom Moravskoslezského kraje a Brna. Na jihu a východě Čech ji meteorologové zrušili v poledne, zhruba o dvě hodiny později přestala platit i ve středních a západních Čechách a v Libereckém kraji a s odstupem několika dalších hodin i v Ústeckém kraji.

Ve východní části Moravy a ve Slezsku se celodenní průměrné koncentrace prachových částic PM10 pohybují vesměs kolem dvojnásobku, občas i trojnásobku imisního limitu, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Okamžité hodinové údaje dosahují hodnot až čtyřnásobných. Týká se to Moravskoslezského kraje a Brna, kde meteorologové vyhlásili smogovou situaci, ale i některých dalších míst v Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém kraji, kde ji nevyhlásili.

„Protože očekáváme do 24 hodin pokles koncentrací, pro Jihomoravský, Zlínský a Olomoucký kraj nebudeme smogovou situaci vydávat. Nejsou naplněna kritéria pro vydání smogové situace,“ oznámili meteorologové.

Smogovou situaci ČHMÚ vyhlašuje, když alespoň na polovině stanic v daném regionu překročil dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací prachových částic PM10 prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tuto hodnotu.

V Čechách už je situace podstatně lepší. I v Ústeckém kraji, kde byla smogová situace vyhlášena nejdéle, klesla okamžitá koncentrace prachových částic v ovzduší hluboko pod 50 mikrogramů na metr krychlový. S pročištěním ovzduší pomáhá déšť, případně bouřky, které se odpoledne na severu a severovýchodě Čech objevily.

Silný vítr přidělal práci hasičům

Kromě výstrahy na smog platí i varování na silné poryvy větru. To se týká rovněž Moravskoslezského kraje a také Jesenicka a oblasti okolo Hranic v Olomouckém kraji. Nárazy o rychlosti 55 až 70 kilometrů za hodinu se mohou vyskytovat až do osmi hodin večer.

Vítr už přidělal práci hasičům v Moravskoslezském kraji. Mají za sebou přes sto výjezdů, z toho šest desítek na Frýdecko-Místecku. „Devatenáct událostí připadá na okres Nový Jičín, devět na okres Karviná, osm zásahů bylo na Opavsku a shodně po pěti událostech evidujeme v okresech Ostrava a Bruntál,“ doplnila mluvčí hasičů Kamila Langerová. Nejčastěji zasahovali u polámaných stromů, lidé je také volali kvůli poškozeným střechám a padlým sloupům.

Několik desítek zásahů v souvislosti s větrem mají za sebou i hasiči ve Zlínském kraji. Přes třicet výjezdů bylo k popadaným nebo poškozeným stromům, v sedmi případech mířili k poškozeným střechám.

První letní den

Velikonoční pondělí bylo nejen zamlžené zbytky písečného prachu a místy větrné, ale také velmi teplé. Dokonce bylo prvním letošním letním dnem, tedy dnem, kdy byla naměřena teplota přes 25 stupňů. V Karviné bylo o rovný stupeň více. Více než 25 stupňů bylo také v Českých Budějovicích (25,7 stupně) a Bohumíně (25,3 stupně) a 25 stupňů zaznamenali meteorologové i v Přerově a Českém Krumlově.

Denní rekordy pro 1. duben nevydržely na dvou pětinách z více než 160 meteorologických stanic, které měří teploty třicet a více let. Dosavadní rekordy byly často docela mladé – z roku 2021.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 4 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 4 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 4 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 6 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 15 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 16 hhodinami
Načítání...