Srbská opozice bojuje proti korupci. I pěstmi v parlamentu

4 minuty
Horizont ČT24: Pěstní souboje v srbském parlamentu
Zdroj: ČT24

V Srbsku v noci na čtvrtek pokračovaly střety opozičních a provládních demonstrantů v Bělehradě. Pěstní souboje před několika dny zažil i tamní parlament. Nevoli obyvatel vyvolalo neštěstí ve městě Novi Sad na začátku měsíce. Po zřícení střechy nádraží zemřelo patnáct lidí. Opozice kritizuje vládu, že korupce a nepotismus ve státní sféře ohrožují výstavbu i bezpečnost obyvatel.

Srbský scénář posledních týdnů – opozice svolá demonstraci proti laxnímu přístupu vlády ohledně neštěstí v Novi Sadu. Krátce na to ji za použití násilí rozežene protistrana. Často policie, v některých případech i příznivci kabinetu včetně fotbalových ultras v civilním oblečení. „Některé z nás mlátili. Zavolali jsme policii, ale ta přijela až po půl hodině,“ postěžovala si jedna z opozičních poslankyň.

Na začátku týdne emoce naplno propukly i uvnitř srbského parlamentu. Opoziční zákonodárci vystoupili s plakáty s textem „Máte na rukou krev“ namířenými proti vládní koalici v čele se Srbskou pokrokovou stranou bývalého premiéra a současného prezidenta Aleksandara Vučiče. To si jemu věrní nenechali líbit a rozpoutali v parlamentu rvačku.

Opozice požadovala debatu o odpovědnosti za pád přístřešku nádraží na severu země, při kterém na začátku listopadu zemřelo patnáct lidí včetně šestileté dívky. Další dvě osoby utrpěly zranění, kvůli nimž jim museli lékaři amputovat končetiny. Vláda chtěla místo toho jednat o rozpočtu, který později za absence opozičních kolegů přesto schválila.

5 minut
Analytik Čermák o vládní korupci v Srbsku
Zdroj: ČT24

„U příčin této tragédie musíme rozlišovat mezi bezprostřední technickou příčinou a systémovými problémy. Zřícení střechy podle všeho zavinila nedbalost, spadla kvůli kombinaci koroze konstrukce a jejího přetížení. Ale zároveň srbským státem prorůstá korupce, klientelismus, nepotismus. To jsou faktory, které mohly přispět k tomu, jak tragédie vyústila,“ poznamenal ve vysílání ČT24 analytik Petr Čermák.

Upozornil také na podobu korupce v Srbsku. „Je odlišná od toho, co je nám povědomé z Česka. Nejedná se o jednotlivé kauzy, je to spíše systémový problém. Vládnoucí politická strana je napojená na ekonomické struktury a média. Tato struktura ve výsledku kontroluje veřejné zakázky, velkou část ekonomiky a teoreticky i srbskou společnost,“ popisuje expert.

Veřejnost volá po transparentnosti

Srbská policie brzy po zhroucení přístřešku zadržela jedenáct lidí, mezi nimi i Gorana Vesiče – nyní bývalého ministra dopravy, který na post rezignoval po tragédii. Teď byl ale propuštěn a je stíhán na svobodě, protože podle soudu prozatím neexistuje důvodné podezření, že se dopustil obecného ohrožení.

„Každé veřejné zařízení, které tato vláda za posledních dvanáct let vybudovala, bylo za trojnásobek až desetinásobek tržní ceny a nebylo předmětem veřejné soutěže. Smlouvy jsou převážně tajné a byly uzavřeny s různými subdodavateli napojenými na režim,“ řekl viceprezident opoziční strany SSP Borko Stefanovič.

Neštěstí na nádraží vyvolalo širší nespokojenost se srbskou autoritářskou vládou. Veřejnost stále hlasitěji volá po transparentnosti, zatímco v zemi se uskutečňují velké projekty často s čínskými státními firmami. Ohledně plynu je země zcela závislá na Rusku.

„A proto jsme začali nejen vyjednávat, ale i nakupovat plyn z Ázerbájdžánu. O tom jsem nedávno diskutoval s (tamním prezidentem) Ilhamem Alijevem. Stále však kupujeme velké množství plynu z Ruska,“ prohlásil prezident Aleksandar Vučič.

Srbsko je od roku 2012 přistupujícím členem EU, přesto se jeho zahraniční politika s většinou Unie rozchází – podobně jako Maďarsko nebo Slovensko. Slovenský premiér Robert Fico se s Vučičem sejdou v Moskvě na přehlídce ke Dni vítězství – jako jediní evropští politici už na květnové ruské demonstraci síly potvrdili účast.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, reaguje Kyjev na návrh Putina

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X následně napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59Aktualizovánopřed 6 mminutami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran. Podle agentury AFP to řekl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí před dalším nepřímým jednáním o íránském jaderném programu se Spojenými státy. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl.
před 32 mminutami

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 4 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 6 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 16 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...