Při překonávání kanálu La Manche zahynulo pět migrantů. Od cesty do Británie je neodradila ani zima

Nahrávám video
Události: Utonulí migranti
Zdroj: ČT24

Ve vodách kanálu La Manche o víkendu přišlo o život pět migrantů, sedmdesát dalších zachránila pobřežní hlídka. Jejich snahu dostat se z Francie do Velké Británie neumenšila ani zima. Policie během minulého roku zmařila pokusy překročit kanál 32 tisíc lidí. Francouzské úřady informovaly, že na sever země v budoucnu zamíří další tisíce migrantů.

Pokusy migrantů dostat se na druhou stranu kanálu La Manche neustávají ani v novém roce, a to navzdory zimě, ledové vodě a silnému větru. Zatímco v roce 2023 při pokusech o překročení kanálu zahynulo dvanáct lidí, letos je mrtvých už pět a další jsou v nemocnici. „Voda se nám dostala do člunu, dcera a syn plakali. Voda byla hrozně studená,“ popsala migrantka.

Počet obětí nebyl vyšší jen díky přítomnosti záchranného člunu. „Migranti na nás často volají s tím, že nemohou nastartovat motor a nemohou se pohnout z místa,“ uvedla mluvčí námořní prefektury pro La Manche a Severní moře Veronique Magnin.

Záchranné týmy během uplynulého roku vytáhly z vody pět a půl tisíce lidí. Policisté nyní více kontrolují pobřeží a snaží se identifikovat pašeráky, kteří migrantům pomáhají na druhou stranu úžiny. „Francouzské úřady v posledních měsících zintenzivnily boj proti pašerákům. Konfrontují je, legitimují. Oni ale mění způsob práce velmi rychle,“ vysvětlil rybář Olivier Folcke.

Na sever Francie zamíří tisíce lidí, tvrdí úřady

Na druhou stranu kanálu La Manche se z Francie za uplynulý rok dostalo přes třicet tisíc migrantů. Francouzské úřady očekávají, že na sever země v budoucnu postupně zamíří další tisíce lidí, kteří dříve připluli na ostrov Lampedusa. Jiné skupiny na sever Francie míří ze Španělska, z Afriky se však nejprve dostávají na Kanárské ostrovy, kam podle stanice Cnews každý měsíc připluje na deset tisíc migrantů.

„Situaci podle odborníků nezmění ani nový francouzský imigrační zákon. Ten totiž nepředpokládá výrazně přísnější kontroly na hranicích. Migranti si rovněž hledají nové cesty, z Itálie do Francie již nechodí jen po pobřeží, ale i severněji přes Alpy,“ uvedl zahraniční zpravodaj ČT Jan Šmíd.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mise Artemis překonala rekordní vzdálenost lidí od Země

Posádka mise Artemis II zlomila dosavadní rekord v největší dosažené vzdálenosti lidí od Země. Potvrdil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Čtyři astronauti v kosmické lodi Orion v pondělí překonali hranici 400 171 kilometrů od Země, kam se dostala posádka mise Apollo 13 v roce 1970.
20:29Aktualizovánopřed 14 mminutami

Orbán viní Ukrajinu za výbušniny nalezené v Srbsku. Opozice mluví o záměrné propagaci

Předvolební dění v Maďarsku zasáhla kauza kolem údajných výbušnin v Srbsku. Tamní úřady v neděli ohlásily nastražené nálože v blízkosti společných hranic. Maďarská vláda to označila za sabotáž a naznačuje zapojení Ukrajiny. Opozice zas hovoří o záměrné provokaci s cílem ovlivnit závěr kampaně. Budapešť stejně jako Bělehrad posílila vojenskou ostrahu plynovodů.
před 2 hhodinami

Trump: Při záchranné misi v Íránu použily USA více než 170 letounů a helikoptér

USA použily při pátrání po posádce Íránem sestřeleného letounu F-15E více než 170 letounů a helikoptér. Uvedl to americký prezident Donald Trump, podle kterého nebyl při záchranné misi zraněn žádný příslušník amerických ozbrojených sil. Šéf Bílého domu zároveň pohrozil vězením pracovníkům média, které zveřejnilo zprávu, že na území Íránu se stále nachází jeden člen posádky. Podle prezidenta tím ohrozili život tohoto vojáka i všech, kteří se podíleli na záchranné misi.
před 2 hhodinami

Agentura AP propustí až pět procent zaměstnanců, píše Reuters

Americká tisková agentura Associated Press (AP) propustí až pět procent zaměstnanců v globálním zpravodajství. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na interní memorandum, které zaměstnancům AP rozeslala šéfredaktorka a viceprezidentka Julie Paceová.
před 3 hhodinami

Írán čeká nejhorší bombardování od začátku války, vzkázal Hegseth

Americký ministr obrany Pete Hegseth vzkázal Teheránu, že zemi čeká nejrozsáhlejší bombardování od začátku války a že úterý bude ještě horší. Šéf Bílého domu Donald Trump na stejné tiskové konferenci zopakoval svou výhrůžku, že USA zničí všechny íránské elektrárny a mosty, pokud Teherán do úterka nepřijme dohodu, která bude Washingtonu vyhovovat.
05:12Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izrael udeřil na íránský petrochemický komplex Jižní Pars

Izraelské letectvo zaútočilo na íránský petrochemický komplex Jižní Pars v Asalúji. Podle agentury AP to uvedl izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle íránské agentury Tasním nebylo petrochemické zařízení zasaženo, ale je bez přívodu proudu. Íránské revoluční gardy tvrdí, že zaútočily na americkou výsadkovou loď USS Tripoli (LHA-7) a donutily ji k ústupu směrem do jižního Indického oceánu, uvedla agentura Reuters.
14:18Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Další šance pro Timmyho. Mohl by ho vyzvednout katamarán

Velryba uvázlá na mělčině na severu Německa, jejíž záchranu úřady před několika dny vzdaly, má znovu naději na vyproštění. Záchranáři podle ministra životního prostředí spolkové země Meklenbursko – Přední Pomořansko Tilla Backhause nově zvažují vyzvednutí mladého keporkaka s pomocí katamaránu a jeho následný transport z Baltu do Severního moře. Informoval o tom deník Bild s tím, že záviset bude na úterní prohlídce, kdy odborníci znovu zhodnotí šance velryby.
před 7 hhodinami

Exgubernátor Kurské oblasti půjde na 14 let do vězení za braní úplatků při stavbě opevnění

Ruský soud uložil bývalému gubernátorovi Kurské oblasti Alexeji Smirnovovi čtrnáctiletý trest vězení a pokutu ve výši 400 milionů rublů (108 milionů korun). Shledal jej vinným z braní úplatků v souvislosti s výstavbou opevnění na rusko-ukrajinské hranici, informovala státní agentura TASS.
před 7 hhodinami
Načítání...