Srbská opozice bojuje proti korupci. I pěstmi v parlamentu

Horizont ČT24: Pěstní souboje v srbském parlamentu (zdroj: ČT24)

V Srbsku v noci na čtvrtek pokračovaly střety opozičních a provládních demonstrantů v Bělehradě. Pěstní souboje před několika dny zažil i tamní parlament. Nevoli obyvatel vyvolalo neštěstí ve městě Novi Sad na začátku měsíce. Po zřícení střechy nádraží zemřelo patnáct lidí. Opozice kritizuje vládu, že korupce a nepotismus ve státní sféře ohrožují výstavbu i bezpečnost obyvatel.

Srbský scénář posledních týdnů – opozice svolá demonstraci proti laxnímu přístupu vlády ohledně neštěstí v Novi Sadu. Krátce na to ji za použití násilí rozežene protistrana. Často policie, v některých případech i příznivci kabinetu včetně fotbalových ultras v civilním oblečení. „Některé z nás mlátili. Zavolali jsme policii, ale ta přijela až po půl hodině,“ postěžovala si jedna z opozičních poslankyň.

Na začátku týdne emoce naplno propukly i uvnitř srbského parlamentu. Opoziční zákonodárci vystoupili s plakáty s textem „Máte na rukou krev“ namířenými proti vládní koalici v čele se Srbskou pokrokovou stranou bývalého premiéra a současného prezidenta Aleksandara Vučiče. To si jemu věrní nenechali líbit a rozpoutali v parlamentu rvačku.

Opozice požadovala debatu o odpovědnosti za pád přístřešku nádraží na severu země, při kterém na začátku listopadu zemřelo patnáct lidí včetně šestileté dívky. Další dvě osoby utrpěly zranění, kvůli nimž jim museli lékaři amputovat končetiny. Vláda chtěla místo toho jednat o rozpočtu, který později za absence opozičních kolegů přesto schválila.

Analytik Čermák o vládní korupci v Srbsku (zdroj: ČT24)

„U příčin této tragédie musíme rozlišovat mezi bezprostřední technickou příčinou a systémovými problémy. Zřícení střechy podle všeho zavinila nedbalost, spadla kvůli kombinaci koroze konstrukce a jejího přetížení. Ale zároveň srbským státem prorůstá korupce, klientelismus, nepotismus. To jsou faktory, které mohly přispět k tomu, jak tragédie vyústila,“ poznamenal ve vysílání ČT24 analytik Petr Čermák.

Upozornil také na podobu korupce v Srbsku. „Je odlišná od toho, co je nám povědomé z Česka. Nejedná se o jednotlivé kauzy, je to spíše systémový problém. Vládnoucí politická strana je napojená na ekonomické struktury a média. Tato struktura ve výsledku kontroluje veřejné zakázky, velkou část ekonomiky a teoreticky i srbskou společnost,“ popisuje expert.

Veřejnost volá po transparentnosti

Srbská policie brzy po zhroucení přístřešku zadržela jedenáct lidí, mezi nimi i Gorana Vesiče – nyní bývalého ministra dopravy, který na post rezignoval po tragédii. Teď byl ale propuštěn a je stíhán na svobodě, protože podle soudu prozatím neexistuje důvodné podezření, že se dopustil obecného ohrožení.

„Každé veřejné zařízení, které tato vláda za posledních dvanáct let vybudovala, bylo za trojnásobek až desetinásobek tržní ceny a nebylo předmětem veřejné soutěže. Smlouvy jsou převážně tajné a byly uzavřeny s různými subdodavateli napojenými na režim,“ řekl viceprezident opoziční strany SSP Borko Stefanovič.

Neštěstí na nádraží vyvolalo širší nespokojenost se srbskou autoritářskou vládou. Veřejnost stále hlasitěji volá po transparentnosti, zatímco v zemi se uskutečňují velké projekty často s čínskými státními firmami. Ohledně plynu je země zcela závislá na Rusku.

„A proto jsme začali nejen vyjednávat, ale i nakupovat plyn z Ázerbájdžánu. O tom jsem nedávno diskutoval s (tamním prezidentem) Ilhamem Alijevem. Stále však kupujeme velké množství plynu z Ruska,“ prohlásil prezident Aleksandar Vučič.

Srbsko je od roku 2012 přistupujícím členem EU, přesto se jeho zahraniční politika s většinou Unie rozchází – podobně jako Maďarsko nebo Slovensko. Slovenský premiér Robert Fico se s Vučičem sejdou v Moskvě na přehlídce ke Dni vítězství – jako jediní evropští politici už na květnové ruské demonstraci síly potvrdili účast.