Srbové protestují proti „mafiánskému režimu“. Prezident kritiku odmítá

4 minuty
Horizont ČT24: Srbský prezident Aleksandar Vučić čelí kritice
Zdroj: ČT24

Srbský prezident Aleksandar Vučić odmítá tlak z ulic po pokračujících protestech. Demonstranti požadují systémové změny, které by bojovaly proti korupci. Prezidenta a jemu blízkou vládu viní mimo jiné také z havárie v Novém Sadu, kde při pádu střechy zemřelo patnáct lidí. Hlava státu si kritiku veřejnosti nepřipouští a z destabilizace viní cizí mocnosti.

Velké protesty v ulicích Bělehradu i dalších srbských měst vřou už déle než měsíc. Lidé volají po systémových změnách v zemi, která je podle nich protkaná korupcí a klientelismem.

Prezident Aleksandar Vučić a jeho vládnoucí strana mají navíc podle části obyvatel krev na rukou – právě korupce a klientelismus podle nich v konečném důsledky mohly za tragédii z prvního listopadu, kdy ve městě Novi Sad zemřelo patnáct lidí po pádu nádražní střechy.

V reakci na požadavky opozice, studentů i aktivistů, kteří po incidentu bez ustání demonstrují za spravedlivé vyřešení případu, prezident slíbil, že ve čtvrtek zveřejní kompletní dokumentaci týkající se rekonstrukce nádraží. V souvislosti s tragédií již rezignovali dva ministři a šéfka státní firmy, která v Srbsku spravuje železniční infrastrukturu.

Demonstrace teď pohánějí kromě studentů také právníci, kteří vstoupili do plošné stávky s výjimkou jen nejzávažnějších případů. „Jsme právní profesionálové, kteří jsou základem této země, a jsme zastánci konceptu právního státu, který byl v Srbsku narušen, což nakonec vedlo ke zhroucení stavby na hlavy lidí,“ hlásal na jedné z demonstrací stávkující profesor práv Miloš Zdravković.

Protesty provází i násilí

Dílčí protesty jsou každodenní, několikatisícové účasti však dosáhnou nejvýše jednou za týden. V poslední době často končily násilím. V některých případech je rozháněla policie, v jiných provládní příznivci. Na internetu koluje například video, na kterém protestující studenty v hlavním městě napadl neznámý muž sympatizující s vládou. Na konci listopadu se potyčky přelily i do tamního parlamentu.

„Jejich strach je evidentní, protože se jedná o mafiánský režim, který upřednostňuje loajalitu. To znamená, že vyžaduje spíše věrnost, než znalosti, čest, upřímnost a další tradiční hodnoty,“ míní jeden z protestujících Petar Bosković.

Vučić širší odpovědnost odmítá a tvrdí, že na protestech mají podíl zahraniční aktéři s cílem ponížit Srbsko. Prohlásil také, že nehodlá prchnout ze země tak, jako to udělal jeho syrský protějšek Bašár Asad, který se po pádu režimu uchýlil do Moskvy. „Nebudeme nikomu sloužit. Dokonce i oni si myslí, že jsem jako (Bašár) Asad a že někam uteču, ale ne. Jsem naživu, žiji celý svůj život zde v Srbsku, vděčný svému Srbsku. Zůstanu tady,“ prohlásil ve videu.

Lidem se nelíbí ani plán otevření obřího lithiového dolu

Kritice veřejnosti čelí Vučić i kvůli plánu otevřít na západě země největší důl na lithium v Evropě. V létě proti němu masově protestovali lidé po celém Srbsku. Vláda tvrdí, že zajistí dodržování veškerých ekologických standardů těžby, což kritici projektu s ohledem na dosavadní těžební praxi v zemi zpochybňují. Nemá přitom jít jen o lithium, které je klíčové pro výrobu baterií, ale také o další doly. Srbsko je totiž velmi bohaté na rudy, minerály i vzácné kovy.

Protestující Srbové minulý týden rozšířili své akce i o dopravní blokády, studentstvo bránilo přístupu na některé fakulty. Vučić vyzval k ukončení těchto blokád s tím, že podle něj ukazují jen slabost a pohrdání vlastními spoluobčany.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Thajská policie obvinila 17 lidí kvůli pádu výškové budovy při zemětřesení

V souvislosti se zřícením výškové budovy v Bangkoku během březnového zemětřesení thajská policie obvinila stavebního magnáta a dalších šestnáct lidí. Informuje o tom agentura AP. Neštěstí si vyžádalo 92 mrtvých.
před 9 mminutami

Rusko, Ukrajina a Turecko jednají v Istanbulu

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Jednání předcházely dopolední rozhovory zástupců Ukrajiny, Spojených států a Turecka. Ukrajinskou delegaci vede ministr obrany Rustem Umerov, tu ruskou poradce Kremlu Vladimir Medinskij. Ještě před ranním jednáním se vysocí představitelé napadené země setkali se západními partnery.
09:54Aktualizovánopřed 15 mminutami

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 16 mminutami

Izraelské údery na severu Gazy zabily podle úřadů nejméně padesát lidí

Nejméně padesát lidí zahynulo od půlnoci při izraelských úderech na severu Pásma Gazy, píše agentura AFP s odvoláním na tamní civilní obranu. Pátrací a záchranné akce v sutinách budov pokračují a předpokládá se, že počet obětí ještě vzroste. Izrael v posledních dnech útoky výrazně zintenzivnil. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás a údaje není možné nezávisle ověřit.
před 1 hhodinou

U Ria pluje zelená skvrna, v Sao Paulu zmodral potok

U pobřeží brazilského Ria de Janeiro poblíž pláže Barra da Tijuca se ve čtvrtek objevila masivní tmavá skvrna. Úřady se domnívají, že znečištění vzniklo snížením odlivu a teplotním rozdílem mezi vodami. Jiní experti uvažují, že na vině je neuspořádaný růst měst a nedostatečná hygiena v regionu.
před 1 hhodinou

Exšéfa FBI Comeyho vyšetřují pro podezření z výzvy k atentátu na Trumpa

Americké tajné služby vyšetřují bývalého šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, informují média. Ten podle ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové v nyní už smazaném příspěvku na sociálních sítích vyzval k atentátu na prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Sankce, které srazí Putina na kolena, jsou v nedohlednu, říká historik

Je složité si představit scénář, který by umožnil Ukrajincům vyhnat Rusy ze všech či většiny okupovaných území, míní britský historik, spisovatel a profesor na University College London Mark Galeotti. Podle něj se zároveň nebude jednat o evropské vojáky, kteří v případě příměří Ukrajinu zabezpečí. Na přednášce na Ústavu mezinárodních vztahů v Praze hovořil i o tom, že sankce proti Rusku nedokáží srazit tamní ekonomiku v rámci několika měsíců a je potřeba je obnovovat.
před 2 hhodinami

Ukrajina ztratila další stíhačku F-16

Ukrajina v noci na pátek přišla o víceúčelovou stíhačku F-16, přičemž pilot se před zřícením stroje úspěšně katapultoval. Příčinou incidentu byla blíže nespecifikovaná výjimečná situace na palubě letounu, který byl nasazen k odražení ruského útoku, uvedlo na platformě Telegram ukrajinské letectvo.
před 3 hhodinami
Načítání...