Republikánské primárky vyhrála ve Francii Valérie Pécresseová

Primárky francouzské pravicové strany Republikáni (LR) vyhrála s drtivou převahou šéfka pařížského regionu Valérie Pécresseová. V sobotním druhém kole porazila šéfa regionální rady departementu Alpes-Maritimes na francouzské riviéře Érika Ciottiho poměrem 60,9 ku 39 procentům hlasů. Ciotti vítězné kolegyni ihned poblahopřál a slíbil podporu v nadcházejících prezidentských volbách.

Čtyřiapadesátiletá Pécresseová o sobě říká, že je z „jedné třetiny Thatcherová a ze dvou třetin Merkelová“. Podle agentury AFP zastává liberálnější křídlo pravicové strany a je o něco umírněnější než Ciotti.

V kampani slibovala snížit počet povolení k pobytu pro migranty ze zemí mimo Evropskou unii na polovinu nebo zakázat ženám, které na školních výletech doprovázejí své děti, nosit muslimský šátek. Navrhuje také kroky pro oživení ekonomiky a mluví o propouštění dvou stovek tisíc státních úředníků.

Pécresseová může potenciálně oslovit středopravé voliče, na kterých velmi závisí současný prezident Emmanuel Macron. Bude ale muset hledat podporu u konzervativnějších voličů, o které se ucházejí další pravicoví kandidáti. Průzkumy veřejného mínění zatím ukazují, že Pécresseová získá v dubnových volbách nanejvýš kolem 11 procent hlasů, což jí dává jen malou šanci dostat se do druhého kola.

Kandidátů na pravici je víc

Podle zpravodaje ČT Jana Šmída republikáni věří, že Pécresseová může zamíchat předvolebním bojem, i když to v tuto chvíli nevypadá, že by se dostala do druhého kola. Její popularita ale může ještě růst. Pécresseové hraje do karet, že je žena, je dynamická, razantní, má politické i vládní zkušenosti a byla ministryní pro rozpočet ve vládě Nicolase Sarkozyho, připomněl Šmíd.

Macron podle něj dostal protivnici, kterou si přál ze všeho nejméně, může proti němu mobilizovat Francii. „Ona může sjednotit velkou část lidí, kteří nejsou spokojeni s vládou Emmanuela Macrona,“ myslí si Šmíd. Je však otázka, kam se přesunou hlasy pro jejího protivníka z primárek Ciottiho, zda nepůjdou spíše k extrémní pravici. Tendence je prý jasná, pravice se ve Francii radikalizuje.

Republikánská strana se podle zpravodaje snaží dostat jako tradiční partaj v posledních letech na výsluní. Zamíchat situací ale může i nový krajně pravicový kandidát Éric Zemmour, který má v neděli důležité shromáždění.

Podle Šmída je to pro Macrona do určité míry nebezpečnější vyzyvatel než šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová, která už „dosáhla svého maxima“. Šmíd připomněl, že favorit voleb Macron je nyní v dobré situaci, protože většina Francouzů podporuje jeho kroky proti covidu. Zároveň však podle něj platí, že ten, kdo vede na konci roku, nemusí nakonec prezidentské volby vyhrát. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za loňským požárem nákupního centra ve Varšavě stálo Rusko, tvrdí Tusk

Za rozsáhlým požárem, který loni v květnu téměř zcela zničil nákupní centrum ve Varšavě, stály ruské tajné služby, oznámil v neděli večer polský premiér Donald Tusk na sociální síti X. Podle něj se jednalo o součást Moskvou vedené takzvané hybridní války.
před 5 hhodinami

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským. Moskva zatím nepotvrdila, zda se Putin do Istanbulu chystá.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra přednesl modlitbu a vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy. Funkce se oficiálně ujme přesně týden po inaugurační mši.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 19 hhodinami
Načítání...