Rusové zpomalili útoky u Avdijivky. Postoupili zřejmě u Robotyne, které Ukrajinci osvobodili při protiofenzivě

Ruské operace u Avdijivky v Doněcké oblasti po obsazení tohoto města „dramaticky zpomalily“, píše Institut pro studium války (ISW). Tamní ruská ofenziva si podle něj po stažení ukrajinských jednotek pravděpodobně vyžádá operační pauzu. Rusové naopak útočí u Robotyne v Záporožské oblasti, tedy na území, které Ukrajinci osvobodili během své loňské protiofenzivy, uvádí ukrajinská armáda. Okupanti se také nadále snaží o vytlačení Ukrajinců z předmostí, které si vytvořili na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti.

Mluvčí uskupení ukrajinských sil Tavrija Dmytro Lychovij podle ISW v pondělí informoval, že počet ruských útoků ve směru na Avdijivku se za poslední den výrazně snížil a že ruské síly se v současné době přeskupují a provádějí v obsazeném městě odklízecí operace. Lychovij poznamenal, že rovněž ruské ostřelování a aktivita letectva okupantů se v oblasti výrazně snížila.

Ukrajinští představitelé oznámili, že se ukrajinské síly stáhly na novou obrannou linii, kterou předem připravily a opevnily na „několika úrovních“, píše též ISW.

Jeho analytici dále uvádějí, že ruské síly budou pravděpodobně muset provést operační přestávku, než obnoví významné útočné operace u Avdijivky, nebo budou muset do oblasti převést další posily z jiných sektorů fronty.

Ukrajinci se z Avdijivky stáhli minulý týden. Ukrajinská armáda uvedla, že Rusové při dobývání opevněného postavení Zenit na jižním okraji Avdijivky postříleli zraněné ukrajinské vojáky, ačkoliv předtím souhlasili s jejich zajetím a následnou výměnou. Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec to označil za válečný zločin.

Rusové zřejmě mírně postoupili u Robotyne

Mluvčí ukrajinské armády Lychovij také v pondělí uvedl, že pod těžkou palbou Rusů se ocitly ukrajinské jednotky u obce Robotyne v Záporožské oblasti na jihovýchodě země. Okupanti se tam snaží znovu dobýt toto území, jež Ukrajinci osvobodili během loňské ofenzivy, jejich útoky ale byly podle mluvčího bezvýsledné.

„Nepřítel podnikl deset neúspěšných útoků proti pozicím ukrajinských sil u Robotyne. Situace je proměnlivá, nepřítel vede těžkou palbu,“ uvedl Lychovij. Ukrajinským silám se podle něj podařilo odrazit útoky vedené se značným počtem obrněných vozidel. Rusové ale nyní kromě obrněnců posílají do útoku i malé skupiny vojáků a „aktivně operuje“ i ruské letectvo. „Tyto snahy o ofenzivní akce byly zastaveny, nepřátelské síly byly zničeny na okraji Robotyne,“ uvedl generál Oleksandr Tarnavskyj, který velí tomuto úseku fronty.

ISW píše, že geolokalizovaný záznam zveřejněný v pondělí naznačuje, že ruské síly nedávno postoupily na západní předměstí Robotyne. O mírném postupu ruských sil v Záporožské oblasti píše i server BBC News s odvoláním na informace ze sociálních sítí.

Ruští váleční bloggeři podle ISW tvrdí, že ruské síly postoupily přes kilometr hluboko na západ od Verbove a až dva kilometry hluboko u Robotyne a že ruské síly dosáhly západního a jižního předměstí Robotyne, přičemž podle některých těchto zdrojů už Rusové do obce vstoupili a v jejím centru se bojuje. ISW ale dodává, že tvrzení o bojích v Robotyne nemůže potvrdit.

Objevily se ale zprávy o tom, že u Robotyne ruští vojáci opět postříleli ukrajinské zajatce. Incident se stal už v neděli. Rusové se měli zmocnit tří ukrajinských vojáků v opevněném postavení, kteří chránili přístup ke vsi z jihu. „Nepřítel opět bez ohledu na válečná pravidla a zvyky zajal a zastřelil naše vojáky,“ napsal zpravodajský kanál DeepState, blízký ukrajinské armádě.

Zajištění Robotyne loni v srpnu se považovalo za největší úspěch loňské ukrajinské protiofenzivy. Ruské útoky na této části fronty začaly o víkendu.

Nahrávám video

Boje o ukrajinské předmostí na levém břehu

Rusové útočí rovněž na ukrajinské pozice na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti a snaží se Ukrajince odtamtud vytlačit. Generální štáb ukrajinské armády v neděli uvedl, že jen za tento den zaútočili okupanti na ukrajinské pozice na levém břehu Dněpru čtrnáctkrát.

Z dělostřelectva a minometů byly podle něj zasaženy osady Zolota Balka, Inhulec, Fedorivka, Ivanivka, Tjahynka, Tokarivka, Krynky v Chersonské oblasti a také Očakiv v Mykolajivské oblasti. Poblíž osad Krynky, Tomyna Balka, Inhulets a Ivanivka v Chersonské oblasti Rusové také zahájili útoky z vícenásobných raketových systémů, uvedl štáb.

Ukrajinci si na levém, východním břehu Dněpru, který okupují Rusové, vytvořili malé předmostí loni na podzim.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za útok na vánoční trhy v Magdeburku uložil soud doživotí

Na doživotí poslal v pátek německý soud do vězení saúdskoarabského lékaře, který předloni v prosinci zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku. Jednapadesátiletý Tálib Abdalmuhsin zabil při zběsilé jízdě po magdeburském hlavním náměstí šest lidí a přes 300 dalších zranil. Soud vinu obžalovaného označil za zvlášť těžkou, což v německém právním řádu znemožňuje propuštění odsouzeného na doživotí z vězení po patnácti letech.
10:00Aktualizovánopřed 5 mminutami

Roste počet migrantů mířících přes Libyi. Řecko hodlá držet tvrdý kurz

V centrálním Středomoří v uplynulých dnech zahynulo nejméně 46 lidí při pokusu nelegálně překonat námořní hranice a dostat se ze severní Afriky do Evropy. Jedním z hlavních tranzitních uzlů se stala Libye. Řecko proto v současné době uplatňuje kvůli nárůstu počtu migrantů tvrdý přístup. Podle statistik nicméně míra nelegální migrace na některých sledovaných trasách klesá.
před 1 hhodinou

Ruské úřady hlásí útok ukrajinských dronů, poškodil závod v Tulské oblasti

Gubernátor ruské Tulské oblasti Dmitrij Miljajev tvrdí, že při útoku ukrajinských dronů byl v noci na pátek poškozen průmyslový podnik v Novomoskovsku jižně od Moskvy. Podle tamního ministerstva obrany zneškodnila ruská protivzdušná obrana v noci 660 ukrajinských dronů. Jde o jeden z nejvyšších počtů od začátku konfliktu, připomněla agentura AFP.
před 2 hhodinami

VideoSingapur je „startupovým“ tygrem Asie

Singapur zažívá technologický boom, jeho startupová scéna patří k nejsilnějším v Asii. Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o šest procent – výrazně víc, než se očekávalo. Rekordní investice proudí do umělé inteligence, čipů a technologických firem. Pomáhá tomu politická stabilita státu a silná měna. Líhní start-upů jsou singapurské univerzity, které slouží jako inovační základny s vlastním podnikatelským ekosystémem. Například bývalý průmyslový areál Block 71, kde za patnáct let vyrostlo přes 1600 start-upů, provozuje národní univerzita s podporou státu. Studenti v Singapuru také založili komunitu, která propojuje start-upy s investory a odborníky z praxe. Z podobných komunit mají vyrůst firmy, které mají uspět v globálním technologickém a AI závodě.
před 3 hhodinami

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl

Počet potvrzených obětí dvojice středečních zemětřesení ve Venezuele stoupl zhruba na 235 mrtvých, nejméně 4300 lidí utrpělo zranění, oznámil podle tiskových agentur AP a DPA v noci na pátek SELČ tamní ministr zdravotnictví Carlos Alvarado. Podle AFP je mezi oběťmi také nejméně šest cizinců. Předchozí bilance hovořila o 188 mrtvých, více než 1500 zraněných a stovkách zavalených. Americká armáda oznámila, že na podporu záchranných operací nasadí dvě vojenské lodě, letadla a vrtulníky.
04:25Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Král Karel III. nebude po nákladné rekonstrukci žít v Buckinghamském paláci

Britský král Karel III. nebude ani po dokončení nákladné desetileté rekonstrukce v příštím roce žít v Buckinghamském paláci. Oznámili to ve čtvrtek podle tiskových agentur zástupci panovnické rodiny. Ti také poprvé zveřejnili, kolik král Karel odvedl státu na daních v uplynulých letech. Od nástupu na trůn v roce 2022 britský panovník zaplatil na daních celkem přes 30 milionů liber (845 milionů korun).
před 9 hhodinami

Mamdaniho popularita roste. Část demokratů se obává posunu strany doleva

Popularita newyorského starosty Zohrana Mamdaniho roste. Už teď se řadí mezi nejoblíbenější představitele demokratů, což ukazuje i fakt, že v newyorských demokratických primárkách před volbami do Kongresu zvítězili mimo jiné tři demokratičtí socialisté podporovaní právě Mamdanim. Někteří členové vedení strany se však obávají, že by newyorský starosta a jeho spojenci mohli stranu posunout před listopadovými volbami příliš doleva.
před 11 hhodinami

Ve Venezuele po zemětřesení pomůže i specializovaný český tým

Český tým pro vyhledávání a záchranu osob ze sutin pojede do Venezuely, kterou v noci na čtvrtek zasáhla dvě silná zemětřesení. Jihoamerická země nabídku z Česka přijala ve čtvrtek odpoledne, uvedl Hasičský záchranný sbor ČR (HZS). Další informace chce zveřejnit později. Příslušník HZS Jiří Němčík ve vysílání ČT sdělil, že mise by se mělo zúčastnit 68 osob. Do tří dnů by na základě požadavku Venezuely mohla do země vyrazit také česká zdravotnická jednotka.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...