Ruští oligarchové nepřicházejí jen o jachty. Chybí jim západní trh

Nahrávám video

Ruským oligarchům přibývají potíže. Západním zemím se daří efektivněji zabavovat a mrazit jejich majetek, i když ho řada z nich ukrývá mimo dosah amerických nebo unijních úřadů. Sankce se projevují i v příjmech ruských průmyslových impérií, přestože Moskva tvrdí, že odbytiště podniky najdou na asijském trhu. Tamní zákazníci ale žádají slevy.

Nejslavnějšího ruského oligarchu znal svět jako majitele fotbalové Chelsea. Klub musel Roman Abramovič prodat a ze čtyř a čtvrt miliardy liber nedostane po dohodě s britskou vládou ani penny.

Na americkém sankčním seznamu zatím chybí, tamní úřady mu přesto chtějí zabavit dvě letadla, protože je bez licence vyvezl do vlasti. „Tito bohatí ruští oligarchové pomohli vytvořit prostředí, které Rusku umožnilo vést jeho smrtící válku na Ukrajině,“ uvedl náměstek ředitele FBI Michael J. Driscoll. Jeho výrok je ale spíš symbolický, Spojené státy na Abramovičovy stroje nedosáhnou.

Stejně jako na jachtu dalšího miliardáře, Andreje Melničenka. Aby unikl konfiskaci, zakotvil své luxusní plavidlo ve Spojených arabských emirátech. Do amerických vod naopak zamíří 106 metrů dlouhá Amadea patřící Sulejmanu Kerimovovi. FBI ji vystopovala na Fidži.

Ruské zboží chce asijský trh se slevou

Hned zkraje března zabavila Itálie jachtu miliardáři Alexeji Mordašovovi. Sankce teď čím dál citelněji dopadají i na jeho podnikání. Jeden z vůbec nejbohatších Rusů ovládá ocelářský gigant Severstal. Kvůli novým postihům přišel třeba o IT podporu, během dvaceti minut. „Ocitli jsme se odříznuti od klíčových dodavatelů,“ uvedl Mordašov. 

Výrazně horší je ale pro podnik ztráta západního trhu. Zákazníci z Asie sice kupovat chtějí, ale se čtyřicetiprocentní slevou. Před válkou výnosný byznys se přestává vyplácet. Podle investora Billa Browdera, který v devadesátých letech podnikal v Rusku, musí být Západ co nejtvrdší. Jinak Kreml nezastaví. „Svět si konečně uvědomil, že oligarchové jsou strážci Putinova jmění. Oni ale nejsou naivní,“ uvedl výkonný ředitel Hermitage Capital Management.

Podle známého kritika ruského prezidenta Vladimira Putina by měly vlády postihovat i spolupracovníky oligarchů. Brusel s tím teď hodlá začít. „Míříme jak na ty, kteří z porušování unijních omezení profitují, tak na ty, kteří je umožňují,“ řekl eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Poslední balík unijních sankcí se dotkl i šéfa společnosti Yandex Arkadije Volože. Internetový vyhledavač, kterému se přezdívá 'ruský google', podle Unie pomáhá Kremlu šířit jeho propagandu. „Správní rada pokračuje ve své běžné práci. Yandex má silný a široký manažerský tým, který má všechny předpoklady společnost dostat na novou úroveň,“ uvedla firma.

Volož krok označil za chybný. Sankce kritizuje řada dalších oligarchů, nejméně dvacet z nich chce ty evropské napadnout u soudu. Je mezi nimi i Abramovič.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Podstata transatlantického vztahu se mění, řekl Pavel na Globsecu

Prezident Petr Pavel při čtvrtečním zahájení konference Globsec zmínil tři úzce propojená témata. Silnější evropský pilíř v rámci NATO, bližší spolupráci NATO a EU a strategický význam podpory Ukrajiny v probíhajícím konfliktu s Ruskem. Ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) na fóru varoval, že Unie kvůli regulacím ztrácí konkurenceschopnost. Řešením podle něho však není federalizace. Náčelník generálního štábu Karel Řehka řekl, že v případě nedodržení aliančních závazků nebude Česko spolehlivým partnerem.
03:05Aktualizovánopřed 20 mminutami

Ebola se v Kongu šíří stovky kilometrů od dosavadního ohniska

V provincii Jižní Kivu na východě Konga byl potvrzen případ eboly, nemoc se tak objevila stovky kilometrů od dosavadního epicentra nákazy. Uvedla to ve čtvrtek povstalecká aliance, která oblast kontroluje, informovala agentura Reuters. Případ podle ní vyvolává obavy z dalšího šíření epidemie.
14:30Aktualizovánopřed 43 mminutami

Soud uznal Airbus a Air France vinnými kvůli havárii v roce 2009

Pařížský odvolací soud uznal výrobce letadel Airbus a aerolinky Air France vinnými z úmrtí 228 cestujících a členů posádky při havárii letu 447 na cestě z Ria de Janeiro do Paříže v roce 2009. Podle soudu jsou společnosti zodpovědné za nejtragičtější leteckou nehodu v historii Francie. Oběma společnostem uložil nejvyšší pokutu za zabití z nedbalosti ve výši 225 tisíc eur (5,5 milionu korun). Francouzští právníci očekávají odvolání k nejvyššímu soudu země, uvádí agentura Reuters.
14:09Aktualizovánopřed 50 mminutami

Španělsko prošlo nejhorší sezonou lesních požárů od roku 1995. Roli sehrálo i žhářství

Španělsko zažilo loni nejhorší sezonu lesních požárů od roku 1995. Oheň zničil 354 793 hektarů lesní půdy. Dokument Anatomie požáru se zaměřuje na požár u obce Molezuelas de la Carballeda v provincii Zamora, který byl loni v létě jedním z nejničivějších.
před 51 mminutami

Rusko odklání ukrajinské drony do Pobaltí, zní z Litvy

Litevský ministr zahraničí Kestutis Budrys tvrdí, že Rusko záměrně přesměrovává ukrajinské drony do pobaltského vzdušného prostoru pomocí elektronického rušení. Incidentů s bezpilotními prostředky v poslední době přibývá, Kyjev se za ně omluvil, ale rovněž tvrdí, že drony odklání Moskva. Nejnovější narušení vzdušného prostoru ohlásilo ve čtvrtek Lotyšsko. Varšava vyzvala Kyjev, aby byl při využívání dronů přesnější.
10:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Bili nás a kopali,“ stěžují si aktivisté z flotily na chování izraelských sil

Izraelem zadržení aktivisté z flotily, která mířila s humanitární pomocí do Gazy, si stěžují na násilí, sexuální ponižování i zranění způsobená bezpečnostními silami. Píše to agentura ANSA s odkazem na izraelskou nevládní organizaci Adalah. Násilné počínání vojáků popsali podle televize Sky TG24 i italský novinář a italský poslanec, kteří už se vrátili domů. Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski chce zakázat vstup do země izraelskému ministrovi Itamaru Ben Gvirovi.
10:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

USA se bránily návratu lékaře s ebolou, píší média

Bílý dům se bránil tomu, aby se americký lékař, který se při práci v Kongu nakazil ebolou, vrátil do Spojených států. Uvedl to list The Washington Post s odkazem na pět osob obeznámených s reakcí USA na epidemii eboly, které pod podmínkou anonymity sdělily informace o interních jednáních.
před 3 hhodinami

SpaceX míří na burzu a chce výrazně překonat saúdské těžaře

Americká firma SpaceX předložila americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) potřebný dokument pro vstup na burzu. V něm například uvádí, že v budoucnosti chce rozvíjet měsíční ekonomiku, infrastrukturu pro umělou inteligenci na oběžné dráze či osobní a nákladní přepravu na Měsíc a Mars. Firma podle dokumentu v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 4,28 miliardy dolarů (90 miliard korun). Meziročně ztrátu výrazně prohloubila z 528 milionů dolarů. Obrat společnost navýšila meziročně z necelých 4,1 na téměř 4,7 miliardy dolarů.
před 4 hhodinami
Načítání...