Pavel při jednání s francouzskou premiérkou ocenil postoj k jádru

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek s francouzskou premiérkou Élisabeth Borneovou hovořil o tendru na dostavbu jaderných reaktorů nebo o migrační problematice. Pavel to uvedl po jednání s předsedkyní vlády v Paříži před budovou Národního shromáždění, kde se setkal s jeho předsedkyní Yaël Braunovou-Pivetovou. Francouzský prezident Emmanuel Macron se podle Pavla chystá příští rok navštívit Česko.

„S Francií máme velice podobnou pozici, co se týče jádra. Bavili jsme se nejenom o tendru na dostavbu velkých reaktorů, ale i o projektu malých modulárních reaktorů,“ uvedl Pavel, podle kterého byla tématem jednání i výstavba úložiště jaderného odpadu.

Francouzská společnost EDF je jedním ze zájemců o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.

„Hovořili jsme o bezpečnostní situaci v Evropě, jak rozvíjet jadernou energetiku, o dalším rozvoji dopravní infrastruktury s důrazem na rychlodráhu a rozvoj dálniční sítě s uplatněním privátních sektorů,“ řekl Pavel o jednání s Borneovou s tím, že je rád, že ho premiérka přijala vzhledem ke složité politické situaci ve Francii po přijetí migračního zákona.

Macron se příští rok chystá na návštěvu Česka

Pavel zahájil dvoudenní cestu do Francie ve středu, kdy hovořil i se svým francouzským protějškem. Ve čtvrtek uvedl, že francouzského prezidenta pozval do Česka a že Macron s návštěvou počítá nejpozději do března příštího roku.

„Obyčejně se během těchto cest dozvídáme, kdy naopak recipročně přiletí francouzský prezident do České republiky,“ uvedl zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd. Upozornil, že rok 2024 bude pro francouzského prezidenta nabitý. „Příští rok bude plný důležitých událostí – jsou volby do Evropského parlamentu a Paříž pořádá letní olympijské hry,“ doplnil.

Francouzský prezident byl v Praze naposledy v říjnu 2022, kdy se zúčastnil na Pražském hradě summitu nové platformy Evropského politického společenství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jeruzalém i Tel Aviv hlásí nové exploze

V Jeruzalémě se ráno ozvalo několik výbuchů a rozezněly se sirény. Armáda dříve varovala, že Írán vypálil na Izrael další rakety, píše agentura AFP. Exploze byly slyšet i v oblasti Tel Avivu v centrální části země. Útoky hlásí i Bahrajn, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.
08:30AktualizovánoPrávě teď

Britskou leteckou základnu na Kypru zasáhl dron, oznámil Londýn

Dron v noci na pondělí zasáhl základnu britského letectva na Kypru, uvedlo ministerstvo obrany v Londýně podle stanice Sky News a agentury PA. Ministerstvo nesdělilo, kdo bezpilotní prostředek vyslal. Při incidentu nedaleko přístavního města Limasol nebyl nikdo zraněn a podle kyperských úřadů vznikly pouze malé škody. Podle agentury Reuters jde o první útok na britské vojenské zařízení od raketového útoku libyjských ozbrojenců z roku 1986 a znamená výrazné vyhrocení současného blízkovýchodního konfliktu.
04:46AktualizovánoPrávě teď

Ceny komodit kvůli útoku na Írán rostou, akcie oslabují

Ceny ropy se v pondělí prudce zvyšují kvůli obavám, že americko-izraelské útoky na Írán povedou k omezení dodávek suroviny na trh. Severomořský Brent se dostal nad 82 dolarů (zhruba 1684 korun) za barel, než růst mírně polevil. V důsledku íránských odvetných útoků byla totiž narušena lodní doprava Hormuzským průlivem, který je klíčový pro vývoz ropy z Blízkého východu. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst skoro o devět procent a nacházela se nedaleko 73 dolarů (1500 korun) za barel. Výrazně roste také cena zlata či plynu, naopak akcie padají.
07:59Aktualizovánopřed 8 mminutami

V Kuvajtu havarovalo několik amerických stíhaček, říká tamní úřad

V Kuvajtu havarovalo několik amerických stíhaček, piloti jsou ale v pořádku, napsala agentura Reuters s odkazem na kuvajtský resort obrany. Washington se k události zatím nevyjádřil. Íránská armáda mezitím oznámila, že zaútočila na americkou leteckou základnu v Kuvajtu a na plavidla v Indickém oceánu.
09:08Aktualizovánopřed 10 mminutami

Česko vyšle dva airbusy, aby vyzvedly lidi z Egypta a Jordánska, řekl Babiš

Vláda vyšle jeden svůj armádní airbus do egyptského Šarm aš-Šajchu a jeden do jordánského Ammánu, řekl novinářům po pondělním zasedání Bezpečnostní rady státu premiér Andrej Babiš (ANO). Přivezou domů české občany, případné volné místo kabinet nabídne dalším zemím. Čechy z Ománu zatím bude evakuovat společnost Smartwings. Pokud bude potřeba, mohl by se tam pro další lidi vrátit armádní airbus, který nejprve zamíří do Egypta, uvedl ministr zahraničních věcí Petr Macinka (Motoristé).
01:38Aktualizovánopřed 23 mminutami

VideoHosté Událostí, komentářů týdne probrali útok na Írán

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali americko-izraelský úder na Írán. Hovořili také o postoji českých vládních politiků k ruské válce na Ukrajině a k výdajům na zbrojení nebo o kauze sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Pozvání přijali ekonom a místopředseda Republicans Overseas Czech Republic Marek Koten, šéfredaktor Echo24 Dalibor Balšínek, hudebník a bývalý politik Michael Kocáb, režisérka a spisovatelka Andrea Sedláčková a komentátor Seznam Zpráv Václav Dolejší. Debatou provázel Lukáš Dolanský.
před 46 mminutami

Izraelské údery na Libanon si vyžádaly nejméně 31 mrtvých a 149 zraněných

Nejméně 31 mrtvých a 149 zraněných si podle prvních informací vyžádaly údery izraelské armády na Libanon, informovalo libanonské ministerstvo zdravotnictví, které citovala agentura Reuters. Izraelská armáda v noci na pondělí zaútočila na cíle spojené s Hizballáhem. Podle agentury AP jsou zhruba dvě třetiny mrtvých a zraněných na jihu Libanonu.
02:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump je otevřený jednání. Další země zvažují údery na Írán

Americký prezident Donald Trump souhlasí s jednáním s íránskými představiteli, kteří přežili americké a izraelské údery z posledních dvou dnů, řekl v rozhovoru pro časopis The Atlantic. Poznamenal, že k tomu měli přistoupit už dříve. Čekali podle něj příliš dlouho, napsala agentura Reuters. V jiném rozhovoru šéf Bílého domu sdělil, že americké a izraelské údery zabily 48 vysokých íránských činitelů. Operace podle Trumpa bude pokračovat, dokud nebudou splněny její cíle. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu s pokračováním úderů počítá.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...