Gruzie po „kaskádě urážek“ pozastaví přístupová jednání s EU

Gruzínská vládní strana oznámila, že země do roku 2028 pozastaví přístupová jednání s Evropskou unií. Zároveň odmítne všechny granty z rozpočtu EU. Gruzínský sen se tak rozhodl vzhledem ke „kaskádám urážek“ ze strany sedmadvacítky, píše agentura Reuters. Kavkazská země se dlouhodobě ucházela o připojení k EU, vztahy Bruselu a Tbilisi ale v poslední době ochladly. Unie už přístupový proces pozastavila kvůli novému zákonu o zahraničním vlivu, jenž se podle kritiků inspiroval v Rusku.

Gruzie má vstup do EU jako svůj cíl zakotvený v ústavě a podle průzkumů veřejného mínění ho podporuje zhruba osmdesát procent tamní populace. Premiér Irakli Kobachidze ale ve čtvrtek uvedl, že země sice bude pokračovat ve snahách připojit se k Unii, avšak „otázku otevření jednání s EU nezařadí na pořad dne do roku 2028“.

„Budeme pokračovat v naší cestě k EU, nicméně nedopustíme, aby nás někdo neustále vydíral a manipuloval námi,“ zdůraznil Kobachidze. Podle agentury AP dodal, že „jistým evropským politikům a byrokratům, kteří naprosto postrádají evropské hodnoty, je třeba jasně ukázat, že musejí s Gruzií mluvit důstojně a nejednat s ní prostřednictvím vydírání a urážek“.

V reakci na premiérovo oznámení přišly v Tbilisi tisíce stoupenců členství Gruzie v EU před sídlo parlamentu, ale i sídlo vedení Gruzínského snu a prezidentskou kancelář. Podle portálu civil.ge se shromáždění konají i v jiných městech, například v Batumi.

Proevropská prezidentka Salome Zurabišviliová, jejíž role je hlavně ceremoniální, řekla, že „vládnoucí strana vyhlásila válku svým vlastním lidem, své minulosti a budoucnosti“. Politička příští měsíc v úřadu skončí, Gruzínský sen na prezidentský post nominoval kritika Západu Michaila Kavelašviliho, bývalého profesionálního fotbalistu.

Ruský vzor

Gruzie se stala kandidátským státem EU loni v prosinci, její vztahy s Bruselem se však letos výrazně zhoršily. Podle kritiků vládnoucí Gruzínský sen prosazuje normy inspirované Ruskem, kde režim zavedl řadu represivních opatření.

Brusel kvůli spornému zákonu o zahraničním vlivu dokonce pozastavil přístupový proces. Legislativa médiím a nevládním organizacím ukládá povinnost registrovat se jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“, pokud získávají více než pětinu rozpočtu ze zahraničí.

V červenci sedmadvacítka zmrazila vojenskou pomoc zemi v objemu 30 milionů eur (758 milionu korun). Unijní velvyslanec v Tbilisi navíc varoval, že v důsledku zhoršení vztahů bude Brusel postupně snižovat i další pomoc.

Agentura Reuters píše, že Brusel se k čtvrtečnímu Kobachidzeho oznámení zatím nevyjádřil, nejmenovaný unijní činitel ale míní, že dopad kroku je obrovský a že vláda v Tbilisi dělá to, čeho se EU obávala a co doufala, že neučiní.

Západní státy upozorňují na velké nesrovnalosti, jež provázely říjnové parlamentní volby, ve kterých Gruzínský sen získal téměř 54 procent hlasů. Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě upozornili, že se objevily případy kupování hlasů či zastrašování a že hlasování se konalo v napjaté a nenávistné atmosféře. Hlášeny byly také případy rvaček u volebních místností nebo vícečetného hlasování.

Výzva k opakování voleb

Evropský parlament navíc přijal usnesení, ve kterém uvedl, že hlasování nebylo svobodné a spravedlivé a bylo dalším projevem propadu demokracie v zemi, „za který je plně odpovědný Gruzínský sen“.

Europoslanci současně vyzvali Tbilisi, aby se během roku volby konaly znovu, ale uspořádaly je nezávislé úřady a aby byly pod důkladným mezinárodním dohledem. Volají také po tom, aby sedmadvacítka uvalila sankce na gruzínskou vládu a omezila s ní kontakty.

Gruzínská prezidentka tvrdí, že kavkazská země se ve volbách stala obětí ruského tlaku, jehož cílem je zmařit plány Gruzie právě na vstup do EU. Vláda podle ní „pracovala ruku v ruce s Ruskem“ a pravděpodobně získala pomoc ruských tajných služeb.

Moskva vměšování do záležitostí Gruzie odmítá. Mluvčí ruského vládce Dmitrij Peskov naopak po letošních volbách prohlásil, že kavkazskou republiku se snaží destabilizovat „množství sil z evropských zemí“.

Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní stát. O členství v EU požádala v roce 2022, krátce po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Země po válce v roce 2008 přišla v boji s jihoosetskými separatisty podporovanými Rusy o pětinu území. Moskva tehdy uznala provincie Abcházii a Jižní Osetii za samostatné republiky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

SledujteVe Vatikánu se koná pohřeb papeže Františka

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu začal pohřeb papeže Františka, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Příčinou smrti hlavy katolické církve byla mozková mrtvice. Rozloučení s papežem Františkem se účastní celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko na pohřbu zastupuje premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 4 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků v Bílém domě, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní. Do italské metropole přicestovali oba státníci na pohřeb papeže Františka. Trump po příletu na své sociální síti Truth Social napsal, že Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily.
07:24Aktualizovánopřed 9 mminutami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 1 hhodinou

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociání síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Soudkyně už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování soudního řízení. Žena čelí obvinění z maření imigračního řízení a skrývání osoby s cílem zabránit jejímu zatčení.
před 1 hhodinou

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 12 hhodinami
Načítání...