Srbský premiér po týdnech protestů oznámil, že končí

Nahrávám video

Srbský premiér Miloš Vučević oznámil, že odstupuje. Demisi podal po týdnech protestů, které začaly po listopadovém neštěstí v Novém Sadu, kde zhroucení betonového přístřešku u vchodu na nádraží nepřežilo patnáct lidí. Demonstranti míní, že za tragédií stojí korupce, nepotismus a odbyté práce při rekonstrukci za účasti čínských firem. Prezident Aleksandar Vučić po večerním jednání vlády oznámil, že se do deseti dní rozhodne, jestli se budou konat volby, nebo bude sestaven nový kabinet.

„Je to mé bezpodmínečné rozhodnutí odstoupit,“ prohlásil Vučević, který srbský kabinet vedl od loňského jara. „Jsme povinni udělat první krok k utišení vášní,“ dodal s tím, že je třeba projevit odpovědnost, aby nebylo dál prohlubováno rozdělení společnosti.

Premiérova demise znamená odstoupení celé vlády, připomněl Vučević podle agentury Tanjug a dodal, že kabinet bude dál plnit své funkce, než vznikne nová vláda.

Za bezprostřední podnět k odstoupení označil Vučević útok na mladou studentku v Novém Sadu z úterního rána, kterou zřejmě napadli členové vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS). Odcházející premiér podle portálu potvrdil, že odstoupí také starosta Nového Sadu. „Očekávám, že pachatelé útoku budou zatčeni a postaveni před soud,“ prohlásil Vučević podle agentury Tanjug.

Podle premiéra incident začal hádkou v prostorách stranické pobočky, kam podle něj přišlo několik lidí s úmyslem členy strany urážet. Ale verbální konflikt poté už na jiném místě přerostl v násilí. Napadeno bylo několik studentů, ale studentka, narozená v roce 2002, utrpěla podle lékařů vážnější poranění, napsal server Blic.rs.

Nahrávám video

Požadavky studentů

Studenti požadují objasnění neštěstí v Novém Sadu a po vládě chtějí, aby zveřejnila všechny dokumenty, které se týkají renovace nádraží. V ní byly zapojeny čínské nebo i maďarské a francouzské společnosti, zdůraznil redaktor ČT Jan Řápek. Studenti by si podle něj přáli i propuštění všech zadržených protestujících a zvýšení rozpočtu, který jde na vysoké školy.

Redaktor ČT Teodor Marjanovič poznamenal, že premiér při svém odstoupení v projevu „obvinil nejmenované západní země, že mají na svědomí to, že jsou v Srbsku protesty“ a že „jsou studenti zmanipulovaní zvenčí“. „Toto může naštvat i někoho ve Vučičově nacionalistické politické polovině srbské společnosti,“ poznamenal Marjanovič.

„Znovu zveřejnili dokumentaci (k nehodě). Aktualizovali ji už potřetí. Přitom tvrdili, že už ji zveřejnili kompletně celou. Očividně ne. Naše požadavky očividně stále nebyly splněny,“ uvedla jedna z protestujících. „Prezident jen čeká, až se situace uklidní. Až se všechno vrátí do starých kolejí,“ poznamenala další protestující Milica Vidakovičová.

Srbští studenti v pondělí zahájili čtyřiadvacetihodinovou blokádu důležité silniční křižovatky v Bělehradu. Prezident Vučić, premiér Vučević a předsedkyně parlamentu Ana Brnabičová v pondělí v podvečer vyzvali ke zmírnění napětí a k dialogu. „Jakákoli krize představuje vážný problém pro naši ekonomiku. Takováto situace ve společnosti není dobrá pro nikoho,“ zdůraznil prezident.

Vučić, kritizovaný za potlačování občanských svobod, obviňoval studenty, že pracují v zájmu neupřesněných „cizích mocností“ na svržení vlády. Studenti s ním dosud odmítali jednat s tím, že mu ústava nedává mandát k tomu, aby vyjednával s protestujícími.

Blokáda křižovatky v Bělehradu
Zdroj: Reuters/Djordje Kojadinovic

Útoky řidičů

Od začátku protestů utrpělo zranění několik studentů, když do davu najeli motoristé. Naposledy se tak stalo v pátek, kdy do davu demonstrantů, kterých bylo podle odhadu novinářů více než padesát tisíc, vjela autem mladá žena. Z místa ujela, policie ji později zadržela.

Virální videa z incidentu přiměla srbského prezidenta, který aktuálně čelí bezprecedentní vlně hněvu, k žádosti k policii, aby se postarala o bezpečnost demonstrantů. Ministr vnitra Ivica Dačić následně potvrdil, že policie se postará o ochranu účastníků blokády.

Do Bělehradu již v neděli přijely desítky farmářů s úmyslem ochránit studenty svými traktory, zaparkovanými kolem místa konání akce. K zablokování dopravy hodlaly přispět také motorkářské kluby.

Neštěstí v Novém Sadu se stalo zlomovým okamžikem pro protesty, které odrážejí širší nespokojenost lidí v Srbsku se stále autokratičtější vládou populistického prezidenta Vučiće. Ten sice formálně usiluje o zakotvení Srbska v Evropské unii, ale čelí kritice za omezování demokratických svobod v zemi, napsala agentura AP.

Vučevičovu demisi ještě musí potvrdit srbský parlament, který má třicet dní na to, aby zvolil novou vládu, anebo vypsal předčasné volby, dodala agentura.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řada zemí odsoudila chování izraelského ministra k aktivistům z flotily

Několik zemí ve středu odsoudilo izraelské zacházení s aktivisty z mezinárodní flotily, která směřovala do Pásma Gazy s humanitární pomocí a kterou izraelská armáda tento týden zastavila v mezinárodních vodách. Španělsko, Francie, Británie, Irsko, Nizozemsko, Německo, Belgie, Kanada a Itálie v samostatných prohlášeních označily izraelské počínání za nepřijatelné, ohavné či nelidské, píše agentura AFP. Reagují tak na video, které zachycuje desítky spoutaných aktivistů klečících na zemi, a to pod dohledem maskovaných příslušníků izraelských bezpečnostních složek a za přítomnosti ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira.
19:22Aktualizovánopřed 27 mminutami

Nepřipustíme žádné další obchodní sankce proti Izraeli, řekl Macinka po jednání se Sa’arem

Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar ve středu v Praze jednal s českým šéfem diplomacie Petrem Macinkou (Motoristé). Probírali mimo jiné prohloubení ekonomické spolupráce i aktuální krize na Blízkém východě a jejich dopad na Evropskou unii. Macinka po jednání sdělil, že chce, aby bylo jasné, že Česko patří mezi přátele Izraele. V té souvislosti mimo jiné uvedl, že tuzemsko nepřipustí žádné další obchodní sankce proti Izraeli, i kdyby mělo být jediným státem EU, který by je blokoval.
11:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Polsko a Maďarsko mohou spolupracovat na energetické bezpečnosti, řekli premiéři

Maďarsko a Polsko jsou připraveny posílit spolupráci v otázkách energetické bezpečnosti, pro níž je klíčová stabilita dodávek narušená konflikty na Ukrajině a Blízkém východě, shodli se ve středu premiéři Polska a Maďarska Donald Tusk a Péter Magyar během druhého dne Magyarovy návštěvy Polska. Obě země budou dle Tuska postupovat jednotně v Evropské unii. Podle Magyara by měla větší roli hrát spolupráce středoevropských zemí ve visegrádské skupině zahrnující i Česko a Slovensko, která by se prý mohla rozšířit o další státy.
13:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Estonský svaz umělců přišel podvodem o 700 tisíc eur, zvažuje prodej majetku

Podvodníci, kteří se vydávali za důvěryhodné volající a jednali prostřednictvím hlavní účetní, připravili Estonský svaz umělců přibližně o 700 tisíc eur (přibližně sedmnáct milionů korun).
před 3 hhodinami

Europarlament přijal rezoluci o stavu právního státu na Slovensku

Evropský parlament (EP) přijal rezoluci o stavu právního státu a podezření na zneužívání fondů EU na Slovensku. Evropský parlament skrze ni přímo vyzývá Evropskou komisi (EK), aby všemi možnými prostředky posoudila narušování hodnot EU na Slovensku a ochránila peníze evropských daňových poplatníků. Pro přijetí usnesení, které není závazné, hlasovalo 347 europoslanců, 165 bylo proti a 25 se zdrželo. Nejsilnější opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) uvedlo, že zmrazení evropských fondů nikdy nebylo reálnější. Vyjádření tamního úřadu vlády a ministerstva spravedlnosti ČTK zjišťuje.
13:12Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusko má pět scénářů rozšíření války, prohlásil Zelenskyj

Rusko podle ukrajinské rozvědky plánuje nové ofenzivy na Kyjev přes Černihivskou oblast, která na severu Ukrajiny hraničí s Ruskem a Běloruskem, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po středeční poradě s veliteli ozbrojených sil. Naznačil, že pro nové operace by Moskva podle zpravodajců potřebovala posílit svou armádu o dalších sto tisíc vojáků.
před 3 hhodinami

Airbus rozšíří závod v Seville pro přestavbu civilních letadel na vojenská

Společnost Airbus otevře do konce roku 2027 ve španělské Seville centrum pro přestavbu civilních letadel na tankovací stroje A330 MRTT. Firma tím reaguje na rostoucí globální poptávku po vojenských letounech v souvislosti se zvyšujícími se investicemi do obrany.
před 4 hhodinami

Trump prolomil tabu. Řešit zbraně pro Tchaj-wan s Čínou zakázal Reagan

Americký prezident Donald Trump diskusemi s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem o zbraních pro Tchaj-wan překročil „červenou linii“ danou zárukami z osmdesátých let. Podle řady expertů využije Peking nejistoty kolem Trumpovy ochoty dodržet závazky k zesílení tlaku na ostrov. USA jsou už skoro padesát let ze zákona povinny dodávat Tchaj-peji zbraně k obraně. Trump teď naznačil, že nejnovější balíček použil jako páku při vyjednávání v Pekingu, což znejistilo i další spojence USA v regionu v čele s Japonskem.
před 5 hhodinami
Načítání...