Rusové opět cílili na ukrajinskou energetiku. Na Krymu přišli o vrtulník

Ukrajinští představitelé a úřady ve středu informovali o úmrtí devíti civilistů včetně tří dětí při ruském ostřelování. Oběti jsou hlášeny z Oděské, Doněcké a Charkovské oblasti. Hlášeno je také poškození energetiky na jihu země po nočních ruských útocích. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 14 ze 17 dronů a dvě z několika ruských raket, uvedlo letectvo. Po úterním ruském útoku na Kosťantynivku v Doněcké oblasti našli v troskách další dva mrtvé. Na okupovaném Krymu se zřítil ruský vrtulník. Invazní armáda podle neoficiálních zdrojů z obou stran obsadila vesnici Pervomajske v Doněcké oblasti.

V Oděské oblasti na jihu Ukrajiny ve středu večer raketový úder zabil čtyři lidi, včetně desetileté dívky, a dalších sedm lidí zranil, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Sdělil také, že podle prvních zpráv Rusové útočili balistickými raketami Iskander. Co bylo cílem útoku, neupřesnil, a pouze sdělil, že byla zasažena dopravní infrastruktura a škody utrpěly i nákladní automobily.

Ruský útok zranil také další dva lidi z řad pracovníků dopravního podniku v Oděské oblasti, uvedl ráno web Ukrajinska pravda s odvoláním na místní a oblastní úřady. V samé Oděse ruský útok podle starosty Hennadije Truchanova poškodil energetickou infrastrukturu, soukromý dům a několik aut. Útok se odehrál na výročí osvobození města od nacistických okupantů, připomněl Truchanov i předseda oblastní správy Oleh Kiper.

Čtrnáctiletá dívka a dvě ženy zemřely při útoku na vesnici Lypci v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, sdělil šéf regionální správy Oleh Syněhubov. Ostřelování tam kromě toho zranilo dva lidi včetně šestnáctiletého chlapce. Rusové podle úředníka kromě toho shodili dvě letecké bomby na Vovčansk, následkem čehož byla podle jeho tvrzení zcela zničena tamní poliklinika. Na jím zveřejněných fotografiích jsou vidět plameny šlehající ze střechy budovy. Při zásahu nemocnice podle něj utrpěli zranění dva lidé. Charkovská oblast, kde leží obě jmenované obce, je terčem ruského ostřelování prakticky denně.

Útok poškodil energetickou infrastrukturu v Mykolajivské oblasti, kde na několik hodin byla přerušena dodávka elektřiny. Ruský úder způsobil požár v energetickém objektu a také v rekreačním zařízení u města Očakiv. Nálety a následné dělostřelecké ostřelování se obešlo bez raněných, uvedl předseda oblastní správy Vitalij Kim na sociální síti Telegram.

Jižní velení ukrajinských ozbrojených sil uvedlo, že dvanáct dronů bylo sestřeleno nad Mykolajivskou oblastí a dva nad Oděsou. Už v úterý večer se podle velitele letectva Mykoly Oleščuka podařilo sestřelit dvě řízené letecké střely Ch-59, vypálené na Oděsu. Rusko na Ukrajinu vyslalo také dvě střely s plochou dráhou letu Iskander-K a balistickou raketu Iskander-M; co se s těmito zbraněmi stalo, Oleščuk neupřesnil.

V Kosťantynivce v Doněcké oblasti, kde úterní ruský útok zasáhl dvoupodlažní dům, našli záchranáři v troskách těla třiačtyřicetileté ženy a jejího dvanáctiletého syna. Počet obětí úderu tak stoupl na tři, už v úterý ze sutin vyprostili tělo šedesátiletého muže.

Okupanti přišli o vrtulník, podle neoficiálních zpráv obsadili Pervomajske

Mluvčí ukrajinského vojenského námořnictva ohlásil, že na Ruskem okupovaném Krymu se zřítil ruský vrtulník Ka-27. „Něco hledal – a našel,“ ironicky poznamenal mluvčí Dmytro Pletenčuk na Facebooku. Podrobnosti o incidentu nesdělil. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury RIA Novosti tvrdí, že předběžnou příčinou pádu je porucha stroje.

Ruským jednotkám se podle neoficiálních zdrojů z obou stran podařilo obsadit vesnici Pervomajske u Doněcka, uvedla ruskojazyčná redakce BBC. Tyto zprávy podle ruského exilového webu Meduza nekomentovalo ani ruské ministerstvo obrany, ani ukrajinský generální štáb.

„Nepřítel dokázal prolomit obranu střeleckého praporu 59. brigády a úplně obsadit Pervomajske, o které se bojovalo od srpna 2022,“ uvedl ukrajinský zpravodajský projekt DeepState, blízký ukrajinské armádě, podle kterého citelné ztráty utrpěly obě strany. Ves leží asi deset kilometrů jihozápadně od Avdijivky, kterou ruské jednotky po úporných bojích dobyly v únoru. Před válkou ve vsi žily asi dva tisíce lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Šéf Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv končí ve funkci, oznámil Trump

Ve funkci šéfa vlivného amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) končí Marty Makary. O jeho rezignaci informoval americký prezident Donald Trump. Agentura AFP podotýká, že Makaryho konci v čele úřadu předcházelo několik týdnů politického chaosu v nejvyšších patrech instituce.
před 4 hhodinami

Mezi USA a Kremlem není shoda, že by Rusko mělo získat celý Donbas, řekl Trump

Mezi Spojenými státy a Kremlem podle amerického prezidenta Donalda Trumpa neexistuje shoda na tom, že by Rusko mělo získat celý ukrajinský Donbas. Trump to v úterý řekl ve Washingtonu před odletem na návštěvu Číny. Moskva si celý Donbas nárokuje, a to včetně oblastí, které se jí dosud nepodařilo dobýt.
před 6 hhodinami

Nizozemští zdravotníci pochybili při ošetření pacienta s hantavirem, jsou v karanténě

V karanténě skončilo dvanáct zaměstnanců nizozemské nemocnice, kteří ošetřovali pacienta nakaženého hantavirem z evakuované výletní lodi MV Hondius. Nemocnice preventivní opatření nařídila kvůli nesprávnému postupu při odběru krve a při likvidaci moči. Loď, ze které úřady na španělském ostrově Tenerife cestující a část posádky evakuovaly, nyní míří do nizozemského Rotterdamu. Příznaky nemoci se objevily i u 25letého Itala – byl na palubě letu nizozemské společnosti KLM, na němž se krátce nacházela i jedna z obětí hantaviru.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoPrvního padlého československého pilota připomíná plaketa u obce Wetteren

Letec Jindřich Beran má od úterý památník u obce Wetteren nedaleko Bruselu. Rodák z Rožné na Ždársku odešel v létě 1939 do Francie a sloužil v tamní armádě. Stal se prvním československým pilotem, který padl na západní frontě – 12. května 1940. Plukovník in memoriam tehdy vzlétl na obranu proti postupující nacistické armádě, která vpadla do Belgie. Nejdříve spočinul na místním hřbitově. V roce 1950 ale rodina nechala jeho ostatky vyzvednout a odvézt do rodiště v Československu. Tam ho pohřbili za přísného dohledu Státní bezpečnosti. Uznání a povýšení se dočkal až po pádu komunismu. Jeho památku nově připomíná plaketa v polích, kde se Beranův stroj zřítil. Za jejím vznikem stojí i místní archivář s manželkou, kteří náhodou narazili na knihu o tomto pilotovi.
před 8 hhodinami

Rusko a Ukrajina po příměří informovaly o obnovení dronových útoků

Rusko se rozhodlo ukončit částečný klid zbraní, který trval několik dní, prohlásil v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruská armáda podle něj v noci zaútočila na Ukrajinu více než dvěma sty bezpilotními letouny a na frontě shodila přes osmdesát leteckých bomb. Ukrajinské úřady informují nejméně o devíti zabitých. Moskva naopak podle státní agentury TASS tvrdí, že za poslední den bylo zničeno přes sto ukrajinských dronů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Během pobytu na moři zemřeli v Norsku dva čeští občané, uvedlo ministerstvo

V Norsku zemřeli dva čeští občané, zahynuli během pobytu na moři v oblasti Smöla. Česká ambasáda je v kontaktu s místními úřady i s rodinami zemřelých, informoval v úterý mluvčí ministerstva zahraničí Adam Čörgő. Na případ upozornil server Blesk.cz. Norská média v pondělí informovala o nálezu tří mrtvých turistů, kteří v oblasti lovili ryby, jejich národnost neuvedla.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ve Španělsku poprvé operovali tříměsíční dítě s ucpanou ledvinou pomocí robota

Medicínský milník se podařil madridské nemocnici 12 de Octubre. Pacient byl z nemocnice propuštěn 48 hodin po operaci a jeho stav se vyvíjí příznivě.
před 11 hhodinami

Izraelské útoky od začátku příměří zabily v Libanonu 380 lidí, tvrdí tamní úřady

Izraelské útoky zabily v Libanonu od počátku příměří v polovině dubna 380 lidí, včetně 22 dětí a 39 žen. V úterý to podle agentury AFP uvedlo libanonské ministerstvo zdravotnictví, podle kterého od 2. března zemřelo 108 záchranářů a zdravotníků. Navzdory příměří, které 16. dubna oznámil americký prezident Donald Trump, provádí izraelská armáda vzdušné údery v Libanonu a teroristické hnutí Hizballáh útočí na izraelské vojáky v jižním Libanonu, kde Izrael okupuje část území.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...