Počet potvrzených obětí zřícení domu v Miami stoupl na osmnáct, záchranáři přerušili pátrání

Téměř týden po částečném zřícení bytového komplexu na Floridě narostl počet potvrzených úmrtí na osmnáct. Dál se pohřešuje 145 lidí. Pátrání po možných přeživších bylo během čtvrtka přerušeno kvůli bezpečnostním obavám. Podle záchranných týmů se ve zbylé části stavby zvětšují praskliny. Na místo spolu se svou ženou Jill přiletěl prezident Joe Biden, který se setkal s místními činiteli a poděkoval hasičům.

Záchranáři ve středu objevili v sutinách šest dalších těl, včetně dvou dětí ve věku čtyř a deseti let. Živého člověka hasiči vyprostili naposledy minulý čtvrtek, jen několik hodin po zřícení stavby.

Pátrání bylo přerušeno ve čtvrtek kolem 02:00 místního času (08:00 SELČ) poté, co se na místě zvětšilo několik prasklin, které hasiči monitorovali. Zároveň se začal znatelně kývat sloup, který ze stavby visí, což vyvolalo obavy, že se zřítí a poškodí nosné sloupy v podzemním parkovišti, uvedl šéf hasičů Alan Cominsky. Hora suti se podle něj stávala čím dál nestabilnější a hýbaly se i velké kusy betonových podlah ve stojící části stavby.

O možnostech, jak situaci řešit, se bude jednat s inženýry. Kdy bude pátrání obnoveno, přitom v tuto chvíli není jasné. Naděje, že se v sutinách najde někdo živý, tak slábne.

Biden: Toto je otázka života a smrti

Na Floridu s první dámou dorazil prezident Biden, který se po příletu do Miami zúčastnil briefingu s místními činiteli. Přítomen byl floridský guvernér Ron DeSantis, který je považovaný za možného republikánského kandidáta v prezidentských volbách v roce 2024.

Biden při setkání uvedl, že poskytne, „cokoli budete potřebovat“ s tím, že federální vláda plně uhradí náklady okresu a státu. „Toto je otázka života a smrti,“ řekl. „V následujících dnech a měsících tu bude hodně bolesti, úzkosti a utrpení a také potřeba psychologické pomoci,“ dodal.

Později se šéf Bílého domu setkal také se záchranáři. Popsal přitom noc, kdy mu při autonehodě zemřela první manželka a dcera a jak se je hasiči snažili z doutnajícího auta vyprostit. „Co teď děláte, je pekelně těžké, i se s tím psychicky vypořádat. Chci vám jen poděkovat. Děkuji, děkuji, děkuji,“ řekl. „Opravdu si vážím toho, co děláte,“ doplnil a vyzval je, aby byli opatrní. Podle agentury AP se Biden také setká s rodinami, které tragédie postihla.

Prezident do míst neštěstí míří až po týdnu od osudné noci, protože podle Bílého domu nechtěl svým dřívějším příjezdem zdržovat záchranáře. Na požádání floridského guvernéra však okamžitě schválil poskytnutí federální pomoci.

Jde o Bidenovu druhou cestu na místo podobného neštěstí od jeho nástupu do funkce. V únoru přijel do Texasu, který tehdy sužovala silná sněhová bouře, jež na mnoha místech vedla k rozsáhlým výpadkům proudu a nedostupnosti pitné vody a která stála život několik lidí.

Vyšetřování může trvat roky

Vyšetřování zhroucení budovy v městečku Surfside má podle Reuters zahájit americký Národní institut pro standardy a technologie. Média však varují, že plné vyšetření incidentu může trvat i roky.

List The Washington Post napsal, že v roce 2019 odešla většina členů ze společenství vlastníků jednotek v domě v Surfside včetně jeho předsedy, částečně kvůli nespokojenosti s pomalou reakcí správců na zprávu o vážných strukturálních nedostatcích budovy, kterou obdrželi o rok dříve. Vyřešení těchto problémů by podle uniklých dopisů správkyně domu vyšlo zhruba na patnáct milionů dolarů (asi 321 milionů korun). 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Japonská vláda schválila návrh rekordního obranného rozpočtu

Japonská vláda schválila návrh obranného rozpočtu na příští finanční rok v rekordní výši více než devět bilionů jenů (1,19 bilionu korun). Jedná se o nárůst o 9,4 procenta oproti předchozímu rozpočtu. Cílem vlády je posílit schopnost provádět obranné protiútoky a bránit pobřeží pomocí řízených střel a bezpilotních zbraní. Krok přichází v době rostoucího napětí mezi Japonskem a Čínou, píše agentura AP.
Právě teď

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
00:42Aktualizovánopřed 5 mminutami

Ruské útoky na Oděsu podle Kyjeva poškodily loď pod slovenskou vlajkou

Noční ruské dronové útoky na přístavy v Oděské a Mykolajivské oblasti poškodily lodě plující pod vlajkami Slovenska, Palau a Libérie. Na telegramu to uvedl ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba s tím, že údery nezpůsobily žádné oběti. Rusko útočilo znovu i na energetickou infrastrukturu, a to i v dalších regionech napříč napadenou zemí.
08:38Aktualizovánopřed 9 mminutami

Mír prochází žaludkem, říkají provozovatelé izraelsko-palestinské restaurace v Berlíně

Křehké příměří mezi Izraelci a Palestinci se nepromítá jen do života na Blízkém východě, ale ovlivňuje i soužití obou etnik na celém světě. Provozovatelé izraelsko-palestinské restaurace v Berlíně tvrdí, že našli recept na trvalý mír. Prochází prý žaludkem. Bistro Kanaan se za deset let své existence proslavilo nejen díky domácímu hummusu, ale i kvůli propagaci solidarity mezi Židy a Araby. „Realita se pořád vlamuje do tohoto našeho mikrovesmíru,“ říká jeden z provozovatelů Oz Ben David. Letos v červenci vnitřek restaurace někdo zpustošil. Oproti loňsku ubylo hostů a tržeb asi o šedesát procent a restaurace musela bojovat o přežití. Důvody vidí majitelé i v politice. Kanaan se díky vlně solidarity hostů podařilo zachránit.
před 1 hhodinou

Somálsko zažilo první přímé volby po více než půl století

Statisíce Somálců absolvovaly ve čtvrtek první přímé volby po téměř šedesáti letech. V zemi zasažené nepokoji a útoky radikálních islamistů lidé vybírali místní zastupitele v metropoli Mogadišo. Volby, na které dohlíželo deset tisíc příslušníků bezpečnostních sil, se obešly bez větších problémů, píše agentura AFP.
před 2 hhodinami

Jihokorejská prokuratura žádá deset let vězení pro sesazeného Juna

Jihokorejská prokuratura požaduje desetiletý trest pro exprezidenta Jun Sok-jola za to, že se snažil zabránit svému zadržení. Je to první konkrétní požadavek výše trestu pro odvolanou hlavu státu, která čelí řadě dalších obvinění, napsala agentura Reuters.
před 3 hhodinami

Do Polska pronikly vzduchem desítky objektů z Běloruska, zřejmě balony

Do Polska v noci na čtvrtek pronikly desítky objektů z Běloruska. Ráno pak polská armáda vyslala stíhací letouny k ruskému průzkumnému letadlu, které letělo v blízkosti jeho vzdušného prostoru nad Baltským mořem. Informovala o tom večer agentura Reuters.
před 12 hhodinami

Kalifornie se potýká s extrémním počasím. Škody způsobují sníh i záplavy

Část amerického státu Kalifornie postihly během vánočního období mohutné záplavy. Silné deště, které mají v nejlidnatějším státě USA trvat do pátku, napáchaly největší škody v okrajové oblasti Los Angeles. Úřady tam vyzvaly k evakuaci asi 130 domů, které jsou nejvíc ohrožené sesuvy půdy. Ve vyšších horských polohách vánoční bouře přinesla velké množství sněhu. Bleskové povodně způsobily na mnoha místech podemletí silnic. Někteří řidiči museli svá auta nechat na pospas živlu, aby zachránili alespoň sebe. V souvislosti s bouřkami a silnými dešti v Kalifornii podle serveru listu Los Angeles Times zemřeli v posledních dnech nejméně tři lidé.
před 14 hhodinami
Načítání...