Rusové postupují v Kurské oblasti, Ukrajině chybí zpravodajské informace

Pozice ukrajinských sil v ruské Kurské oblasti se v posledních dnech prudce zhoršuje, tvrdí ukrajinská i světová média s odkazem na válečné blogery, analytiky i armádní zdroje. Kyjevu výrazně ztěžuje situaci v regionu absence informací od amerických zpravodajských služeb, jejichž sdílení s Ukrajinou administrativa prezidenta Donalda Trumpa zastavila. Zatímco některé zdroje hovoří o hrozícím obklíčení, generální štáb ukrajinské armády tvrdí, že situace je náročná, ale stále pod kontrolou.

Ruské síly zintenzivnily útoky na ukrajinské pozice v Kurské oblasti ve čtvrtek a v pátek, píše ve své poslední situační zprávě z bojiště Institut pro studium války (ISW). Mimo jiné s odkazem na ruské i ukrajinské zdroje uvádí, že Rusové využili neúspěšné ukrajinské rotace k postupu u Sudži – okresního města, které Ukrajinci okupují a které je jejich základnou v regionu – a že se jim podařilo prorazit ukrajinské pozice jižně od města.

V neděli uvedl analytický projekt DeepState, který je považovaný za blízký ukrajinské armádě, že Rusové dobyli zpět obec Lebeděvka. Ruské ministerstvo obrany v neděli večer prohlásilo, že jeho jednotky v ruské Kurské oblasti dobyly tři obce, které ovládali Ukrajinci. Podle ruské státní agentury TASS se jedná o vesnice Malaja Loknja, Čerkasskoje Porečnoje a Kosica.

O postupu Rusů jižně od Sudži píší také další média. Web The Kyiv Independent (KI) s odkazem na nejmenované zdroje v ukrajinské armádě v regionu v pátek uvedl, že Rusové zničili tamní ukrajinskou logistiku, v důsledku čehož jsou ukrajinské jednotky odříznuté od zásob munice a potravin a hrozí jim obklíčení. O hrozícím obklíčení deseti tisíc ukrajinských vojáků psal v pátek i britský list The Telegraph.

Pokus o sabotáž skrze plynovod

Rusové se také pokusili dostat do centra Ukrajinci kontrolované Sudži skrze podzemní plynovod, uvádí vícero zdrojů, ale jak upozorňuje ISW, rozcházejí se informace o výsledku této akce.

Zatímco podle některých ruských blogerů útočí Rusové v centru města, podle jiných Ukrajinci pozice ve městě drží, upozornil v sobotu ISW. V neděli pak KI či web New Voice of Ukraine/Novoje Vremja s odkazem na zdroje z ukrajinské armády informovaly, že Ukrajinci útok odrazili.

Ukrajinští a ruští vojenští blogeři varují, že pozice Kyjeva v regionu je slabší než kdy jindy a že Rusové podporovaní severokorejskými vojáky podnikají „neustálé útoky,“ napsal web stanice CNN. „Je to těžké, ale pracujeme,“ řekl stanici jeden z ukrajinských vojáků. „Korejci stále přicházejí.“

CNN také upozornila na vyjádření ukrajinského vojenského blogera Jurije Butusova, podle něhož mají ruské a severokorejské jednotky v oblasti významnou výhodu, co se týče síly, a „nepřetržitě útočí“.

Kyjev: Situace je pod kontrolou

Ukrajinský armádní generální štáb nicméně v sobotu tvrdil, že situace v Kurské oblasti je náročná, ale pod kontrolou, a že nepřítel zaznamenal velké ztráty. V regionu podle něj pokračují těžké boje.

Štáb také popřel zprávy o tom, že Rusové ve velkém prolomili rusko-ukrajinskou hranici v Sumské oblasti.

ISW s odvoláním na ruské vojenské blogery napsal, že Rusové v severní části Sumské oblasti mírně postupují. Ruské zdroje také podle ISW tvrdí, že Rusové ničí mosty v Kurské oblasti a podél mezinárodní hranice, zřejmě aby zabránili Ukrajincům v případném stažení na Ukrajinu.

Kyjevu chybí zpravodajské informace z Washingtonu

Řada zdrojů poukazuje v souvislosti s děním v Kurské oblasti na to, že jde o projev nedávného rozhodnutí USA odstřihnout Moskvou napadenou Ukrajinu od informací amerických zpravodajských služeb.

Zdroj z ukrajinské vlády podle ISW uvedl, že tento krok Washingtonu ovlivnil nejvíce právě ukrajinské operace v Kurské oblasti a že ukrajinské síly ztratily schopnost detekovat ruská letadla přibližující se k Ukrajině – což ohrožuje schopnost ukrajinských úřadů varovat civilisty a vojáky před ruskými údery.

ISW se odvolává na vyjádření tohoto vládního zdroje pro magazín Time. „Nejen Kursk, na celém ruském území jsou nyní problémy,“ citoval ho Time. Také web Forbes podotkl, že ruský postup v Kurské oblasti nastal poté, co USA přestaly s Kyjevem sdílet zpravodajské informace, a že v důsledku toho hrozí odříznutí hlavní silnice vedoucí do Sudži.

Pokud Spojené státy zastavily přenos zpravodajských informací pro Ukrajinu, případně spojencům, kteří by je mohli Kyjevu poskytnout, není to úplné zastavení veškerých informací, které Ukrajina dostává pro vedení bojové činnosti, řekl bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Poukázal na to, že americké zdroje může částečně nahradit Velká Británie, Francie a případně i Německo.

Nahrávám video
Studio ČT24: Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý k situaci v Kurské oblasti
Zdroj: ČT24

„Vzhledem k tomu, že USA měly informace nejrychleji k dispozici a v největším rozsahu, tak to může vytvořit poměrně velké problémy,“ sdělil Šedivý a přiblížil, že Kyjev bude mít omezené možnosti odhalit, co se odehrává ve větší vzdálenosti od rusko-ukrajinských hranic, kde probíhají pohyby vojsk nebo logistické manévry. „Na operační hloubce mohou Ukrajinci vyřešit spoustu problémů i vlastními prostředky,“ dodal.

Ukrajinci obsadili část ruské Kurské oblasti po překvapivém výpadu z loňského srpna. Cílem akce bylo podle Kyjeva zaměstnat tam část ruských sil a získat lepší pozici pro případné mírové rozhovory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Astronauti mise Artemis II se vrací na Zemi. Kritický bude průlet atmosférou

Mise Artemis II, při které první lidé od sedmdesátých let minulého století obletěli Měsíc, v noci na sobotu ukončí svou více než milion kilometrů dlouhou cestu. Čtveřice astronautů v kosmické lodi Orion proletí atmosférou a potom by měla bezpečně dopadnout do Tichého oceánu nedaleko západoamerického San Diega.
před 5 mminutami

Buckinghamský palác vystavuje oblečení královny Alžběty II.

Královská galerie Buckinghamského paláce v pátek zahájila výstavu zachycující život zesnulé královny Alžběty II. prostřednictvím jejího stylu a oblečení. Mezi přibližně tři sta kusy vystavených předmětů jsou Alžbětiny šaty, doplňky či návrhy oblečení, nechybí ani pláštěnka, kterou se chránila před proslulým britským proměnlivým počasím, píše agentura AP. Británie se tak připravuje na oslavy stého výročí narození bývalé královny, které připadá na 21. dubna.
před 15 mminutami

Rada EU schválila český plán na využití fondu SAFE pro vojenské účely

Rada EU, která zastupuje členské státy, oznámila, že schválila český plán na využití prostředků z evropského finančního nástroje SAFE, který byl zřízen loni a umožňuje půjčky na vojenské vybavení. Česká republika může využít částku 2,06 miliardy eur (50,3 miliardy korun). Česká strana dokument ještě v lednu upravovala, proto se schvalování protáhlo.
12:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Není jisté, zda mírová jednání USA a Íránu proběhnou, píší média

Nejistota stále panuje kolem na pátek či sobotu plánovaných mírových jednání mezi Spojenými státy a Íránem v pákistánském Islámábádu, píše stanice BBC. Teherán totiž dal už ve čtvrtek najevo, že účast íránských zástupců závisí na dodržování příměří ve všech oblastech Blízkého východu, včetně Libanonu. To však Izrael porušuje svými nepřestávajícími údery na cíle proíránského libanonského hnutí Hizballáh.
před 1 hhodinou

Aplikaci Telegram v Rusku téměř úplně zablokovaly tamní úřady

Ruské úřady v pátek téměř úplně zablokovaly komunikační platformu Telegram. Úroveň anomálií, svědčící o blokování telegramu, k ránu dosáhla 95 procent, informoval server Agentstvo. Ruské úřady podle portálu nyní blokují Telegram dokonce přísněji než západní aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp nebo Signal.
před 2 hhodinami

Ukrajina tvrdí, že zasáhla vlajkovou loď ruské Černomořské floty

Ukrajina pokračuje v útocích na plavidla ruského Černomořského loďstva. Tento týden uvedla, že zasáhla fregatu Admiral Makarov, která je jeho vlajkovou lodí. Kyjev dále tvrdí, že se mu podařilo vyřadit z provozu poslední železniční trajekt, který skrz Kerčský průliv zásoboval ruské síly na okupovaném Krymu.
před 2 hhodinami

Ukrajina hlásí dva mrtvé po ruských úderech

Ruské útoky v noci na pátek v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti zabily dva lidi, hlásí šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža. V jihoukrajinském Chersonu je podle úřadů po útoku zraněná seniorka, o dvou raněných v Sumské oblasti na severovýchodě země informovali ukrajinští záchranáři. Terčem náletu velkého počtu ruských dronů se opět stala také Oděsa. Obětí náletu ukrajinských dronů se stal civilista ve Volgogradké oblasti, tvrdí ruské úřady.
před 4 hhodinami

Stávka personálu ochromila provoz Lufthansy. Zrušeny byly i spoje s Prahou

Provoz německé letecké společnosti Lufthansa a její divize CityLine ochromila stávka palubního personálu. Začala v pátek minutu po půlnoci a trvat bude do 22:00. Lety kvůli tomu zrušila velká mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem a Mnichově, ale i řada dalších menších letišť po celém Německu. Zrušeno bylo i šestnáct spojů mezi Prahou na jedné a Frankfurtem a Mnichovem na druhé straně.
09:01Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...