Při vyslání Národní gardy do L. A. byl Trump nejspíš v právu, míní soud

Americký prezident Donald Trump byl pravděpodobně v právu, když rozhodl o vyslání Národní gardy do Los Angeles. Odvolací soud tak dospěl k jinému názoru než soud v první instanci. Podle něj tedy aktivity Národní gardy řídí prezident, a ne kalifornský guvernér Gavin Newsom, který Trumpův krok napadl u soudu.

„Domníváme se, že (prezident) jednal pravděpodobně v rámci svých pravomocí, když převzal federální kontrolu nad Národní gardou,“ uvedli v rozhodnutí soudci. Podle nich ke kroku, který vedl k vyslání Národní gardy do Los Angeles, Trump nepotřeboval souhlas kalifornského guvernéra Gavina Newsoma, který rozmístění gardistů ostře kritizoval.

Trump nechal do Los Angeles vyslat na čtyři tisíce příslušníků Národní gardy a několik stovek vojáků z námořní pěchoty kvůli demonstracím proti jeho imigrační politice a záměru provést masové deportace migrantů bez povolení.

Odvolací soud rozhodl jinak než prvoinstanční

Podle soudců je „nezpochybnitelným faktem“, že demonstranti před rozmístěním vojáků útočili na pracovníky federálních úřadů, mezi které patří i imigrační úřad ICE, který migranty zadržuje. „Zájem federální vlády předejít takovým činům je značný,“ domnívají se soudci.

Prvoinstanční federální soud rozhodl, že vyslání Národní gardy do Los Angeles bylo ze strany prezidenta Trumpa nezákonné. Podle tohoto soudu měl kontrolu nad Národní gardou převzít kalifornský guvernér Newsom, který rozhodnutí prezidenta napadl u soudu.

Trump mluví o vítězství, Newsom o pokračujícím boji

Trump rozhodnutí odvolacího soudu označil za velké vítězství. Dodal, že jeho vláda bude postupovat podobně i v dalších městech, kde by místní bezpečnostní složky nebyly schopné zajistit ochranu občanů.

„Boj tím nekončí,“ uvedl po rozhodnutí soudu Newsom s tím, že nadále se bude snažit zabránit „autoritářskému využívání vojáků proti občanům“. „Prezident není král a není nad zákony,“ uvedl guvernér.

Rozmístění Národní gardy na americkém území bez svolení guvernéra je podle agentur velmi vzácné a stalo se poprvé od roku 1965.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Emiráty tiše prohloubily vojenské vazby na Izrael

Spojené arabské emiráty (SAE) v posledních letech spolupracovaly s Izraelem spíše diskrétně, aby nevyvolaly pobouření v arabském světě. Blízkovýchodní krize teď vedla k prohloubení vojenských vztahů, které dává židovský stát okázale najevo. Izrael poskytl zemi systém Železná kopule (Iron Dome) a další moderní zbraně klíčové pro obranu před íránskými útoky. Pakt Abú Dhabí s Jeruzalémem se nelíbí Teheránu ani státům Perského zálivu v čele se Saúdskou Arábií. Podle expertů Emiráty jednají pragmaticky.
před 1 hhodinou

Úřady v jižní Kalifornii nařídily evakuaci tisícům lidí kvůli lesnímu požáru

Úřady v jižní Kalifornii kvůli požáru porostu nařídily evakuaci tisícům lidí, informuje agentura AP, podle níž požár ohrožuje domy v oblasti Simi Valley.
před 1 hhodinou

Tři muži zahynuli při střelbě v mešitě v San Diegu. Oba útočníci jsou po smrti

Střelba v mešitě v San Diegu v Kalifornii si vyžádala tři mrtvé muže a oba náctiletí podezřelí jsou po smrti, uvedla podle agentury AP policie. Agentura Reuters rovněž s odvoláním na policii píše o pěti mrtvých.
00:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Nám všechno blokují a SBU si létá.“ V Rusku sílí obavy z ukrajinských dronů

V Rusku narůstá nervozita z ukrajinských dronů dlouhého doletu. Někteří Moskvané vyjadřují obavy nebo nespokojenost s chováním úřadů po nedělním ukrajinském útoku. Během něj přeletělo hranici pět set až tisíc ukrajinských bezpilotních letounů. Rozšiřující se dosah ukrajinských zbraní si uvědomují nejen civilisté, ale i ruské úřady, armáda a klíčové podniky. Na hrozbu dronů se připravují, přestože se nacházejí stovky až tisíce kilometrů od hranic obou zemí.
před 8 hhodinami

VideoPřekročili hloubkový limit. Prokuratura řeší smrt potápěčů na Maledivách

Mezinárodní pátrací tým na Maledivách nalezl těla čtyř italských potápěčů, kteří zahynuli ve čtvrtek spolu s instruktorem. K vyzvednutí pozůstatků budou potřeba další ponory. Těla leží ve třetím segmentu podmořské jeskyně více než šedesát metrů pod hladinou. Příčiny tragédie jsou dál předmětem dohadů. V den ponoru špatné počasí zhoršovalo pod hladinou viditelnost. Tým měl sice povolení k průzkumu Indického oceánu, ale ne do takové hloubky. Případ už vyšetřuje italská prokuratura. Chce zjistit, proč zkušení potápěči, kterými oběti nehody byly, až dvojnásobně překročili místní hloubkový limit ponorů. A proč vstupovali do jeskyně, jejíž průzkum univerzita neplánovala.
před 8 hhodinami

Trump oznámil, že odkládá údery na Írán

Prezident Spojených států Donald Trump v pondělí večer SELČ na své síti Truth Social napsal, že na žádost Kataru, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů odložil nové údery proti Íránu, které byly plánované na úterý. Zároveň bez podrobností napsal, že se nyní konají „vážná jednání“. Poznamenal, že pokud nebude s výslednou dohodou spokojen, podniknou Spojené státy rozsáhlý útok proti islámské republice.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Musk prohrál soudní spor s firmou OpenAI

Americký miliardář Elon Musk utrpěl porážku v soudním sporu se společností OpenAI, která se podle jeho žaloby odchýlila od původně uváděného cíle vyvíjet umělou inteligenci (AI) ku prospěchu lidstva, ne pro zisk. Porota v pondělí po zhruba dvou hodinách dospěla k závěru, že Musk žalobu podal příliš pozdě. Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová verdikt poroty přijala, napsala agentura AP.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Izrael i palestinští teroristé páchali v Gaze válečné zločiny, uvedl úřad OSN

Izrael během války v Pásmu Gazy hrubě porušil mezinárodní právo a dopustil se i válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Ve své zprávě to uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). Válečných zločinů se podle něj dopustily i palestinské ozbrojené skupiny při útoku na Izrael 7. října 2023 a poté při zadržování unesených izraelských rukojmí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...