USA přestaly s Ukrajinou sdílet zpravodajské informace

USA přerušily sdílení zpravodajských informací s Ukrajinou. Informaci britských médií potvrdil šéf CIA John Ratcliffe, který prý ale věří v obnovení zbrojní i zpravodajské spolupráce.

Financial Times píší, že zmrazení zpravodajských kanálů Washingtonem potvrdily tři zdroje obeznámené s tímto krokem. Spolupráce s americkými zpravodajskými službami byla přitom zásadní pro schopnost Ukrajiny identifikovat a zasahovat ruské vojenské cíle.

Daily Mail už předtím napsal, že všechny britské zpravodajské agentury obdržely příkaz výslovně zakazující sdílení amerických zpravodajských informací dříve označovaných „Rel UKR“ (Releasable to Ukraine), tedy zpráv, které bylo možné Ukrajině předávat.

Zpravodajka Bloombergu Annmarie Hordernová tvrdí, že podle nejmenovaného ukrajinského představitele Kyjev nadále zpravodajské informace od USA dostává. Podle jednoho z činitelů také Trumpova administrativa nadále sdílí zpravodajské informace se svými blízkými spojenci včetně Londýna.

FT připouštějí, že i když USA formálně zakázaly svým spojencům sdílení amerických zpravodajských informací s Ukrajinou, dva představitelé obeznámení s tématem uvedli, že některé relevantní údaje se těmito kanály do Kyjeva dostanou. Neplatí to ale pro časově citlivé a vysoce hodnotné informace, jako jsou ty, které Ukrajina potřebuje k přesným úderům na pohyblivé ruské cíle. 

Také ukrajinský web Novoje vremja s odkazem na rozhovor šéfa CIA Ratcliffa pro stanici Fox News napsal, že CIA přerušení sdílení zpravodajských informací s Kyjevem potvrdila. Ratcliffe uvedl, že Trump nařídil pozastavit nejen zbrojní podporu, ale také předávání zpravodajských informací.

Rozhodnutí USA zmrazit zpravodajské kanály s Ukrajinou následuje po pondělním kroku administrativy amerického prezidenta přerušit dodávky vojenské pomoci Ukrajině. To přišlo v návaznosti na dramatický rozpad vztahů mezi americkým prezidentem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským při páteční roztržce v Oválné pracovně.

Možnost obnovy

Možnost obnovení vojenské pomoci Ukrajině však existuje, prohlásil ve středu Trumpův poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz v televizi Fox News. „Pokud... se nám podaří posunout se k těmto jednáním a zavést nějaká opatření na budování důvěry, pak se prezident bude zrušením této pauzy důkladně zabývat.“

„Myslím, že na vojenské a zpravodajské frontě pauza skončí a budeme bok po boku spolupracovat s Ukrajinou, protože musíme odrazit tamní agresi,“ uvedl také Ratcliffe. Zmínil také, že je potřeba pokročit s mírovými jednáními.

Trump usiluje o rychlé ukončení války, kterou před jedenácti lety rozpoutalo vůči Ukrajině Rusko. Je to přitom Moskva, která dává dlouhodobě najevo, že o žádný mír nestojí, pokud Kyjev nepřijme její podmínky, jež se však rovnají kapitulaci napadené země. Zelenskyj naopak zdůrazňuje, že mír chce, ale že jeho země potřebuje bezpečnostní záruky, které by ji ochránily před další ruskou agresí v budoucnu. Trump nicméně Kyjevu dát garance odmítá, stejně tak odmítá označit Rusko za agresora.

Trump mluví o dopise od Zelenského, šlo ale o příspěvek na sociální síti

Trump ve svém projevu k oběma komorám Kongresu v noci na středu SEČ oznámil, že po nedávném střetu s ukrajinským prezidentem v Bílém domě dostal od hlavy ukrajinského státu dopis, ve kterém Zelenskyj děkuje za americkou pomoc, vyjadřuje ochotu k jednání a připravenost podepsat dohodu o americkém podílu na ukrajinském nerostném bohatství.

Ukrajinská média odkazující na velvyslankyni v USA Oksanu Markarovovou však upozornila, že Trump necitoval dopis, ale Zelenského příspěvek na síti X.

Načítání...